Re: Osadenie centra

Jako centr mám na bok položenou ARS9204 s 27tdf místo ARV161, na původní výhybce a taky to hraje/mluví.
Centr je výkonově nejvytěžovanější kanál, takže bych zapoměl na použití středových repro na basech. Nejen, že se z něj zpívá a mluví, ale taky střílí. Hlasitost má celý čas jednoznačně nejvyšší.
Osobně sem za to, když je místo, mít v centru to samé jako ve frontech. No když není místo, tak ubírat spodek a posílat do satelitů, maximálně ale do 80Hz, takže 5" středobas je minimum.
A prosím nesnažte se kolem 80Hz zvyšovat zatížitelnost bassreflexem.

Web

Re: Osadenie centra

Checku, proc ne?

(upravil check 28. 10. 2007 16:50)

Re: Osadenie centra

Tak v prvé řadě bassreflex na 80Hz už ani není bassreflex. BP6 s pásmem 70-120Hz si taky nikdo nedovolí nazvat subem.
Za druhé to někdy někde psal Velký Bobo a nějak sem zatím neměl potřebu to zdůvodňovat.
No pravděpodobně měl asi na mysli rozhozenou fázi kmitočtově poměrně vysoko.

Co sem zkoušel já, bylo buzení 4" středobasu (ano určením to má hrát i basy, takže nějaká Xmax tam bude) přes sub. "BR" to má laděno asi na 70Hz. Pustil sem sinus 50Hz na subu, trochu přidal a z 4" se začaly ozývat pazvuky, asi jako když drhne cívka o magnet, po ucpání BR to přestalo.

Web

Re: Osadenie centra

Znám jednoho co má v centru 2 x 226/05 big_smile

Web

Re: Osadenie centra

cest vynimkam, a ak ma to kde dat tak preco nie, ale ja mam namysli skor centrer, limitovany rozmermi
co tak nie co takeho :
http://img222.imageshack.us/img222/4678/miac03jn3.jpg

Re: Osadenie centra

Proc b yto melo vadit, pokud budes mit ten centr deleny v reciveru nad ladenim BR? ...jen provokuju.

(upravil check 29. 10. 2007 16:16)

Re: Osadenie centra

No ten 4" nebyl připojený k zesilovači, to chrastění z něj způsobovalo vnější vybuzení BR/ frekvencemi pod BR a tímpádem zatížení membrány. Způsoboval to právě sub. Ale je pravda, že to repro zrovna ScanSpeak není.
Jaké asi bude mít zkreslení běžný 3-4" zatížený pod 400Hz, který je možné zároveň dělit vysoko? Aby pak Moravec nezněl jak ženská.
No ale to sem ti odpověděl jenom z části.
Když budu mít různě laděné nátrubky, budu muset zajistit, aby fáze vypada stejně, abych mohl nějak rozumně navázat. A to se mi nepodaří.

Web

Re: Osadenie centra

Proc by na rozumne urovne nemohl 4-5" menic s dobre naladenym BR tak, aby bylo jenom mirnounke prevyseni od BR(60-70hz), s vykompenzovanym baflestepem a oddeleny zespod reciverem treba na 80hz, fungovat?

Jen se snazim sem dostat data kladenim spravnych otazek. Jestli je takova koncepce to nejlepsi je vec druha...

Re: Osadenie centra

Michale, rozhozena faze na delicim kmitoctu a spatna impulsni odezva v nejmene prijatelne oblasti kolem 80-100Hz ...

Re: Osadenie centra

No to už posouváš průměry měničů o řád výše, bavíme se o 3-4". I když to bude mít BR, největší průser - pásmo 200-400Hz zůstane nedotčeno a právě z důvodu bafflu ještě naroste zkreslení. Klade to nároky na velmi dobře vyřešený magnetický obvod, náklady rostou. Když se podívám zaphovo měření, najdou se tam měniče menších průměrů, které jsou na basech vyloženě průserové, některé zvládají s přehledem.
No na druhou stranu takove LA z slušných 4" by vůbec nemuselo být špatné. Ovšem to zase reprezentuje jinou cenovou hladinu.
Tady se dostáváme k debatě, jestli je lepší mít větší středobas a vejšku nebo obojí menší. Trendy směřují ke zvětšování.
Ne, já to nejsem schopný nějak objektivně popsat, můj pocit je, že prdnout střeďák do centru a na satelitech mít třípásmo je blbost. Nebráním se na todle téma diskutovat na příštím stméláči smile.

Web

Re: Osadenie centra

Cekal jsem, na Halenovu odpoved.

jedeme dal...
A pokud by stejne byly koncipovane i satelity a k tomu precizne i fazove napojeny sub? Takove komercni kino, ale s tim, ze precizne sladene a s kvalitnim subem a menici?