Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Ozvucnice bassreflex - pomoc

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 52 z 52]

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Cau chlapy dlouho sem tu nebyl bassova bedna hraje dobre,az moc zaluzie skacou do rytmu big_smile Dnes jsem jsi sehnal jeste jeden bassak z ruky o stejnem prumeru 30cm ma 600w stejne znacky Starbass na netu ho nemohu dohledat jako u prvniho ktery sem kupoval v obchode i z parametrama,tim padem nemuzu najit parametry.No snad u tehle levnych je to zhruba stejne ..Takže mam tu dva reproduktory a urcite bych chtel udelat jednu ozvucnici pro oba dva sestavena ozvucnice kterou sem s vasi pomoci postavyl ma 80L ted je ale otazka jaky objem by mela mit ozvucnice pro dva bassaky??Jde mi o to jesty mam udelat 160L a uprostred bedny dat prepazku nebo by mela byt o neco vetsi nebo naopak?


takze sem parametry dohledal zde jsou     Revc=3.700 ohm    Fo=31.371 Hz    sd=51-071 m M     Md=14o.ooo

                                                                   BL- 16'905  qms= 3.566  qes 0.391    qts = 0.352    No= 0.475 %  SPLo= 88.8 dB

                                                                    vas=62.196m M    cms.167'929U M/N    Krm=4.o31m ohm     Erm=o.871
                                                               
                                                                    Mms=153.273 g    Mmd=140.000m Kg    Kxm=31.411m      Exm=o.714

(upravil Otas 29. 8. 2014 21:33)

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Joj, Zdenku, ty jsi dobrodruh.
Víš, ono je správnou cestou nejprve něco vyhledat a teoreticky připravit, teprve pak kupovat.

Nejprve princip:
- Každý repráček potřebuje svůj příslušný objem ozvučnice.
- Pokud jsou repra třebas jen trochu odlišná a chceš po nich stejné kmitočty, pak bednu určitě rozdělit.
- Jedna super výhoda ze dvou basových repro těsně u sebe: bude to hrát významně hlasitěji, než by odpovídalo součtu výkonů do dvou repráků od zesilovače.

Podle simulace vypadá velmi pěkně, slušný 4 ohmový reproduktor. Ten si vyloženě říká o malý prostor (jen 40 litrů) při ladění na 35 Hz je to právě v režimu rovné kmitočtové charky dle simulace (ten předchozí mi tak vycházel při 150 litrech). Samozřejmě pokud parametry nelžou. Pozor na ty 4 ohmy při připojení k zesilovači (aby je zesik mohl hrát, nebyl na 8).

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Diky otasi ty mi vzdy pomuzes vazim si toho no ona ta stavba subwooferu je takovy muj konicek ve volnem case takze urcite zacnu pracovat na nove bedne skusim tech 40 litru. Prvni tebou zadana bedna hraje opravdu ciste na to ze to je  neznackove repro nemohu si stezovat . No a bych pravdu rek tento novy basak sem dostal za pakatel takze zas mam ve volnem case co delat,jeste bych chtel vedet kolik cm prumer a delky je Br naladeny na 35 hz? Diky

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Bedýnku bych po simulaci o fous zvětšil (45 litrů). Jaký průměr BR jsi použil naposledy? Těch 7 cm?
Měli bychom se držet stejného průměru, ať to k sobě zapasuje na oko.

Ono mne ještě napadlo postavit dvojbednu, ten původní bychom dali do cca 60 litrů a ten nový do těch 45 litrů.

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

jasne 7 cm x 17 delka BR prome by take bylo lepsi udelat dvojbednu takze by byla dvojkomorova . Dnes jsem skousel novy bassak dat do bedny puvodni 80l dunela ale bassreflex byl mensi nez ty repra pro kterou byla bedna vyrobena .

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

OK, pojďme raději do té dvojité bedny.
Pro původní reprák dávám Lojzkovi za pravdu, že můžeme snížit objem, v simulacích vycházelo slušně i cca 60 litrů vnitřního objemu. U toho novějšího repra je potřebné objem nepřehánět, těch 40 litrů nevyšlo náhodně a nakonec při zkoušce jsi to slyšel. Vnitřní objem by se měl pohybovat někde 40 - 45 litrů, aby to ty basy rádo hrálo a nepřehánělo. I tak se bedna s objemem materiálu dostane někam na 135 litrů, bude to macek.
Se změnou objemů se dostaneme do problémů s BR o průměru 7 cm, potřebná délka se totiž se snižujícím se objemem značně zvyšuje.
Pro uvedené objemy mi vyšly v simulaci na 35 Hz délky 2 BR při průměru 7 cm 257mm/60 litrů a 360 mm/45 litrů. Zvláště ta druhá je obtížně řešitelná. Na to bude muset být bedna natvarovaná co nejvíce do hloubky a ani to nemusí při 45 litrech dobře vyjít, vyústění vevnitř nesmí bránit protistěna.
Aby vyšly slušné - realizovatelné délky, průměry BR by se musely zmenšit. Při 2 BR o průměru 5 cm (což zároveň ještě vyhovuje na rychlost proudění v BR) jsou délky 121 mm/ 60 litrů a 173 mm/45 litrů, což vidím jako pohodu.
BR jsou tedy novou výzvou smile.

(upravil zdenek26 30. 8. 2014 13:17)

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

To bude teda maeck smile jeste dotaz jestly bude rozdeleni objemu deleno prepazkou ci nikoli? A neco k dalsimu testovani repro v bedne v reprech sou v magnetu tunely pro proudeni vzduchu mrizky pro chlazeni atd..ale pri otoceni magnetem ven hraly 2x lepe to byla opravdu síla .Čím to je? Asi ze repra jsou levna a nekvalitni?

Mlouvam se. Za chyby pisu pres telefon a ten pise sam co chce

(upravil Otas 30. 8. 2014 17:01)

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Bedna musí být rozdělena přepážkou na části o objemu 45 a 60 litrů.
O tom, že by bedny hrály při otočením magnetem ven 2 x lépe nic nevím. Tak leda se může nějaká zkreslení vzájemně eliminovat, když jsou dvě zcela stejná repra zapojena proti sobě.
Marketingové pohádky o 2 x lepší (co je tím myšleno? zkreslení? hlasitost?) hře mne nějak minuly. Možná mne někdo přesvědčí, ale zatím se tak nestalo.
Co lze čekat, je souběh dvou repráků (každý vyzařuje jen do poloprostoru, což dá navíc až téměř 3 dB - viz 42), který přinese hlasitost.

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Ja nemyslel obe  naraz ja vyzkousel kazdy repro zvlast magnetem ven 2x silnejsi byly basy basreflex I jeste hlubsi bass nez magnetem dovnitr nevim cim to je

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Jediné co se změní, je obsah bedny. Když je raprák venku, tak to přidá nějaký litr.

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Jo, ale těch pár litrů by mi za riziko poškození magnetů, přívodů atd. zvenku nestálo.
Ani bych je nepřidával, už těch 80 litrů je horní hranice kompromisu mezi hlubokými kmitočty a zatlumením pohybu membrány objemem (pro případ, že to někdo osolí).

(upravil jardag69 31. 8. 2014 19:45)

Re: Ozvucnice bassreflex - pomoc

Ještš mš napadlo, že "hlubší basy" můžou být způsobené úbytkem vyšších bassů a středů, díky otočení. Přeci jen se poměry u membrány dost změní a bassreflex tak víc vynikne.

Příspěvky [41 až 52 z 52]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Ozvucnice bassreflex - pomoc

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£