Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 134]

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Crifodovi jsem odpověděl na konkrétní otázku, protože jsem začínal jako kluk na elektronkách a Ge tranzistorech a taky jsem se zajímal o konstrukci, takže rozdíly jsem věděl.
Ale asi se příště na nějaké odpovědi povýšeně vyseru smile

(upravil djsteve 25. 7. 2015 9:41)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Kludne sa na ne vyser hoci Ťa mam za odborníka niekedy Tvoje odpovede nestoja ani za ...

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

danhard napsal:

a nejlépe to zatajit, aby se v tom někdo zbytečně něšťoural.

Pak ale zadavatel občas kupuje časovanou bombu. Přestože jinak je jasné, že dostane ideálně přesně to, co si zaplatil a nic víc.
Ještě k těm Ge tranzistorům. Nenašel jsem moc popisů kromě toho, že koncem 50. let v Rožnově zvládli výrobu malých NPN tranzistorů slitinovou technologií, ale nikde nebylo popisováno, jestli takový rozdíl mezi nf a vf typy (cca 500 kHz u nf a cca 10 MHz u 156NU70) se vytěžil jen tříděním, nebo jestli záměrně vyráběli odlišné geometrie čipu. (nemyslím pozdější vysloveně vf tranzistory OC170 a ještě pozdější mesa GFxxx).

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

danhard napsal:

Já jsem po letech zjistil, že nejsem líný, ale že trpím chronickou prokrastinací smile

Co je špatného na kvalitně prokrastinovaném dopoledni? déšť šumí v korunách a člověk si mezitím uspořádá priority.

(upravil danhard 25. 7. 2015 10:46)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Odpvědi na co ?
Měl jsi nějakou konkrétní otázku djsteve ?

A abych nekřivdil KarloviXth, AlNiCo má nejnižší koercitivitu z těch materiálů ale to není tak podstatné, důležitejší je energetický součin BxH a ten je o něco lepší než u feritů.
Takže zatímco z AlNiCo uděláš tyčku nějak dlouhou, tak z feritu placku s větší plochou smile
Problém je spíš tvar magnetizační charakteristiky, AlNiCo jí má víc obdélníkovou a při úplné demagnetizaci rozebráním mag. obvodu dojde k poklesu magnetizace z maxima.
S tím jsem se setkal při opravách měřících přístrojů.
Neodymy jsou energeticky o řád výše, takže stejně výkonné magnety vycházejí podstatně menší, typy s vyhoněnou remanencí jsou ale citlivé na překročení pracovní teploty, kde dochází k mírné demagnetizaci.
Taky ztráty střídavou modulací jsou zhruba stejné, jako u stejně výkonného feritu, ovšem v podstatně menším objemu, takže větší oteplení.

(upravil djsteve 25. 7. 2015 13:40)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Ved ked ťa človek trocha usmerní smile hneď je to obsahom kvalitnejšie. A to si nemusel vyzrádzať žiadne tajomstvá za ktoré by Ťa zadavatelia projektov naháňali.
Myslím že ked som písal o miernom odmagnetovaní (teraz už budem konkrétnejší nie tak všeobecný a generálny) neodýmových reproduktorov hlavne staršieho data kedy sa ešte nepoužívali zliatiny do 290stC tak asi práve im robil problém zvladať pri tých vykonoch oteplenie a naslednú demagnetizáciu. Čim si mi vlastne potvrdil to o čom som písal. Demagnetizacia u neodýmov nastava hlavne pre to lebo ich objem je podstatne menší a pri udávaných príkonoch a dlhodobej nepretržitej prevádzke (myslim tým pardňový technofestival) nie hranie na pár hodín zo živou kapelou sa kritická teplota môže vyšplhať až na tento bod.
Pre lepšie pochopenie problému skúsim pri najbližšej priležitosti pripojiť pár tepelných sond na neodýmový magnet a urobim si zázanam ako to s tou teplotou vlastne je. Výrobcovia reproduktorov cudne o problematike mlčia a spoliehajú sa ná rýchly renovačný cyklus.
Systém: "Odpalil si si kúp si nový". Ale prečo došlo k odpaleniu ked sa hralo stále takisto nahlas sa už nerieši.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Tak jsem se nakonec asi rozhodl, že si postavím APEX BA1200 http://adi-pramana.blogspot.cz/2013/11/ … engan.html je na to navržený plošňák a je to i otestované, plošňák si navrhnu nový kvůli rozměrům a schéma trochu poupravím na své požadavky smile

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Danhard: V pohodě, já se ukřivděně necítil:-), jenom jsem už neměl co dodat. A díky za upřesnění.

Djsteve: To měření by mě zajímalo, ale neumím si představit, že by teplota, byť tyčkovýho neodymu uvnitř nástavce, mohla dosáhnout i jenom třeba 200°C. U "normálních" reproduktorů je totiž ten magnet zalisovaný a zalepený v nástavci a spojený hodně festovním kusem železa s košem. Takže bych spíš podezíral výrobce z použití levnější a mizernější slitiny, než takhle extrémní teploty v mag. obvodu. Pokud se teda bavíme o nevratný ztrátě a ne dočasnym poklesu Bl při ohřátí.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

K tomu APEX BA1200. Neni lepšie použiť topologiu vstup, VAS, predbudiče, budiče, koncáky? Než dávať do VAS TO220 a ako budič používať TO264?

KarelXth, tiež si to myslím. Napríklad 18SW115 má slušné otvory rovno k cievke cez ktoré sa môže vzduch odvádzať rovno a celkovo je slušne "odvetraný". Čo napríklad beyma 10MW Nd a iné? Myslím si že cievka zhorí skôr než sa ten magnet chladený velkým hliníkovým košom ohreje nad 200°C. Teda chcem tým povedať že magnet bude mať vždy určite aj po dlhodobej prevádžke kedy už jeho teplota nebude stúpať daleko nižšiu teplotu než cievka. Teda je to aspon môj názor. Napríklad ked som zničil ARN-165 ktorý má teda magnet uzatvorený uplne tak teplota mohla odhadom byť okolo 50°C.

(upravil djsteve 27. 7. 2015 1:37)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Myslím že tých 200st.C nebude až taký problém. Je to predsa riaden výkon. Bavíme sa o výkone cez tisíc watov a učinnosťou 2 najviac 3%.
Akurát dnes som si zobral na pozorovanie 18" feritový reprák ktorý mam na odpálenie lebo stejne ide na prerábku. Sínus 1200W na 100Hz obvod skladaný zo 14 feritov zadné vetranie cez 50mm dieru v polovom nastavci vetranie okolo skladaných magnetov a vlastnoručne vyrobený chladiaci smerovač prúdu vzduchu na cievku  pod prachovým vrchlíkom. Jednoducho top reprák. S kľudových 25st.C na 90st.C merané v diere polového nastavca. Túto teplotu dosiaholo vnútro reproduktora za 12min. Bohužial som test nemohol dokončiť lebo to robí rámus ako sviňa. Nedela nebola moc dobrý den na taketo pokusi. Skúsim to zajtra ak bude čas. Možno urobím aj video.
Kedže reprákov na odpálenie mam dosť možeme sa baviť testovať a skúmať ako to bude vyzerať s tým teplom.
Mechanik: Reproduktor a hlavne taký o akom pišeš sa dá odprásknuť aj tak že sa magnet nezahreje ani o stupeň.
Lukyn: Ked si sa už rozhodol odhovárať ´Ta nebudem. Len by som Ti pri tom návrho poradil dve podstatné zmeny.
1. Miesto jedného snimacieho tranzistora teploty daj násobič Ube.
2. Oželej jeden pár výkonoviek urob s ních budič v emitore budiča  použi rezistory 1R . Tým pádom bede len budičom prechádzať kludový prúd a ostatné tranzistory budú zavreté. Značne s tým znížiš velkú tepelnú stratu v klude. Pri toľkých koncákoch a takom napájacom napatí by si kúril stovky wattov zbytočne do luftu.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Max. pracovní teplota neodymů je v rozsahu 80-120C pro standardní materiály, až do 200C speciály.
Ferit přes 200C, AlNiCo přes 400C a z vysokoenergetických SmCo samarium cobalt pres 300C, ty jsou ale dražší.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Šamponův styl se mi líbí, páč věci mají buď sloužit a nebo se na ně vysra+... Takový to pilování bastlů, do rádoby designu, natírání, popisování, rýsování estetický uspořádávání... je k ničemu. Buď to jede a slouží a nebo hodit po psovi. Borci co se s tím doma patlaj ve sklepech, nikdy neviděli denní světlo..... Kladivem na to a nebo si to kupte. smile)

(upravil Dohnalik 27. 7. 2015 11:30)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Další kripl se zjevil. Když j to všechno tak k hovnu, tak si patlejte sračky doma, ale neotravujte s tím na foru, kde 99% lidí napsalo, že to je kentus a že s tím mají jít někam. Když jsem si přečetl o tom 100W zapalovači vedle v tématu, tak jsem si hned myslel, že to udělal šampon, vy dva jste se hledali.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Dohnalíku, zjistím si kde bydlíš a ten můj zesík Ti nechám hrát pod voknem dokud se nerozbrečíš!!! Si piš, že se rozbrečíš!!!

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Nemusíš sa báť Dohnalík. Moc ten zosík nevydrží. Už teraz ja s napájaním toho koncáku 5V na vetvu za katalógovým údajom.
Ten koncák je v optime pri napájaní max +-42V. Ale možno budeš mať miesto hlasnej didžiny pod oknom  pekný ohňostroj smile a dymovú show.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

djsteve, aký to bol konkretne reproduktor ten 18"? Ked k tomu doplníš aj fotky a napíšeš podmienky merania tak to bude vážne dosť zaujímavé. Video neni potrebné.

(upravil djsteve 27. 7. 2015 14:03)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Založím uplne nové vlakno dodam fotky podmienky merania.  Dnes sa k tomu už nedostanem dúfam že zajtra to zrealizujem. Jednalo sa o cimbalov magnetický obvod skladaný zo 14 toroidných feritov 4" cievka  kôš je z BC 18PS76 ktorých magnet nebol nič moc tak som ich dal prerobiť.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Á pozor, vítr fouká od Cimbalů... tuším, že se nám ten příběh brzo uzavře a záhady se vyřeší raz dva:-). Omlouvám se, že zasírám vlákno o zesilovači a slibuju, že už to bylo naposled. O magnetech můžeme pokračovat jinde a jindy.

(upravil djsteve 27. 7. 2015 15:44)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Vietor nefúka od Cimbalu. Vietor fúka z mojich empiricky overených skúseností. No nepopieram že moje zistenia mi tam boli síce šalamunsky ale predsa  potvrdené. Vžiadnom prípade sa ale nejedná o bezduche načúvanie starému panovi. O veciach si robím úsudky cez vlasnú hlavu.

(upravil Otas 27. 7. 2015 17:57)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

2Lukyn: (ono je to tady samý of topic)
Z toho schématu bych tedy zrovna nejásal.
Klidový proud bez regulace (tedy asi žádný, čili třída B?). Hodnoty zatloukacích kondů, pokud je dovedu přečíst, jsou nějaké moc kulatě hezké (100 pF) smile, čili se autor po nějaké rychlosti přeběhu nejspíše příliš nepachtil.
Ochranné obvody stažené jen z jednoho páru výkonových trandů a zvlášť neomezující proud v nule (zkratu se zemí). V můstkovém režimu se to může obvzlášť vymstit.
Výstup bez tlumivky jsem považoval za pohodu, než mi na diskotéce zapnuli policajti vysílačku u beden (a pojistky naopak vypnuly hudbu).
A jinak souhlas s Mechanikem. Je to tedy bez velkých rezerv na budiči (se schématem mám potíž, nevidím hodnoty). Srovnej s KMD7666, kde jsou 150W budiče, to není náhoda, za ně se připojí dalších 6 párů a "ani to nepoznají". Nezapomeň, že koncáky protéká až 40 A, při přetížení by ochrany měly povolit skoro dvojnásobek (to už navíc ztrácejí výkonové trandy obvykle dech se zesílením), aby bedny skutečně zahrály pořádné mocné basy.

Edit: Na jednoduchost schématu bych nesázel. O kvalitě zesu na basech stejně nakonec rozhodne zdroj a jeho schopnosti dodat desítky ampér (čili trafa nebo veliké spínané zdroje a baterie kondenzátorů). A odolnost, spolehlivost.

Příspěvky [101 až 120 z 134]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£