Téma: celkové parametry soustavy

když jsem zadal do hledání "zkreslení" a vybaflo na mě 1869 příspěvků ...řek jsem si, že nezbude než založit nové téma ..byť mám dotaz velice jednoduchý:


jak spočtu celkové harmonické zkreslení a odstup od šumu u celé soustavy (např. D/A + zesilovač + reproduktor), když znám tyto parametry u jednotlivých komponent?

(upravil Dohnalik 26. 12. 2014 21:32)

Re: celkové parametry soustavy

Horší, než nejhorší z nich...samozřejmě. Nevím ale, proč takový blbosti řešíš? Jestli si chceš koupit audio sestavu, tak ti něco vyberem a machrovat s tím před kundama můžeš i tak, na čísla je stejně jenom pár z nich.

Re: celkové parametry soustavy

Dohnalik napsal:

Horší, než nejhorší z nich...samozřejmě.

aha..tak to mě překvapilo... já myslel, že např. THD se spíš bude sčítat

Dohnalik napsal:

Nevím ale, proč takový blbosti řešíš?

to není blbost...tohle mi má třeba pomoc v rozhodnutí, zda koupit receiver nebo D/A+zesilovač (viz to mé jiné téma https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20291 ). Napřed si musím zkontrolovat, co z toho má lepší parametry.

Dohnalik napsal:

Jestli si chceš koupit audio sestavu, tak ti něco vyberem a machrovat s tím před kundama můžeš i tak, na čísla je stejně jenom pár z nich.

já už jsem na machrování před kundama moc starej sad ...a hlavně zadanej smile ..ale i tak bych si to raděj vybral sám, jen tak totiž můžu myslet, že je to ten nejlepší výběr, co si můžu dovolit. Když to někdo vybere za mě, tak už to není takové potěšení z koupě smile

Re: celkové parametry soustavy

Hele, jestli chceš dobrou sestavu tak si kup DPA 223(HS), k tomu pasivní předek s atenuátorem a nebo dispre a nakonec nějaký slušný DA převodník. Zase tak drahý to není a hraje to královsky.

Re: celkové parametry soustavy

Vo finále najviac aj tak skresľujú reproduktory, takže riešiť nejakých 0,0 nič % THD zvyšku moc nemá zmysel...navyše 99% ľudí počúva v akusticky neupravených priestoroch, ktoré aj tak to čo lezie zo systému tak zohavia, až strach...ešte je šanca použiť to správne DSP nakŕmené REW, ale tomu sa reálne rozumie na tomto fóre také "kvantum" ľudí, že ich na prstoch jednej ruky spočítaš...

(upravil kirmakX6on 27. 12. 2014 13:32)

Re: celkové parametry soustavy

RasťoSK napsal:

Vo finále najviac aj tak skresľujú reproduktory, takže riešiť nejakých 0,0 nič % THD zvyšku moc nemá zmysel..

potom ale nechápu, proč např. parametr THD u repráků nebývá uváděn, kdežto u toho zbytku uváděn bývá

RasťoSK napsal:

ešte je šanca použiť to správne DSP nakŕmené REW,

tak tohle, stejně jako tohle:

Fox_25 napsal:

k tomu pasivní předek s atenuátorem a nebo dispre

... jsem vůbec nepochopil... big_smile

škoda, že neexistuje nějaký slovníček základních "audio termínů"

Re: celkové parametry soustavy

DPA 223 je koncový zesilovač, HS značí rychlé koncáky a budiče se kterými hraje opravdu mnohem lépe. Pasivní předzesilovač, atenuátor je v podstatě přepínač který se dá místo potenciometru kterým se reguluje hlasitost.

http://reebaudio.webnode.sk/products/produkt-2/

Re: celkové parametry soustavy

U meničov/reprákov nik skreslenie neuvádza, lebo z tých čísiel by asi kažého človeka vystrelo. Aj najkvalitnejšie basáky majú skreslenie pod 100 Hz rádovo v jednotkách % a čím nižšie frekvencie, tým je to horšie. Každá výhybka tiež vnáša do reprosústavy nemalé skreslenie vo forme fázového/časového posunu. Jedným z riešení môžu byť širokopásma, tie však nedokážu poriadne zahrať ani hlboké basy, ani vysoké výšky. Druhým riešením sú aktívne výhybky. Na to zas ale musíš mať iný rozpočet, lebo každé pásmo potrebuje zvlášť výkonovú sekciu (zosík). Je to proste hra kompromisov.
REW = Room EQ Wizzard - prečítaj si o tom viac tu: http://www.roomeqwizard.com
Myslím že najväčší macher na túto utilitku je tu na fóre Antonio. Je to v podstate soft, ktorý si s pomocou mikrofónu umiestneného do miesta posluchu zmeria akustické správanie miestnosti (dozvuk) a Ty si schopný pomocou ekvalizácie tento dozvuk upraviť na prijateľnú úroveň. Výstupom je ekvalizačná krivka, ktorú môžeš využiť v niektorých druhoch DSP (Digital Sound Processor), cez ktorý preženieš signál. Najväčší efekt prináša táto utilitka práve do oblasti basov, aj keď sa s ňou dá doladiť aj zbabraný návrh výhybky.
Soráč chlapi ak tu príliš mudrujem - medzi vami som len amatér, takže ma kľudne sfúknite ak som niečo napísal zle.