Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Levné, hrající dvoupásmovky

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Levné, hrající dvoupásmovky

Už jsem skoro u konce se svými 3-pásmovkami a proto je na čase vymyslet zase něco nového. Moje požadavky jsou:1) Co nejnižší cena reproduktorů 2)Co nejmenší obvodová složitost výhybky 3) Malý objem pro středobas 4)POUZE Z NABÍDKY TVM...Upozorňuji, že je mi skoro jedno, jak to bude hrát. Myslel jsem, že těmto požadavkům by mohl vyhovovat ARN-150-03/8 + ARV-089-00/8 ale nejsem si jistý, jak to bude vypadat s frekvenční charakteristikou, pokud ve výhybce použiju jen několik málo součástek. Jinak o zatížitelnost ARV-089-00/8 bych se vůbec nebál-vzhledem k nízké citlivost středobasu budu muset snížit citlivost výškáče o min. 6dB, což se perfektně projeví  na zatížitelnosti. Takto koncipovanou reprosoustavu bych chtěl vyrobit pro obhajobu při praktické maturitě-kvůli tomu také chci, aby charka při použití málo součástek nelítala a také kvůli tomu, abych ji sám dokázal navrhnout. Cena měničů je také velice příjemná, proto bych vás poprosil, abyste mi necpali Seasy či Visatony aj. Předem díky za jakékoliv názory. smile

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Jen bych pozměnil středobas, ARN-130-02, je hezčí a ušatej, takže se líp hodí k 089.

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Vynikající, věcná připomínka. Děkuju. Nezkoušel jsi tohle duo simulovat? Docela by mě zajímalo, kolik součástek bude potřeba pro "vyhlazení" charky.

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Ne, k 089 nemám věrohodné cháry.

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Ty z webu výrobce nejsou věrohodné? smile

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

proc trvas na TVM? se podivej na zaphaudio, na ten nejnovejsi miniprojekt, mel bys to bez prace...

(upravil little 30. 9. 2007 20:08)

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Mno, sice jsem napsal, že mi nejde o zvuk, ale 10cm reproduktor přece nelze provozovat bez filtru...Navíc ta miniaturní zatížitelnost-opět bod pro TVM...

EDIT: Ale za tu cenu je to fakt super projekt. Zatím jjsou ty dvoupásma pouze ve stádiu úvah a výběru měničů...

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

tak na urovni ARN116... ale jako inspisrace, ze tu neni jen TVM dobry smile z trochu drazsich by pak byla dobra treba kombince DA175 a SD1.1, to by treba i hralo... rozhodne o hodne lip nez 188+104...

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

little: Nezdá se mi, píší 91dB a v grafu má kolem 93, stejnětak rozsah 16kHz, v grafu až k 20ti.

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Little, myslím že za ty prachy to budou příjemný budečky. Předpokládám, že pro optimální využití těch ARN to bude BR, pak to zahraje i překvapivě "od podlahy". Hrál jsem si s ARN150-03, skončil jsem na cca 10 litrech, trubka bohužel vychází při větším průměru dost nešikovně dlouhá. Doporučuju teda udělat budku štíhlou, nízkou a hlubokou. U basáku se asi neobejdeš bez vyhybky 2. řádu (nebo 1. řádu + šikovný "kompenzace"), vejšku se Ti možná povede ošéfovat kondíkem a L padem (nedoporučuju pouhý odpor v sérii protože neúnosně zdegraduje DF a vlastní rezonance výškáče se projeví velmi slyšitelně a nepříjemně).

Web

(upravil drimacoustic 1. 10. 2007 21:13)

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

niečo podobné momentálne používa, ARN150-03 + ARV089, 7l, br cca 45Hz, aktívne(tda8563), výhybka jeden kond 3u3 a 3ohm odpor v sérii pred výškačom. Nemám to s čím porovnať, ale ja som s tým spokojný.
http://img221.imageshack.us/img221/8740/dsc00082wk8.jpg
http://img222.imageshack.us/img222/9842/dsc00083nl6.jpg
(nebite ma za tu vyhybku)

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Výborně, takže je rozhodnuto. V podstatě jsem si jen potvrdil výběr měničů s kterými jsem již sám přišel... smile

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

opamp napsal:

vejšku se Ti možná povede ošéfovat kondíkem a L padem (nedoporučuju pouhý odpor v sérii protože neúnosně zdegraduje DF a vlastní rezonance výškáče se projeví velmi slyšitelně a nepříjemně

Dost se to rozchází s tím, co mi kdysi napsal pistole, dovolím si citaci:

pistole napsal:

U výškáčů se vyvaruj L padu není to ideální dělá to odporový obvod nakrátko vůči pohybující se cívce - takže do toho zavádíš asynchronní složku jak u motoru s kotvou na krátko.
když už musíš tak zásadně paralelní odpor nesmí padat pod nějakých 15 ohmů jinak je to strašně znát na ztrátě mikrodynamiky. Když použiješ jenom sériový odpory trochu ti to zvedne nejvyšší oktávy což u kovových výškáčů jenom pomůže neb tam mají pokles. a navíc to posouvá fázi směrem blíž k basákové fázi.

Sám to dělám jedním, dvěma sériovými odpory, často to vychází lépe. K tomu DF - na těchto kmitočtech býva přece mnohem větší než na nízkých, myslím, že se tím nemá cenu zabývat, nebo ano? Je pravda, že sériovým odporem se posiluje spodní pásmo vejšky, ale o tom, že by to mělo mít až takový vliv na rezonanci... to nevím, nepostřehnul jsem to, ale je to možný, pokud je to "dělený blbě" - nízko. Jinak ten Lpad taky nemůže být tak špatný, ve většině schémat ho používá Zaph a třeba i s 4ohm odporem paralelně.

Re: Levné, hrající dvoupásmovky

Ten pistoleho argument trochu nechápu...
Proč je u basáku co nejnižší impedance zdroje signálu dobrá a a u výškáče ne?

Web

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Levné, hrající dvoupásmovky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£