(upravil jeremysk 24. 1. 2024 11:06)

Téma: Ohýbanie MDF

Ahojte

Chcem sa poradiť / opýtať.

Plánujem ohnuté bočnice z mdf, bez nutnosti drážkovanie pre lepší ohyb.

Akej max. hrúbky MDF pôjde doma ohnúť na šírke cca 45cm, kde ohyb ( rovnomerne kruhový)bude cca 7 cmm?

Ďakujem

Re: Ohýbanie MDF

Existuje 3 mm MDF ka. Ale pokiaľ chceš dodržať ohnutý tvar, tak to musíš porezať, jednotlivé vrstvy na seba nalepiť a ešte v nezlepenom stave dať do formy a do lisu.  Ináč ti MDF praskne

(upravil BV 24. 1. 2024 11:53)

Re: Ohýbanie MDF

Neplánuj wink , na polomer 7cm žiadnu MDF bez drážok nezohneš.. Použi toto, drážkovaná MDF hrúbky 8mm, zlepiť v nejakom prípravku alebo na vhodnej rúrke zohnuté na požadovaný polomer drážkovanými stranami k sebe . Dostaneš 16mm hrubú zohnutú stenu.
https://www.demos-trade.sk/content/images/product/original/93929.jpg

(upravil jardag69 16. 3. 2024 15:51)

Re: Ohýbanie MDF

.

(upravil jeremysk 24. 1. 2024 14:07)

Re: Ohýbanie MDF

jardag69

Ano na 45 cm vychýlené Len 3,5 cm uprostred.
6 mm  MDF by nesla ohnuť na takej šírke?
Ano dal bz som 4x 6mmMDF

(upravil Wili 24. 1. 2024 14:28)

Re: Ohýbanie MDF

myslim ze v principe ziadna MDF sa neda ohnut, uz aj tenka 3-4mm mala A3 pri prehnuti o 1-2cm zacina vnutri vydavat divne zvuky. Asi by to slo bez rezania z viacerych tenkych ale bude sa to dost priecit, bude to chciet vela lepidla a neviem ci to bude tak pevne ako si predstavujes.

Ak by ti nevadil raster dreva tak ohybna preglejka by bola ovela pevnejsia a lahsie ohybna. Na tak mierny obluk by stacila aj relativne hruba a 2 vrstvy... pripadne preglejku kvoli pevnosti a na to 3mm mdf pre hladky konzistentny povrch ak je to dovod pouzita mdf

(upravil jardag69 16. 3. 2024 15:51)

Re: Ohýbanie MDF

.

(upravil godz 24. 1. 2024 15:45)

Re: Ohýbanie MDF

3 mm MDF ku sme štandartne ohýbali vo forme.  Dávalo sa 8 vrstiev. Tým že to bolo predpnuté a zakrivené tak sa výrazne zväčšila tuhosť tej dosky. Bolo to tuhšie ako 30 mm MDF. A zakrivenie bolo na 34 cm dĺžky 4 cm.

Re: Ohýbanie MDF

jestli nemáš obě ruce levé a trochu základního vybavení tak to dáš i doma...
6mm MDF by ve 4 vrstvách neudržela ohnutý tvar,chce to více slabých vrstev.Příprava zabere více času než samotná práce.
Ohýbal jsem s předepnutím desky 3mm MDF 45x55cm v přípravku v pokách po 4 vrstvách najednou celkem 8 vrstev...
Tady jsou nějaké fotky pro představu z oříznutých okrajů...

https://eu.zonerama.com/HiiU/1294350

Rozprašovačkou jsem jemně nastříkal vodu na obě strany desek aby to nabralo nějakou vlhkost a do druhého dne jsem to předepnul na nalém soudku přes plech kurtama na vozík.Druhý den jsem lepil epoxy v přípravku v pokách.Vrátilo se mi to na té síle jen o 1mm.
Když si vyřízneš tři nebo čtyři tvarová žebra,tak na nich tu 3 po dvou kusech ohneš svěrkama i bez protikusů,čím je to silnější tím lépe to drží tvar.

Re: Ohýbanie MDF

já ohýbal  MDF o síle 4 mm, 5 tloušťěk k sobě, přibližně 8 cm na šířce 45 cm,, celková délka  100 cm , v ose jsem vyvrtal 8 díry, vložil kovový kolik , aby to neutíkalo.
Houbičkou na nádobí lehce zvlhčit, nenadělat kapky, nechat tak  3 minuty odvětrat , aby se to vpilo a lepidlem Soudal D3 natřít stětcem a stáhnout, drží to dobře, kraje ořezat, naformátovat. Stačili mě dvě svěrky
Tenhle sendvič má větší pevnost než  klasická MDF
Fotky ti mužu poslat na Whatsapp
Kdysi jsem ohýbal, kopyto má Frank- možná , má ho ode mě. viz můj projekt, který už je minulostí

Re: Ohýbanie MDF

Tady je zajímavý způsob - ohnout sololit a vyplnit pěnou:

https://i.postimg.cc/vc503TjV/1-18.jpg

(upravil jeremysk 21. 2. 2024 15:34)

Re: Ohýbanie MDF

antonio: To snaď nie.