(upravil kaed 17. 11. 2022 1:51)

Re: Fotovoltaika

Tohle je klasická ukázka pasti... Podobně jako slavná "rekuperace" - zatím znám jenom jednoho člověka, co to askutečně používá víc než dva roky. Ostatní se na to po max dvou letech provozu vybodli - tzv úspora, pořád čerstvej vzduch, za cenu 200kWh elektriky ročně, a obvykle 2x ročně měnit komplet filtry za víc než 1kKč, a pak najednou je prach ve výměníku, kterej není nikdo schopen vyčistit. Další peníze. Tak se to prostě vypne a je hotovo, v lepším případě zapojí jako odtah z WC a koupelny...
U toho využití ze sprchy bych taky mírnil optimizmus, jestli je vůbec šance, aby se za životnost toho domu vrátila aspoň polovina ceny tohohle udělátoru.
A jestli je to měď, tak v tu chvíli je znemožněný čištění odpadu louhem, protože by ta měď pravděpodobně brzy zmizela. Další věc je, že tam musí být notně zmenšený průřez nebo značná délka, aby se vůbec nějaký teplo předalo, a zase, kdo to bude čistit a jak. 
Už 1mm nános mýdlovo tukové vrstvy v tom potrubí prakticky znemožní přenos tepla, takže nakonec je to jenom o pocitu, že šetřím. Spíš se dá ušetřit výrazným omezením doby sprchování, ona už i ta studená voda není moc levná.
tady je ukázka rozboru jak to "squěle funguje" https://voda.tzb-info.cz/uspory-voda-ka … pore-tepla a to ani neuvažují, že by se ten výměník nějak znečistil. Jsou tam i nějaký odkazy...

Ještě k těm výměníkům: pokud je v domě cirkulace TUV, je to fajn, ale s izolací 10mm tubexem se odtud ztratí každej den 10x víc tepla, než získá ta rekuperace.
Kdysi to měla známá jako ročníkovou práci, a aby to odpovídalo normě pro NED tak by na 20mm trubce mělo být minimálně 5cm tubexu, s dokonale provedenými spoji a oblouky... A když cirkulace není, tak se celkem dost vody ochladí v trubkách, tak je to skoro jedno. Další zráty má sám boiler, a to řeší málokdo, přitom je to obvykle tak 1kWh denně. A že by někdo přidával izolaci na boiler? Takovej úchyl jsem snad jenom já, že boiler mám v "peřině" z min 30cm minerální vlny. Tohle řešení skoro nic nestálo (odřezky vaty v pytlích na odpadky), a za dobu životnosti boileru určitě ušetří víc energie než ten slavnej výměník u sprchy. Tohle je klasika dnešní doby, zviditelnit a vecpat všem jeden marginální problém, ten zveličit a upnout se dogmaticky k jediné možnosti jeho řešení, ale ne to hodnotit komplexně. Viz elektromobilaita vs. drancování zdrojů pro výrobu baterek a přeprava všeho přes půl zeměkoule. Ale to není problém, ty strašlivý auta se spalovacími motory nás zahubí všechny!!!

Re: Fotovoltaika

kaed : odkaz na rozbor výměníku je hodnotný.
Doma řeším problematiku tepla z odpadních vod beznákladovým postupem již mnoho let takto: Do vany dám špunt. Osprchuji se. Po vychladnutí vody špunt vytáhnu. Tím v chladných obdobích roku, což je u nás většina, přitápím  koupelnu. Stejně tak jako "ztrátami" bojleru umístěného v koupelně. Účinnost tohoto postupu je vyšší než složitého výměníku.

Ten bojler budu ohřívat fotovoltaickými panely, tak  též řeším. Zrovna problematiku ssr relátek , kvůli hoření oblouku u klasických relé při zapínání DC zátěže.

Web

(upravil microlan 10. 2. 2023 10:14)

Re: Fotovoltaika

Mám 2 kW na střeše a 5 kWh v baterkách, to je malá kapacita, která ale dobře poslouží jako kondenzátor pro krátkodobá zastínění např. mrakem. Sledování a ukládání dat řeším pomocí TinyControl a jejich free cloudu.


Graf. Posuvníkama dole se krásně zoomuje.

Solár a baterky řídí podobný inverter jako je tu

easunpower

Re: Fotovoltaika

Inspirace
https://www.facebook.com/photo/?fbid=58 … 5554283785

Re: Fotovoltaika

Tak mi přišla nabídka od Schligera a nějak se nemůžu dopočítat big_smile
Není tam za materiál v položkách, jen celkově.
Z jiné jejich nabídky jsem vyčetl jejich ceny bez DPH, na e-shopu je ale nemají.

550W panel á 6.470 Kč
baterie BTS 5kW 59.900 Kč
řídící modul BDU 22.900 Kč
měnič HYD 15KTL-3PH 84.560 Kč

Po pár minutách na Google jsem našel takové ceny

https://vmshop.cz/AS-7M144-HC-B-550/sol … risolar-mo
https://www.volte-shop.cz/bateriovy-mod … -bts-5k-3/
https://www.volte-shop.cz/bateriovy-modul-sofar-bts-5k/
https://www.volte-shop.cz/sofar-hyd-10- … -hybridni/

Docela dobrej byznys, ty soláry big_smile

Re: Fotovoltaika

Tři neděle zpět jsme na firmě naplnili dodávku elektroodpadem po strop a vezli to zběrnýho dvora. Zachránil jsem jedno fakt pěkný PC(už je fuč) a tři nevybalený kamery UBNT(možná je pak hodim na bazoš), není podstatný. Bylo to tam na dlouho, vše se počítá na kusy a pak  pěkně vyfakturuje.
Měli tam jeden jedinej vyběhanej solární panel a borci se rozpovídali že to nesmí brát, protože do těd neví co s tím. To zas bude sračkodotace na recylaci panelů.

Re: Fotovoltaika

Recyklovat panely nebude problém, horší to bude s baterkama, ale to se taky řeší...

Re: Fotovoltaika

něco málo jsem si nainstaloval
10kwp 32 panelů na střeše- 16 na jih 8 východ,8 západ, měniče ostrov 2*5KW paralelně- takže 10Kw do jedné fáze
baterie trakční baterie z vysokozdvihu 48V (1100 kg hmotnost ale za dobrou cenu) odhadem kolem 8-10kwh
jelikož jsem to montoval zárověn s rekonstrukcí domu, nebyl problém s rozvaděčem a úpravou zapojení.
nyní spotřeba 5mWh ze sítě ( podlahové elektrické topení přes zimu, indukce, občas 3f motory) zbytek mi většinou pokryje FVE
instalace mě vyšla před 2. rokama na 200Kkč


jinak mě rekuperace běží už dva roky bez problému big_smile

Web

Re: Fotovoltaika

Já něco jako ostrov provozuju už od r 2015 postupným vývojem, takže jaksi ani nevím, kolik to stálo. Ale asi žádná raketa, baterky různě po bazarech a pod. Momentálně něco přes 6kWp panelů a cca 15kWh v baterkách, 4kW měnič na celej dům. provoz s minimálním omezenímstačí jenom vědět co je zapnutý a trochu to rozumně plánovat, nic víc. Na 3f nic nemám, naopak osvětlení a drobotina je na 48V, tj jede z baterek i v zimě, kdy je měnič kvůli nedostatku slunka vypnutej. Spotřeba z DS se v průběhu let dostala z 7MWh na cca 1MWh, jak kterej rok. Topení dřevem, takže na DS zůstává zima a ohřev TUV cca 3 měsíce v roce. Ještě info k životnosti baterek: nejstarší LiFePO4 baterky Winston 200AHA rv. 2007, koupený jako vyřazený r 2015, s tím, že články mají min 170Ah - tehdy jsem to měřil, 170-190Ah, a měřil jsem to i loni, nejslabší článek 120Ah, pak ještě jeden podobně, dalších 14ks nad 150Ah, to už jsem neměl jak měřit, když jsem ty dva vybitý odpojil, bylo napětí celku moc malý na provoz měniče do úplnýho vybití baterek. Samozřejmě mají o dost vyšší vnitřní odpor než články nový, ale na to, že přesluhují a první polovinu života prožily někde v elektrobusu, bych to viděl jako dost dobrej výsledek.