Téma: Osadenie centra

Mam otazku, ci je vhodne osadit center namiesto stredobasov 2xARN 150-05/4 nahradit sirokopasmami 2xARX 150-25/4? Je to vobec mozne a ako sa zmeni zvuk touto zmenou? ozrejmim zamer, satelity budu ARN 150-05/8+ARV 104-00/8 a predne stlpy ARN 8608+ARX 150-25/8+ARV 104-00/8. dakujem za kazdu radu aklebo pripomienku.

Re: Osadenie centra

Jofi, podle mě to je nejmíň z 50% otázka výhybky. Takže - já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde smile

Web

Re: Osadenie centra

a aka bude teda vyhybka? pomoze mi niekto s tym? 2xARX 150-25/4+ARV 104-60/8. dakujem vopred

Re: Osadenie centra

Jofi, já bych se na to vyprdnul... Pokud teda stávající centr s ARN hraje dobře (a nevidím důvod, proč by nehrál). ARX by Ti mohlo přinést výhodu vyššího dělení, což by ulevilo výškáči. Ale podle mně škoda práce smile

Web

Re: Osadenie centra

Ja si myslím, že chce robiť ďalší center, nie meniť osadenie.

Web

Re: Osadenie centra

center este neexistuje, a mozem zohnat lacnejsie ARX150-25/4 ako kupovat ARN 150-05/4. preto sa pytam, ci to ma vplyv na zvuk, resp. aky velky rozdiel zvuku bude s pouzitim ARN 150 a ARX 150

Re: Osadenie centra

Aha. Tak to je jiná, to jsem blbě pochopil, co vlastně chceš.
V tom případě, pokud to bude opřený o sub, kterej bude hrát aspoň do 100 Hz, dej tam ARX, možná to bude i lepší (ARX má rovnější středy a jde výš).

Web

(upravil Halen 21. 10. 2007 10:16)

Re: Osadenie centra

Jofi, premyslel jsi nad tim, ze ty ARX maji pomerne maly Xmax a tim padem by ses mohl dockat neprijemneho zkresleni. Soucasne osazeni bych na tvem miste nemenil smile

Re: Osadenie centra

ja nemam sucastne osadenie centra, to je buduce osadenie centra, ale stlpy uz osadene mam ARN 8608+ARX 150-25/8+ARV 104-00/8 , efekty tiez su osadene ARN 150-05/8+ARV 104-00/8, aj stlpy aj efekty uz reproduktory mam, a na center mam iba vyskac ARV 104/60/8 a preto sa pytam, ci moze byt v centri aj 2x ARX 150-25/4, kedze mam moznost ich vyhodne kupit.  a co sa tyka SW. myslim si ze k stlpom osadenym ARN 8608ckami netreba ziaden SW

Re: Osadenie centra

Budes si muset pohrat s rozlozenim signalu, DTS ma sub kanal nahrany zvlast, takze sub signal budes muset nasmerovat na predni sloupy. Do centru bych se nebal pouzit i ARN-116 smile Lacine, slusna charka, pomerne slusna Xmax na takove prcky ... Ty ARX maji jen 1,2 mm a to je sakra malo, pokud by mel centr jet od cca 100Hz. ARN-116 maji 2,9mm, taky nic extra, ale preci jen podstatne vic.

Re: Osadenie centra

Jenže dost často koupíš ARN116, který "chrastí"...

Web

Re: Osadenie centra

ARN116 nechcem, ja chcem bud ARN 150-05/4 alebo ARX 150-25/4, hlavne dizajnovo aby to sedelo s ostatnymi reprami, takue preto sa pytam,. Myslim ze center urcite pod 100Hz nepojde, ved sluzi hlavne kvoli dialogom, takze hlavne stredy su dolezite.

Re: Osadenie centra

Jofi - to je prave VELIKY omyl.

Center je absolutne nejdulezitejsi kanal DK, jde z nej temer vsecko. U nekterych ledabyle namichanych kousku se vse omezuje na center a predni saty maji v podstate jenom post-ruchy a scenickou hudbu, o zadku uz vubec nemluvim.

Re: Osadenie centra

já bych ty ARX vzal,a popřípadě testnul v předních a zadních sloupech. když by to byla hrůza tak bych je hodil dozadu do efektů a do centru dal ty ARN150.

Web

(upravil Thales 22. 10. 2007 18:42)

Re: Osadenie centra

Mě přijde koncept dnešního DK takový dost podivný. Vlastně jsme se vrálili k mono produkci + nějaké ty efekty kolem. To se mi nelíbí a tak ani po nějakém DK netoužím. Raději zůstanu u obyčejného poctivého sterea. Když je udělané pořádně tak stejně nějaký ten prostor dokáží vytvořit a dialogy tak stejně přicházejí zprostředku. Tak na co centr? Ještě chápu koncepci 4.0 pro větší prostorový efekt směrem dozadu, také chápu že ne každý má doma místo a potřebu mít almary tak si k tomu přidá suba. Ale centr mi fakt nejde na rozum. Můžete mi to někdo vysvětlit? To je dobré leda tak když ty stereobedny nejsou schopné vytvořit pořádný prostor protože to jsou nějaké malé krámy jako se k DK často dávají. To my snad nemáme zapotřebí ne? Nehádám se, jen píšu své myšlenky.

Re: Osadenie centra

Center je velmi dobra vec treba v male mistnosti, kde je siroky gauc / priklad. Jde o to, ze kdyz signal centeru budou hrat predni soustavy (ktere stereo umi skvele), ten stastny uprostred bude mit obraz monfoonniho zvuku pekne v miste obrazovky. Oba krajni ale ten monofonni zvuk uslysi ze "sve" bedny, ke ktere budou o nejaky metr bliz nez k te druhe.
Pokud se krajnim bednam sebere ciste monofonni slozka a pusti se do separatniho kanalu (jako to delal Dolby surround souctem) tohle se vyresi a pak si uvedomuje zdroj zvuku primo v centru sceny kazdy, at sedi kdekoliv. To IMHO prinos je.

Me osobne prijdou spis k nicemu satelity. V IMAX, kde je prostorovy obraz a navic vyplnuje cele zorne pole to tak nejak jde k sobe, ale v situaci, kdy mam metrove "okno do jineho dvourozmerneho sveta" mi zadni efekty (nekdy i vice nez dva, ze) prijdou jako zbytecne.

L-center+R je podle meho gusta naprosto dostacujici pro dobre kino, za predpokladu, ze center je minimalne stejne kvalitni jako L a R. Optimalne uplne stejna bedna.

Jenze pak tu ctu, jak je center "jen na dialogy" a "od 100 hz" a podobne, a k satum s L18 dame ARN116. Tim obdobim jsem si taky prosel a je to podle mne nesmysl. Zadni saty ano, tam je behem obycejnych filmu fakt akorat par ruchu a sem tam prostor treba od scenicke hudby, ale center je v pripade pouziti na DD nebo dts proste nejdulezitejsi kanal.

I kdyby uz jen kvuli tem dialogum.

(upravil Mike 23. 10. 2007 9:14)

Re: Osadenie centra

Michale, to je fakt. treba s plastovym centrem bych si nedokazal predstavit hlas hlavniho stroje v Matrix 3 (tesne pred tim nez Neo prijde o zivot) kdy jede fakt dost hluboko (jak orginal, tak i dubbing). Mel sem tu moznost to slyset na plastovem DK a je to totalne onicom. To sem si radej pustil na stereo sloupech jen.

Web

Re: Osadenie centra

No tak to jo, to pak uznávám. Ale v podstatě se jedná jen o dorovnání problému kde a jak sedí posluchač a ne o nějaké nové lepší řešení problému celkového ozvučení. Mě tenhle problém netrápí tak to řešit nemusím.

Re: Osadenie centra

Ano, tak to je. Jde jenom o zdroj mimo hotspot sediciho cloveka.

(upravil kyselym 23. 10. 2007 11:12)

Re: Osadenie centra

to je sice vsechno hezky ale nato mit LCR na stejne dobre urovni znamena velkou benu...mala proste dolu nepujde. Velke LR v tom vetsina lidi problem nevidi/stejne jako ja/ ovsem mit velky jeste center je proste pro normalniho cloveka v obyvaku nemyslitelny. Proto si myslim ze center s 2x15cm stredobasy jdouci jakztakz ke 100hz/stejne trebas i LR/ podporeny subem je jedina mozna koncepce v normalnich/=malych 25m2/ obyvacich.

pokud jsou standartni velikosti obyvaku u nas v CR 50 a vice m2 pak se ostatnim omlouvam za svuj maly chudobny vykrik do prazdna smile