Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Filter pre subwoofer

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: Filter pre subwoofer

Vzhľadom k tomu, že v tomto obore som úplný začiatočník tak to dám sem...
Po dlhej dobe som sa rozhodol si konečne postaviť poriadnejšiu výhybku pre sub ale nechcem za ňu dávať veľa peňazí... Takisto mi ani netreba žiadny prehnaný luxus. Skúsil som si niečo navrhnúť na základe toho, čo som našiel na nete:
https://www.dropbox.com/s/waw00zcsd6ntj … a.png?dl=0
Je to jednoduchý 24dB/Okt jednorázovo nastaviteľný filter s 12dB/Okt nastaviteľným boostom a 36dB/Okt subsonic filtrom.
Ak by sa mi na to dakto pozrel, poprípade napísal, čo by trebalo zmeniť, bol by som vďačný.

Re: Filter pre subwoofer

Schémátko se mi moc nelíbí
- 4násobný potenciometr se těžko shání
- ladění nemá vymezen horní kmitočet (schází mi tam 6 odporů v sérii s s drahami poťáků)
- viděl jsem vhodnější, když se tady na diskusi pohledá, určitě se to najde, občas je například lepší, když se naladěný kmitočet i omezí, nejenom přidá (booster)
- není to pro dobré hifi protože to neoddělí nízké kmitočty do satelitů, není to tedy výhybka, ale omezení (odříznutí) vysokých a nejnižších kmitočtů na cestě do subu, pro tento účel je strmost 24 dB vcelku zbytečná

Jsi začátečník, nevím nakolik; zeptám se proto pro jistotu na to, zda víš, že za tímto filtrem bude muset být zesilovač pro sub a pak teprve reproduktor.

Re: Filter pre subwoofer

Strmosť 24db/okt. je pre domáci subwoofer štandard a určite sa to hodí. Subsenior a subjunior od aldax tiež nemá hornú prepusť pre satelity. Asi sa to v HiFi rieši buď samostatne alebo vôbec...

Re: Filter pre subwoofer

Je vidět, že nedělám hifi.
Hodí se i více dB, já bych raději oddělil ty výšky i za cenu 12 dB.

Leželo to tu mrtvé 12 dnů, alespoň jsem rozproudil odpovídání smile.

Re: Filter pre subwoofer

Dovolil bych si jako amatér a posluchač taky názor. Strmost výhybek mi dodnes není úplně tak jasná, ale co vím, tak obecné pravidlo je že čím větší, tím lepší. ( profíci mne když tak opraví nebo vyvedou z omylu ).
Ovšem všiml jsem si jedné věci - jelikož mám jak subjunior tak i aktivní výhybku pro dva suby a satelity - a logicky a prakticky mi z toho vyšla jedna věc. Pokud poslouchám hudbu doma, je lepší subjunior, kterým k 3P reprousoustavám podpořím jen ty nejnižší kmitočty subem. Pakliže jsem to ale vytáhl na zahradu a potřeboval větší " kravál " , basáky od třípásmovek už byly na hraně.  Tedy nadělil jsem tomu výhybku, odlehčil tak basáčku a nízké frekvence s přehledem obstaral sub.
Být po mém, tak se snažím vyrobit něco, co se dá přelaďovat  v celém pásmu. Mám na mysli ty satelity. Např už od 25Hz. U mé výhybky jdou pouze od 50Hz nahoru. U subu si myslím, že od cca 25Hz do 200Hz je plně dostačující.

Re: Filter pre subwoofer

dělit něco už na 25Hz??? to mi příde jako zbytečnost... tam se naopak běžně dává subsonic filtr. Když ti běžně máloco zahraje nějak rozumě až po těch 25Hz, kór v basreflexu kde to je naopak dobrý odříznout.

Co se týče toho, aby dejmetomu třípásmovky hrály co nejvíc + sub na úplný spodek, tak se mi doma nejvíc osvědčila konfigurace, kdy do 3p beden pouštím fullrange + subwoofer do 80Hz s tím že na určitém pásmu se s třípásmovkama překrývá... celej systém má pak na 30Hz subsonic... tam už to stejně prakticky nehraje.

Re: Filter pre subwoofer

ondra.klofat napsal:

...kdy do 3p beden pouštím fullrange + subwoofer do 80Hz s tím že na určitém pásmu se s třípásmovkama překrývá...

Výsledkem je obrovský bučící hrbol na 60-80Hz. Takzvaně basy pyčo...

Re: Filter pre subwoofer

změřený to nemám, nicméně nic nepřijemného z toho neleze.. žádné hučení nebo tak. Nehoním se za basy za každou cenu a nemám to takto aby bylo basů víc (na crossoveru pro sub mám na vstupu -3dB), 8" v třípásmech samy o sobě stačí, tímhle spíš ty basy oproti samotným 3p dostanou jakoby víc objem, trošku se změkčí... samozřejmě v různých místnostech s různými reproduktory se to bude chovat rozdílně...  vzniklo to jako pokus a mě se to takto osvědčilo, ... takže spíš jen tip na to co vyzkoušet, co může pomoci

Re: Filter pre subwoofer

Já jen, že s něčím podobným mám bohaté zkušenosti, protože jsem to tak měl u sebe taky.  Nedalo se to poslouchat. Ty pásma nelze překrývat, nelze to brát jako univerzální radu, "pust tam fullrange a sub utni 80Hz". Co když mi ty fullrange bedny jdou až k 45Hz -3dB a sub by byl uťat až 80Hz -3dB? To prostě logicky vznikne něco, co se nedá poslouchat.
Takže vyzkoušet ano, ale univerzální rada jak, ne.

Re: Filter pre subwoofer

Ked Ti idú fullrange bedne od 45 tak sub neportrebuješ. No večšina  bedničiek padá už od 80Hz takže pridanie subu pomôže. Vždy to treba ladiť s citom inak sa to skutočne pri niektorých nahrávkach neda počúvať. Platí že menej je viac.

(upravil Thomas 21. 12. 2014 21:31)

Re: Filter pre subwoofer

No dobře, třeba je to hodně málo. Tak 30 ať nežeru. Subsonic co vím je odřízlej na 20Hz. Junior. Ony Tesly s ARN 66xx se nezdaj, ale dokáží zahrát pěkně odspoda. Ovšem s poklesem a když si to chce člověk poslechnout hlasitěji, tak jim dává zabrat.
K tomu subu. Přesně ty basy okolo 80Hz a výš je to co nemám rád. Stává se z toho pak uhučená uduněná příšera. Dle hudby nastvuju 20 - 40, 20 - 50,60Hz. Pak už mě to spíš doma prudí. A zas ten rozdíl DOMA a VENKU.

Edit: Tos mě možná špatně pochopil. Já nechci na 25Hz dělit. To je blbost samozřejmě. Já to myslel tak, že sub dožene ten pokles těch třípásmovek. Teď už jen záleží kam až. Ale to si každý musí nastavit s tím citem pro jeho ucho smile

(upravil Hazys 21. 12. 2014 22:39)

Re: Filter pre subwoofer

Tesly s ARN 66xx se nezdaj

Počuj někdě  nějaký povedený kus ARN860x v takových 60-70 litrech s nízko laděným BR. To je trochu o něčem jiným, než 660x řada. lol
Je to takovej šikovnej reprák, vhodnej k různým experimentům...

(upravil Thomas 21. 12. 2014 22:47)

Re: Filter pre subwoofer

A no jo taky furt big_smile Nic jinýho jsem neměl no. Krom ARN 738, který otec se sousedem tak doprasili, že by tu zvracel celej Aweb big_smile Hele mám je v malé místnosti a kolikrát si říkám odkud ty pěkný hluboký basy lezou, když mám vypnutej sub. Samozřejmě když má člověk vždycky něco lepšího/většího, tak už se mu pak nezamlouvá to původní. To je jasný ne? smile
S jídlem roste chuť a u AUDIA to snad platí trojnásob smile

Re: Filter pre subwoofer

No jistěee! lol

Re: Filter pre subwoofer

Jako bych nic neřek big_smile

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Filter pre subwoofer

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£