Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Push Pull lampáč 2x 6P3S

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Ahoj,
rád bych si postavil flaškostroj s dvěmi 6P3Skami na konci, ale moje dosavadní zkušenosti s lampami je pouze se stavba sluchátkového zesilovače 6N2P a 6N6P jako kat. sledovač na konci dle místního člena Betarona. Nějaké ty věci již na zesilovač mám (plánuji jej už 3 roky, původně jsem zamýšlel něco slabšího s menšími flaškami - 2x 6P14P, ale pak jsem přišel k zásobám 6P3S flašek a tak bych rád postavil něco s nimi). Zdroj bych chtěl udělat s klasickým flaškovým usměrňovačem ( 5U4G flašky). Ovšem tápu s návrhem samotného zesilovače, něco málo jsem nastudoval, hlavně teda z internetu (valve wizard..) a nějakou starší literaturu (Sláva Nečásek apod), ovšem nevím jak začít s návrhem předzesilovače a invertorem. Nevím,zda je vůbec předzesilovací stupeň nutný, zesilovač budu krmit z linkového výstupu kde už úroveň kolem 1V minimálně bude. Je možné vypustit předzesilovač a začít rovnou smidth. invertorem (s předřazeným potenciometrem)? A jaké flašky jsou pro invertor vhodné - mám k dispozici 6N1P,6N2P, 6N6P. Je ještě vhodná nějaká literatura která se zabývá výpočtem push pullu?

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Osobne by som to spravil takto. Budic 6n2p, invertor 6n6p. Ako by to malo vyzerat, mozes sa inspirovat (pojem pre google) Williamsonovym zosilnovacom. 6p3s - Ub 350V, Ug2 250V, fixed bias, Raa 6k6/30-40W. smile

Literatura - Verny zvuk/Lukes, Vystupne transformatory/Slezak, Building Valve Amplifiers/Morgan Jones, web, ...

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Ahoj,díky za první příspěvek. Já budu asi muset jít s napětím trochu níž (na úkor výkonu), mám totiž trafáky s Raa 5k5, doufám,že to bude za cenu nižšího napětí a výkonu použitelné. Jinak koukám na toho Morgana, není to špatné čtení, pročtu si to. Díky za inspiraci

(upravil PB 2. 12. 2014 9:03)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Předzesilovač není nutný, přečti si toho Lukeše, dá se stáhnout. http://ulozto.sk/xT3i62L/verny-zvuk-pdf

(upravil peedros 4. 1. 2015 10:49)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

tak jsem zase zde:) Využil jsem volna a trochu se v tom pohrabal. Postavil jsem si testovací šasi z 0.8mm plechu, nožky jsem udělal z vinglů 15x50. Nejlepší cestou jak se k nečemu dostat je to asi vyzkoušet. Splácal jsem schéma,které je zde: http://s2.postimg.cc/i0d2vujjd/circu.jpg

Hodnoty jsem se snažil spočítat hlavně podle valvewizardu a linku na pdfko,které tu postnul myslím Maras. Začal jsem rovnou fázovým invertorem, který jsem doplnil dle Lukeše aut. symetrizací. Mám doma asi 8 kousků 6H8C, proto jsem se rozhodl použít. Předpětí na rezistoru R2 je kolem 4.7V, což sedí s výpočtem . Rozkmit je při 3Vpp na vstupu zhruba 30Vpp. Sešteloval jsem pomocí trimru symetrii obou výstupů (nevím jak v LTSpice udělat trimr, jsou to rezistory R9 a R10). Výstup invertoru je zhruba podle škopku symetrický do 25kHz, pak se začne rozjíždět symetrie, klesá zesílení neinvertujícího výstupu.

Včera jsem měl zase chvilku,tak jsem nedočkavě doprasil zkusmo konec. Použil jsem flašky 6P7S s anodovou čepicí. Zkusil jsem nakreslit zatěžovací charku,ale zde si nevím moc rady.
http://s22.postimg.cc/4qe2lvvb5/DSCN0580.jpg

Mám nejspíše nepříliš vhodnou impedanci výstupáků, která je již zmíněných Raa= 5400 Ohm. Snížil jsem teda napájecí napětí na 340V,ale nejspíše s tím napětím budu muset jít ještě míň. (320V je na obrázku, 18V jsem beru pro předpětí,nemám zatím vhodné napájecí trafo, jako trafo jsem použil Betaronovo toroid pro sluchátkový zesilovač s 6N2P a 2x6N1P). No a rád bych se zeptal kam nastavit ten pracovní bod flašky,zda je to dobře tak jako je na obrázku? (bod A smile ) A jaký by měl být rozkmit invertoru,aby nebyly flašky přetížené. Podle datashitu je maximální proud 6P7S 100mA,což by poměrně dost omezovalo výstupní výkon. Je dovolen i nějaký špičkový proud o něco vyšší než deklarovaných maximálních 100mA? Zapojení jsem  odzkoušel, podle škopku je předpětí na odporu R11 kolem -22V,což moc nesedí.

Ještě jedna věc, všiml jsem si,že obě flašky hází při běhu na sklo takové modré odlesky a na systémech u mřížek je vidět pulsující zelenomodrý paprsek. Je tento jev normální nebo je něco špatně?


datasheet k 6P7S je zde http://www.ges.cz/sheets/6/6p7s.pdf

(upravil peedros 3. 1. 2015 22:44)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Tak rozkmit invertoru je 30Vpp, na zátěži 8 Ohm to dává napětí 20Vpp, při zvyšování  vstupního napětí už je sinusovka na výstupu zkreslená a amplituda se na výstupu nezvětšuje. Asi je to kromě toho invertoru,který funguje zdá se dobře, blbě zapojené a spočítané hmm Asi to bude chtít zbavit se toho  autobiasu a nastavit předpětí natvrdo externím zdrojem. Ale pochybuju,že to nějak pomůže. Nejspíš bude moc nízká impedance toho trafa hmm

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Trochu jsem updatoval schema, doplnil jsem odpory do mřížek. Zkouším simulovat v počítači a nevím si rady s napájením G2 a velikostí katodového odporu. Poradí někdo?

http://s16.postimg.cc/58aqmmtgx/schema_2.jpg

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

To zapojení U2 a U3 nějak nedává smysl.

(upravil peedros 7. 1. 2015 10:12)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

PB: co se ti na nem nepozdava? Popr. co bys zmenil? R9 a R10 je potenciometr

(upravil hranatybraska 7. 1. 2015 10:23)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Proč by nedávalo? smile Je to invertor s autosymetrizací. A mimochodem s dost malým zkreslením.

peedros:
1) Něco ti tam chybí. Alespoň jednu mřížku U2 nebo U3 musíš připojit přes odpor k zemi. R1 vol 470k a mezi C4 a R18 dej odpor 470k na zem.
2) R18 a R8 stačí 1k nebo vůbec. Odpory dělají dolní propust, tady to nemá jak kmitat. R9 a R10 tak 220k a mezi ně trimr 220k a tím nastavit co nejlepší symetrii/THD - pokud budeš měřit zkreslení.
3) R14 a R15? Co tam ty odpory dělají? Šup a snima ven!
4) R12 a R16 stačí bohatě 1k.
5) Zapoj to do ultralineáru. U 6L6 to krásně zlepší zvuk a snad úplně všechno. 6L6 je v ultralineáru uplně jiná flaška! - tedy R6 připoj na Sg1 a R7 na Sg2. R19 a C6 hoď do háje.

Takový krásný zapojení a takovýhle boty.. tongue

Jinak 350V na Ra-a=5400k je naprosto OK a když si pošteluješ kliďák tak to bude uplně OK. wink Ono si musíš uvědomit, že lampa nemá SOA jako tranzistor a že krátkodobě v jedné půlvlně  můžeš mainko přepísknout okamžitou ztrátu na lampě, protože ten kus plechu co je z něj anoda, as v té druhé půlvlně chladne. Lampa není tranzistor, kurňa. smile 350V nebo 320V .. to vůbec neřeš. Máš úbytek na DC odporu trafa, úbytek na zdroji.. Neřeš.

Btw.: Abych ti zamotal hlavu, tak zatěžovací přímka není ve skutečnosti přímka, ale proto že je výstupák a reprobedna kompexní zátěž, pohybuje se pracovní bod po ploše jakési mírně deformované elipsy, která má jako osu tu přímku. A ta přímka je mírně zlomená a láme se právě v okamžiku, když přechází koncový stupeň z třídy A do třídy B - tedy uzavírá se jedna ze dvou flašek a začíná to táhnout jen jedna. Proto třáda AB. Když jsou otevřené obě flašky, každá vidí Ra-a/2. Když se jedna uzavře, vidí ta druhá celou zátěž, tedy Ra-a/4. viz: http://www.valachnet.cz/lvanek/diy/tube … _stage.png

Web

(upravil PB 7. 1. 2015 10:40)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

peedros napsal:

PB: co se ti na nem nepozdava? Popr. co bys zmenil? R9 a R10 je potenciometr

Chytrému napověz, ...


Invertor s autosymetrizací ještě poznám, ale ten bordel okolo G1 mne docela překvapil.

(upravil peedros 7. 1. 2015 10:49)

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

Hranatybrasko dekuji ti moc, trochu mam s tim trafem strach. Ja to mel zapojene podle toho prvniho schematu, co je v tomhle vlakne. Rozkmit byl 30Vpp, na tech odporech v katodach 6P7S bylo na kazdem -22V, G2 byly na odbockach. Do 8 Ohm zateze to davalo pri 320V (-22 na autobias),takze zhruba 300V asi 20Vpp,coz pokud pocitam dobre je zhruba 6W. A neni v rozporu datasheetu maximalni napeti na G2 300V pri UL zapojeni? Nekde jsem cetl,ze klidovy proud by mel byt pri danem napajecim napeti nastaven tak,aby vykonova ztrata na flasce byla kolem 70%? Sedi to tak?

Vecer zkusim aplikovat Tvoje navrhy v realu

Re: Push Pull lampáč 2x 6P3S

hranatybraska napsal:

350V nebo 320V .. to vůbec neřeš. Máš úbytek na DC odporu trafa, úbytek na zdroji.. Neřeš.

A ještě úbytek cca 15 V na R11. Napětí G2 se měří proti katodě, né zemi.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Push Pull lampáč 2x 6P3S

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£