Téma: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Zdravim, mám technickej dotázek. Mám uzavřenou ozvučnici o čistém objemu 50 litrů a je v ní umístěn 10 palcový basák. Potřeboval bych vědět kolik tlumení je potřeba v ideálním případě použít a eventuelně i jaký typ a umístění.. Momentálně se nabízí klasická vata.  Díky za odpověď

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Dej (nalep) ji na stěny ozvučnice, nějak moc to zase neřeš.

Web

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Hele já bych volil skelnou vatu 6 - 10cm tlustou a lepil bych to na stěny krom kde je repro, takto sem to volil i já při výrobě subwooferu a nepotřebuješ vzpěry nic (taky sem je musel odstranit) ale rezonanci bedny hlavne neber v potaz pokud nemas dostatecne tluste steny mám sub se stenama 36mm a 10cm vytlumen bez BR

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Skelná vata je vhodná tak do stavebnictví.

Web

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Náhodou je to lepší zbyde ti tam krásnej prostor pro ten reproduktor a vytlumí ti ji taky wink... a pod ní dávám ještě kartonové desky wink...

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

To je ozvučnica pre sub?

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Asi to bude sub, pak uzavřenku tlumit zplna vatelínem.
Pokud chceš tlumit stojáky pak molitan na stěny+doprostřed, a na zbytek opět vatelín.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Zbylo mi pár desek osmimilimetrové hobry po pokládce plovoučky. Píšou, že má vynikající akusticko-izolační vlastnosti. Tu hobru vyzkouším, polepit stěny bedny zevnitř.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Mám dojem, že se doporučovalo lepit tu hobru na hranolky, aby mezi hobrou a stěnou bedny vznikla vzduchová mezera.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Hobra se používá(la) do bedny na tlumící kmitací panely, udělá se z hranulku zevnitř bedny rám, ten se vyplní vatelínem a dutina se uzavře hobrovou deskou... čet jsem to v jedné staré knížce o reprobednách... možná to má kromě tlumení i nějakou jinou funkci (posílení určitých frekvencí) jako to delá vnitřní komora s vnitřním bassreflexem, ale to je jen můj dohad.

Web

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Myslím, že jediná (žádoucí) funkce kmitajících panelů z hobry je tlumení. Vedlejší (nežádoucí) efekt je, že to dost zmenší vnitřní objem bedny.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Zmenší, ale když se s tím bude počítat od začátku, od návrhu, pakliže by to měla být nová konstrukce...

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

To je otázka...jak se to bude chovat... vytlumením bedny vatelínem taky jakoby virtuálně naroste objem bedny-chová se jako trochu větší (B.Sykora) takže těžko říct co udělá kmitací panel... Každopádně v té knížce to byla velkooběmová (100-150dm3)uzavřenka takže i kdyby kp ubral objem bylo by to jedno..

Web

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

No právě, toto vlákno je o uzavrřené ozvučnici o čistém objemu 50 litrů. Tam by se čistý objem snížil zhruba na polovinu (pokud by se kmitající panely daly na všechny stěny kromě přední).

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Osobně bych u tak malé bedny KP udělal jen na zadní stěnu a zbytek vycpal vatelínem...

Web

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Ano, to je asi nejrozumnější.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

h-a-n-z-i-c napsal:

Náhodou je to lepší zbyde ti tam krásnej prostor pro ten reproduktor a vytlumí ti ji taky wink... a pod ní dávám ještě kartonové desky wink...

Skelná vata je dost nevhodná pro tlumení, zabere dost vnitřního objemu ozvučnice a nemá takový tlumící efekt jako rouno, zvlněný molitan, vatelín, kterého je potřeba podstatně méně k dosažení daleko lepších tlumících vlastností než se skelnou vatou. Já bych vytlumil strany a zadní stěnu akustickym zvlněným molitanem a popřípadě před molitan nalepený na zadní stěně ještě nějaký ten vatelín, pokud by ten molitan nestačil, rozhodně ne skelnou vatu.

(upravil Hippo007 24. 6. 2011 6:46)

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Babu28 napsal:

Skelná vata je dost nevhodná pro tlumení, ...

Měřil jsem bedny zatlumené vatelinem nebo skelnou vatou (tu jsem dával do igelitových pytlíků, aby mi nezařádila bednu) a závěr je ten, že skelná vata je mnohem lepší tlumící materiál. Do menších prostor je dobrý tlumící materiál obyčejná vata.
Molitan není taky nic moc tlumící materiál. Když už, tak použít s co nejmenšími vzduchovými bublinkami.

(upravil Babu28 24. 6. 2011 7:14)

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

OK. vatelín v igelitovém pytlíku uvnitř ozvučnice? to asi moc dobře netlumí. Kolik té skelné vaty bylo. Myslím tloušťka a jestli lepená na zadní stěnu nebo jen tak vhozená do ozvučnice. A tloušťka množství toho měřeného vatelínu. Mě by to zajímalo, jelikož jsem neměl možnost toto porovnat. Jen myslím že vnitřní složení skelné vaty je o dost hustší a tím padem zabere větší vnitřní objem. A vatelín v igelitovém pytlíku uvnitř ozvučnice? Ten igelit rozhodně zhorší vlastnosti tzoho vatelínu nedivím se vysledkum měření. A jak řikám skelnou vatu bych použil na tlumení, ale nepoužil na tlumeni ozvučnice.

(upravil Hippo007 25. 6. 2011 7:42)

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Skelnou vatu jsem měl v igeliťáku (abych neměl bednu plnou kousků skelných vláken), vatelin byl stočený do ruličky bez igeliťáku, stlačen na 1/3 volného objemu. Objemově bylo vatelínu asi 2x víc než skelné vaty, přesto měl lepší tlumící účinky. Bylo to vloženo volně do bedny - používal jsem to na tlumení prostoru.
Na stěnách nalepen molitan, to má víceméně jen vizuální efekt. Mnohem lepší tlumící vlastnosti má mít basotec nebo getex, ale ani jedno se mi nepodařilo sehnat.
Něco se o tom můžeš dočíst na Slovanetu, kde se vyskytuje a k tomuto tématu vyjadřuje B. Sýkora (velky bobo)

EDIT: ještě k tomu igeliťáku - nebyl zavázanej ani zavařenej, vzduch mohl volně proudit z/do pytlíku. Chová se to úplně stejně, jako kdyby byla skelná vata nacpaná volně v bedně.