Téma: KEF900

Mám menší (větší) problém s výškovým měničem. Obávám se, že praskla v něm cívka.

Terminál je provedený Bi-Wire.
Používám k němu kabel s průřezem 2x4mm.
Tedy všechno nechávám na integrované výhybce.
Napojeno na Pioneer VSX-LX52.

Jednoduchou zkouškou sem propojil kabel (signál) s výškovým vstupem na terminálu.
Samozřejmě žádná reprodukce. Podíval sem se tedy na terminál zevnitř, ale vše drží jak má.
Výhybka je dvoupásmová, tedy tvořena 2xcívka a 2xkondezátor. (bass elektrolyt, výška svítek)
Pochybuji že za 2roky provozu (a to částečného) jsou kondy poškozené.

Jediné co mě napadá je, že sem poškodil svým činěním výškový měnič sám. Tedy aspoň mám takovou "teorií":

Co sem udělal?
No... pro zkoušku sem měl v levém kanálu KEF Q900 8ohm a v pravém kanálu 4ohm no-name šunty. Potřeboval sem je rozehrát, či zkreslují. (nic víc)
Proč sem neodpojil KEFy? No "myslel" sem si, že jelikož jde o oddělené výstupy, tak se nic nestane. smile Taky byl levý signál vypnutý v PC. (ano, vím, že jde pořád zesílený signál do věže)
Pioneer byl nastavený na 6ohm. (podotýkám, že sem je tak měl zaplé celé roky)
Osolil sem to na cca 30sek a ke zkreslení No-name šuntů nedocházelo. Takže sem to odpojil, a to je vše.
Dělal sem to tak pár krát a pohodlí vůči opatrností převážilo.

Nevím jaký koncový zesilovač můj Pioneer používá, ale domnívám se, že zesílený signál pro Levý a Pravý jde z toho samého zdroje.
Tím pádem jsem to pravděpodobně způsobil já.

Proč ta teorie?
No... prvně sem si toho nedostatku nevšiml, protože když Vám hrají obě věže, tak... prostě sem to neslyšel. A popravdě nevím, tedy nejsem si jistý, či mi výškový měnič nehrál... možná hrál, fakt nevím. (je to už nějaký ten pátek co sem ten "experiment" dělal, a všiml sem si toho nedostatku věže až nyní)

Takže mě zajímá, či je takovým způsobem (výše popsaným) možné narušit druhý (zesílený) výstup?

Pokud ano, tak či si mám dávat v tomhle případě vážně bacha.

Taky druhá věc...
Nemůžu se dostat k výškovému měniči, abych si ověřil, či jen nejde o špatný spoj. (výroba, rezonance...)
Myslím si, že Uni-Q měnič má před sebou jakousi plastovou záslepku, která jde vycvaknout... no musím si být jistý, než začnu do toho rýpat.
Našel sem video na youtube pro starší verze KEFu: http://www.youtube.com/watch?v=g27EMQPmLWQ
A typuji, že v mém případě bude stejně problém v cívce.

No nikdy sem to nedělal, a mám obavu, že bych to jen svou neznalostí více zničil. (hlavně tu přilepenou cívku)

Ještě mě napadá servis, tedy kolik by to asi stálo?

Nejsem elektrikář, ani nemám moc rozsáhle zkušenosti ohledně správných hodnot. Orientuji se stylem tohle je dobré, tohle je špatné. smile
Až pak se poučím. (neučím se více, než potřebuji vědět)

Jde mi o Váš názor, tedy jak je to tedy s těmi Ohmy a koncovým zesilovačem, jak je to s tou kontrolou Uni-Q měniče, (otevření) a jak je to s servisem.

Děkuji.

Re: KEF900

Nechápu to. Každopádně můžeš změřit reprákům a příp. i celým bednám impedanci a zjistit tak více.

Re: KEF900

Stará věc... reproduktor sem rozebral, tedy taky výškový, a vada nebyla prakticky žádná. Nakonec koncepce výšky je taková, že cívka byla uprostřed magnetu, ne na něm. Cívka byla vodivá, ale nehrála, tak je to jasné... pozice cívky vůči magnetu.
A tady to blblo... stačilo mírně zatlačit vrchlík s cívkou dovnitř (magnetického pole) a už to začalo hrát. No v tom byl taky problém, cívka vyskočila po minutě zase mírně ven. Tedy celý ten vrchlík držel lepivý prstenec v centru magnetu. No evidentně to nešlo jakkoliv vycentrovat rukama aby to hrálo trvale. (jde určitě o čistou strojní práci)

http://www.6moons.com/audioreviews/kef3/4.png

Nakonec sem se na to vykašlal, protože vrchlík je z jakési mikro tenké slitiny, (hliník?) která se pouhým dotekem deformuje. Takže si dokážete představit, jak se mi s tím skvěle manipulovalo. Zavolal sem lidem co mají s KEFem kontakty a řekli mi, že Výškový měnič samostatně neprodávají, jen celý reproduktor s UNI-Q. Tak sem objednal nový, který mě vyšel na pěkných 7500Kč. Prostě hnus... smile
Škoda, protože pro verze "Q15、Q35、Q55、Q65、Q75、Q15.2、Q35.2、Q55" se výška prodává.

Muselo jít asi o fyzickou vadu, která se projevila po 2letech, a 3měsících... potěší že? smile

Re: KEF900

A to je jeden z důvodu proč stavět DiY. Ta cena toho repráku je fantastická roll

Web

Re: KEF900

To sa da ten menic  rozobrat a zlozit? To z toho magnetickeho systemu vyberies kopulku s cievkou, ostatne zostava nedotknute?
Inak prave som chcel kamaratovi odporucit ich podobny mensi system k pocitacu na stol.

Re: KEF900

Tyhle nový Uni-Q měniče vypadají (a nemyslím pouze design big_smile) dost dobře a tak si ten nápad angláni nechaj zaplatit, no. Kdyby nebyly tak nechutně drahý, taky je pořídím.

Web

(upravil jmd 2. 11. 2014 13:17)

Re: KEF900

BlackRider napsal:

...nechutně drahý...

To je silne slovo, ked vezmes do uvahy, ze mas v tom dva zladene menice (stredobas a vyskac v jednom a to do 300Eur).

Re: KEF900

Výškový měnič je v podstatě samostatná jednotka v středobasu... tedy v prostoru cívky, onoho středobasu.
Výškový měnič je poměrně lehce odpojitelný, jen je třeba předem odpájet +/- .
Pak je tam plastová, šroubovací, záslepka vzadu, která to taky celé těsní. Odšroubováním se uvolní výškač, tedy pak ho stačí potlačit prstem zezadu a vypadne ven.
To máme postup k výměně výškače, který se neprodává. (zatím)

Pokud by jste se chtěli dostat k vrchlíku s cívkou, tak to je horší. Ta "mandarinka" před vrchlíkem je taky chránič... aby jste se k tomu vrchlíku tedy dostali, je ji třeba po okraji podřezat silným skalpelem, (je to zatavené/zalepené) což je fakt nepohodlné.
Jakmile to máte dole, tak vidíte lepivý prstenec, (fakt odolný) který drží po celém obvodu vrchlík se zbytkem konstrukce.
No a tady už lidské ruce moc nepomůžou... ten lepivý prstenec budete muset nahradit minimálně něčím stejně kvalitním. Dále jeho odstranění musí probíhat vysoce opatrně, protože vrchlík se deformuje pouhým dotekem. (viditelné stopy) Jakmile ho máte dole, tak můžete odpájet +/- cívky, a pak za oba dráty opatrně vrchlík s cívkou vytáhnout z olejovité lázně, kde je cívka ponořená. Jde to až od určité síly, kdy podtlak oleje povolí a vrchlík Vám (jak kdyby) vystřelí ven.
Proč sem to celé dělal? No... z prosté zvědavosti, když už mi ten výškač nešel. smile

Jináč koncepce Q900 je taková:
2 oddělené komory, s 2 reproduktory... basák (druhý zdola) a pod ním pasivní zářič. Uni-Q (vrchní) a pod ním pasivní zářič.
Reproduktory jsou 4Ohmové v sérií. Výškovy bude evidentně 8Ohmový. Výhybku sem už popsal nahoře.

A pokud bych měl hodnotit kvalitu zvuku... zvuk Q900 je vcelku slušný, rychle se na to zvyká, není nijak přikrášlený, hraje jakýkoliv žánr přesně. Hlavně nějaké CD od "Two Steps From Hell", "Epic Score" nebo rovnou "Hans Zimmer - Time" je absolutní nádhera. Taková muzika těm sloupům DOKONALE sluší.


Pro zajímavost:
Uni-Q měnič má výhodu v tom, že nemusíte být od reprobeden daleko, aby se Vám vyjasnil zvuk. Tedy neplatí to úplně pro Q900, spíše pro Q300... i tak dokáže být sloup nenáročný na prostor. No pokud dáte bedny do větší místnosti, tak Vám jí rozehraje dokonale.
Osobně to vše graduji s Pioneer S-W250S, (podobná koncepce) který ty spodky dotáhne ještě níž.
Ne že by Q900 nebasovali hluboko, ale postrádají takovou tu "destruktivní" velikost. smile
Hold... 30cm je 30cm... to se oblbnout nedá.

Re: KEF900

Ta cena je přemrštěná, ale dobře, nechutně jsem mohl dát do úvozovek. smile

Co lze sehnat za ~ 7.000,- Kč?
Třeba B&C

Web