(upravil Wili 3. 8. 2023 19:19)

Re: V&A 802Diy

Z hladiska konzistentnosti smerovej charakteristiky asi lepsie ako obrazok nizsie to neviem, co vidim ako problem ze sa mi rozchadza faza a este k tomu pod roznymi uhlami rozdielne co asi nie je dobre? sice faza nesedi ale smerovky su ako tak konzistentne, zhruba...

Musim tu pustit stredobas cim vyssie sa da a vyskac delit celkom nizko co asi nie je dobry napad pretoze obsahuje jeho rezonanciu. Je tam trochu muchlanec na 4,5k ale ak ho chcem rozmotat tak tam vznikne diera...

Ak zladim fazu a strmo orezem stredy a vysky zase smerovky su uplne v prdeli okolo delicky a nie je to take konzistentne. Co je mensie zlo?

https://i.postimg.cc/fTdZBVC8/Screenshot-2023-08-03-184914.png

pripadne take cosi medzi...

https://i.postimg.cc/WtLkhS0B/medzi7.png

(upravil jardag69 3. 8. 2023 19:40)

Re: V&A 802Diy

Ze začátku jsi psal, že ti jde hlavně o vzhled, proto levné repráky. Toho bych se držel.
Navíc jsou v tom možná nevinně a může za to bedna.

(upravil Wili 3. 8. 2023 22:21)

Re: V&A 802Diy

jardag ak odhliadnem od nuloveho prinosu vacsiny tvojich prispevkov, ukaz mi prosim a odcituj pasaz kde pisem ze mi ide primarne o vzhled. Pisali to mozno osatni ale ja nikdy. (apson myslim, mozno sa mylim big_smile ) Pokial si pamatam nic take som nepisal. Len ze nerozoznam zvuk medzi reproduktorom za 1000e a 100e. Na zaciatku pisem ze idem upliect z hovna bic a to robim. Snazim sa o to najlepsie co sa da v tejto cenovej hladine + stavba ma bavi.

Re: V&A 802Diy

Ja sa jardag69 zastanem - písal si o tom v prvom príspevku  - hneď prvá veta presne definuje tvoje pohnútky ku stavbe, neskorší dôvod výberu repro a následný výsledok s problematickým odladením zvuku. Tu je tvoja fascinácia:

"Uz velmi dlho som pokukoval po B&W a vzdy ma fascinovalo remeselne spracovanie ich reprosustav ale vzdy mi to prislo nemozne doma postavit."

"Pokukoval" znamená, že si hodnotil očami nie ušami a "remeselné" znamená, že ti išlo o tvary, prevedenie konštrukcie z hľadiska vzhľadu.

Si zručný, ale máš tendenciu nepriznať chybu - pri názoroch - ktoré poukazujú na prešľapy si obranne útočný. Buď to prejdi a nevšímaj si to alebo uber v reakcii - tvoja prvá veta pre jardag69 bola zbytočná.

(upravil TheLastUnicorn 4. 8. 2023 10:11)

Re: V&A 802Diy

Willi: Ale zvuk reproduktora sa nerozlišuje tým, že do nich pustím sweepovaný signál a hľadám rozdiely. big_smile Čo sa týka najlepšieho v danej cenovej hladine...ver mi, že sa to dá aj za tieto peniaze podstatne lepšie. Pretože za peniaze, ktoré si do toho dal sa dali postaviť naozaj slušné sústavy. Že si ale tvrdohlavý je bohužiaľ Tvoj problém. Ja som na začiatku nechcel radšej písať, akú strašnu pitchovinu to ideš vyrábať...keď tu tomu všetci tak strašne fandili a ja by som zas vyzeral ako nejaký štrajkokaz. Ale v duchu som si hovoril, že PREČO?
Menej zle bude hrať tá druhá možnosť. Podľa smeroviek to síce tak nevyzerá, ale nebude tam zvoniť utýraná výška a jačať streďák pustený na fullrange.  Veľký prebytok energie medzi 2 a 4kHz spôsobí, že bedňa bude na prvý dojem zaujímavá, no po 15 minútach ju hodíš zo skaly. V skutočnosti uchu menej vadí prepad, než zbytočný prebytok výkonu...nepríjemné sú hlavne frekvencie okolo 3kHz, to dokáže človeka veľmi rýchlo unaviť, predovšetkým pri viac prezentných nahrávkach. Tento problém prebytku výkonu bude samozrejme aj v tom druhom prípade - ten hrb medzi 3-4kHz bude pôsobiť dosť rušivo. Čo sa fázy týka...budem písať iba za mňa, ale krvopotná snaha o dokonalé prekrytie fázových priebehov mi príde dosť samoúčelné a nikdy sa mi nepotvrdilo, že maximálne dobre sfázovaná bedňa hrá lepšie, než bedňa, kde bol dôraz viac kladený na najlepšie možné amplitúdové vyžarovanie...byť aj fáza nebola úplne ideálna. Takisto by som povedal, že s delením bas-stred sa ide až zbytočne nízko. Ja by som to kľudne potiahol medzi 400-500Hz.

Re: V&A 802Diy

TheLastUnicorn ano uz pred stavbou som vedel ze je to blud, vela som nacital uz vopred a vsetky tieto negativne nazory som velakrat od vas vsetkych dostal uz pri stavbe svojich malych nautilusov. Preto som aj dlho vahal ci to vobec davat na forum pretoze som presne vedel co za flamewar to spusti, ale aspon je zabava smile mna bavi ta stavba a samotny proces, ale samozrejme snazim sa vytazit maximum z toho co som si vymyslel. Velmi pekne to vystihol BV:

BV napsal:

Willimu od začiatku nejde prioritne o najlepší možný zvuk, ale chcel si vyskúšať určité postupy a možnosti konštrukcie

inak TheLastUnicorn dakujem za velmi prinosny nazor k navrhom vyssie, aspon viem ktorym smerom sa mam uberat... ja som nevedel prioritizovat medzi sebou tieto 3 veci:

- linearita smeroviek
- faza
- rovna frekvencna char v referencnej osi

vzdy ked prioritizujem jedno rozpadne sa mi druhe a naopak vsetky 3 naraz neviem spravit. Ten hrb na 3-4k tam napr. od 0° po 20° skoro vobec nie je ale cim dalej pod uhlami idem tym viac vylezie hore. On sa da skorigovat aj pod 70° prave na ukor prepadu v priamom uhle ktory spominas ze je mensie zlo ale ja som myslel ze ten prepad prave bude vadit. Vyskusam nasimulovat aj tuto variantu...

Re: V&A 802Diy

Možno to nie je len tvoja "chyba", ale častá chyba tvorcov obecne - aj ja, keď niečo urobím - NECHCEM počúvať, čo som urobil zle. Tiež triezvejší pohľad na vec vydávam za "všetky tie negatívne názory" a odmietanie pohľadieť realite do očí za "flamewar". Namiesto "zábavy" sa na chybách pouč.
Kým to bolo remeselné, obdivoval som ťa.  Nepíš prosím ťa urazene, zbytočne znižuješ svoju úroveň.

Re: V&A 802Diy

Willi:
Já si nemyslím, že tohle téma spustilo nějaké flamewar. Nevšiml jsem si, že by se tu někdo na ostří nože hádal. Vlastně se tu vůbec nikdo nehádá. Od začátku se všichni shodli na tom, jak to zhruba dopadne. Nebo já aspoň nějakou obecnou nevraživost nevnímám.

Pro mě je teploučko křeččího kožíšku ráj.

Re: V&A 802Diy

Ono to na tomto světě takto prostě chodí. Jakmile někdo něco vytvoří, nebo třeba jen zveřejní nějaký svůj názor, tak se objeví zákonitě reakce.  A ty jsou pozitivní i negativní, a s tím je dobré dopředu počítat a následně si to nebrat osobně. Ani to negativní, ale i ty pozitivní reakce.          Ale ono je to zařízeno tak, že ego člověka je prostě hodně citlivé a nedůtklivé, to moje na tom není o moc lépe. A všiml jsem si, že mi dělá dobře, když vidím, že někdo projeví sebereflexi, přizná se k omylnosti, udělá si ze sebe srandu, a nebo projeví nadhled a pokoru.

Web

Re: V&A 802Diy

N.A. ono to tak nějak přichází s věkem a zkušenostmi. Čím víc toho člověk v daném oboru ví, tím víc si uvědomuje, co všechno ještě neví. Já sám čím déle pracuju s bednama, tím větší niemand se v týhle oblasti občas cítím. A s přibývajícím věkem taky víc chladne krev v žilách. To zas ale neznamená, že pořád neumím být tvrdohlavý, tvrdý a nepříjemný.
Wiliho řemeslná práce je obdivuhodná...stejně jako jeho trpělivost. Škoda jen, že si vybral konstrukci, která je opticky sice zajímavá, ale z technického hlediska kravina.

Re: V&A 802Diy

TLU - souhlas s myšlenkou, pořád si připadám jako gynekolog amatér.

Willi - existuje nějaká poslední sada změřených souborů, ze které se dá vycházet?

Pro mě je teploučko křeččího kožíšku ráj.

(upravil Wili 4. 8. 2023 13:25)

Re: V&A 802Diy

ano mate pravdu bolo to zbytocne a prehnal to, jardo sa niekedy pyta dobre otazky. Mozno nasrany vecer a par rumov k mojej reakcii prispelo sad

ospravedlnujem sa ti jardag

Mrucik nizsie je subor so vsetkymi farfield meraniami z jedneho miesta 1m oproti vyskacu, mikrofonom som vobec nehybal aby som neporusil fazu, len som tocil bednou a dodrziaval 1m od predku + su tam aj impedancie:

https://uloz.to/file/nLBBLCwZFg0Y/measu … q3DzAuBN==

ak by si vedel vyuzit alebo nadpajat nearfield (ja neviem ako dopasovat fazu u nierfieldu) tak nizsie je link kde su aj nearfieldy woofrov, stredobasu a natrubku, ale merane z blizka = tym padom faza je off a treba kompenzovat bafflestep a Sd natrubku (85cm2) voci Sd woofrov (420cm2) Udaje pre bafflestep: front baffle cca 31x61cm, stredova komora priemer cca 18cm pri reproduktore, cca 29cm v najsirsom mieste. Vsade sa ale zdava x a y tak som to pocital z plochy "akoze" 16x16

+ je tam surovy .mdat z rewu so vsetkymi meraniami v pripade ze by si chcel vidiet impulzy:

https://uloz.to/file/XDdjmBIVa3Op/extra … xmEJVjZj==

inak skusal som uz "Merger" vo virtuixe, mam pocit ze je to 10x jednoduchsie ako spajat krivky v rewe, ci som to nadpojil dobre si niesom isty ale hybat fazou je jednoduchsie a rovno vidim kam co posuvam

Re: V&A 802Diy

TLU
Říká se tomu Dunningův - Krugerův efekt. Čím je člověk oboru vzdělanější, tím víc ví, že všechno neví.

(upravil Wili 4. 8. 2023 23:09)

Re: V&A 802Diy

dalsi navrh... stredobas ide do nemoty ale len od 2k urovne a poceste sa niekde stretne s vyskacom. Taky kockopes ale smerovky su krajsie. Zrejme skusim postavit dve vrabcie hniezda jedno strmo orezane a druhe toto a uvidim co bude krajsie hrat

https://i.postimg.cc/DwN1fCQn/virtuix10.png

Re: V&A 802Diy

Máš to famozní! Přeju ti ať se ti to povede odladit.

Re: V&A 802Diy

Už to začína vyzerať použiteľnejšie. Čo to spraví, keď v stredovej vetve dáš k cievke 1,5mH paralelne nejaký menší kondenzátor? Alebo inak...máš niekde k dispozícii aj .frd resp. .txt súbory?

(upravil Wili 5. 8. 2023 12:41)

Re: V&A 802Diy

rozbije to fazu na vyssich frekvenciach... nemozem ho tam dat (akukolvek hodnotu). Subory najdes bud o 2 prispevky vyssie #332 alebo som zabalil aj projektovy subor + skombinovane nf+ff+bs tu:

https://uloz.to/file/JU9Zy0ZoYWZA/proje … 9zAQxmBN==

jozy mi poradil este skusit vysku oddelit aspon kusok vyssie a dat rlc na vyskac aby sa vyhladil ten hrb, myslim ze to je trochu krajsie ale zase dalsie suciastky navyse... vyskac delit uz vyssie velmi nemozem (aj ked rad by som kvoli tomu aby to prezil) pretoze paradoxne tym hrbom na 2k doplnuje dieru stredobasu na smerovkach. A ked ich ufiknem od seba vznikne tam na smerovkach muchlanec.

diera na strmych smerovkach na 10k je rozchod faze stredobasu, ak 10k ufiknem s RL zase sa rozijde na 6k v osi, takze 10k na 90 asi budem ignorovat ako mensie zlo

https://i.postimg.cc/Y9RYPyp5/jozy2.png

skreslenie vyskaca, kalibrovane dB cez umik z prvych merani 1m v osi...

https://i.postimg.cc/J4Bnr9Qc/distortion4.png

Re: V&A 802Diy

Na basoch stále máš "zisk" na 200 Hz, čo nie je dobre. Zväčši indukčnosť v basovej sekcii a dolaď to kondenzátormi k zemi. Topológia stredovej časti by asi mala byť iná, ale nebudem ti pliesť hlavu prečo. Delička okolo 3 kHz je správne, ale zrejme nemáš správne nastavenú strmosť filtra na 3 kHz. Dal by som LR 2 a pokiaľ chceš vedieť ako vyzerá tak si to zobraz v nástrojoch ako ten priebeh má vyzerať. Potom sa ti aj umravní fáza na 3 kHz. A podobne by som postupoval aj pri tweetri.  Daj mu tiež LR 2 a 3 kHz. Potom sa snaž ten priebeh napasovať na ten zobrazený priebeh filtra ale asi to nepôjde s takým jednoduchým zapojením ako na tweetri máš.  Ono je tam aj automatika ktorá ti to spočíta sama, ale môže ti vyjsť z toho aj blbosť. A daj tomu náklon tak -0,8 dB na oktávu, nebudú z toho trčať stredy, ktorých tam máš aj tak dosť.

Re: V&A 802Diy

s tym nf hrbom to bol dobry tip, len som trosicku dvihol tlmivku aby lepsie sadla faza na 5,6mH ale hrb sa dal krasne vyzehlit znizenim kompenzacnej tlmivky z 27mh na 22mh a je to krasne rovne a tym ze sa to zrovnalo predlzilo sa nf viac dolava, super.

topologiou stredovej casti myslis poradie toho 18dB HP filtra pre stred? viem ze je prehadzany, ono to ale vdaka tomu sposobuje kompenzaciu celkom velkeho hrbu ktory by vznikal na 1k... inak ak som to odelil ako pises trpeli smerovky, to som skusal robit na zaciatku ale skusim sa s tym este pohrat mozno na nieco pridem.

(upravil TheLastUnicorn 5. 8. 2023 17:34)

Re: V&A 802Diy

Mne to tak nejak najlepšie vychádza s delením na 4kHz...predbežne.
Poviem to asi takto: V každom smere tam vyjde nejaký kompromis. Nedá sa to priblížiť ideálu, lebo proste nie. Ten streďák už nad 2kHz začína byť hodne smerový a výška vyžaruje do 4,5kHz v podstate všesmerovo. Tým pádom nejde tieto dve veci nijak rozumne nadviazať. Musí sa tam urobiť určité prekrytie. Proste bude treba buď akceptovať určitý kompromis všade (referenčná os, smerovky, power, fáza) - túto cestu by som si vybral ja. Alebo sa zamerať na jednu z tých vecí...ale ostatok nebude ani zďaleka podľa predstáv. A môžu sa všetci aj na ušiach odrážať.  Toto skrátka rozumne dohromady dať nepôjde:
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18630/18630929_bcb71c925b9fe1888edda1495994069d/images/mid.jpg?ver=0
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18630/18630929_bcb71c925b9fe1888edda1495994069d/images/tweet.jpg?ver=0