Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Výpočet bassreflexu (pomoc)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Zdravím, potřeboval bych poradit, postavil jsem si dvoupásmové reprobedny se středobassovým reproduktorem Eminence delta 12A http://www.eminence.com/pdf/Delta_12A.pdf a výškovým driverem Selenium ST324, bedny maji objem 97l s tím že se zatím jedná o uzavřenou ozvučnici , potřeboval bych udělat bassrelfex, nejvíce praktický a jednoduchý na výrobu je štěrbinový, dle výpočtů a simulací mi vychází bassreflex ideálně 99cm2 o hloubce 2,5cm, ovšem řeším problém že veškerý software počítá nejspíš 2,5cm na všech stranách štěrbinového bassreflexu ovšem abych ho mohl udělat na dolní části přední strany tak by využíval spodní část ozvučnice která 2,5cm nemá a bassreflex tedy jen jeho horní část by měla hloubku 2,5cm viz. nákres. Proto potřebuji poradit jak toto vypočítat aby měl stejné vlastnosti jako vypočítaný softwarem. Viz. obrázky

Prosím o radu, děkuji

http://www.bc-makeup.cz/bassreflex.jpg
http://www.bc-makeup.cz/pohled.jpg
http://www.bc-makeup.cz/ozvucnice.jpg

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

A budou v tý skříni i ramínka?
Kde jsi vzal těch 97L prosimtě? a tu vejšku dej co nejblíž k středobasu!

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Ano, jsou na stranách uši velké, http://www.musicshoponline.cz/product/r … cerne/207, 97l má ta bedna

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Já ale narážím na to,proč je ta bedna tak obrovská.Kdo ti poradil ten objem.?

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Asi teorie "Objem ničím nenahradíš"... ale necelejch 100L je na 12" opravdu moc, a bude to spíš skoro ke škodě ( z praktického přenášecího hlediska určitě, ze zvukového možná taky.... nikdy jsem asi Deltu12 v 100L neviděl/neslyšel). Na deltu stačí v pohodě poloviční bedna. já mám dvanáctku Delta PRO v cca 40L hrubýho objemu.

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Bedny byly navrženy na jiný reproduktor než je delta 12 bohužel když jsem repro kupoval bedny již byly postavené takže se stím nedá nic dělat ovšem podle grafu a simulaci přes WinISD vypadá vše v pořádku i když bedna má 97l.

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Objem je OK, jen to má snížený příkon. Co se týče BR, stačí ten 2,5 cm otvor pouze vyříznout bez jakéhokoli prodlužování, může být i vyšší. Předpokládám, že na délku bude mít mezi 30-35 cm.

(upravil ondra.klofat 16. 1. 2014 16:36)

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

A ještě pozor na to, jestli je to trapezoid bedna s hodně velkým zkosením, tak štěrbinovej bassreflex přes celou šířku umí hodně zamávat s jeho laděním. Pokud je to jen kvádr tak se tim nemusíš trápit wink

Ale vlastně pokud vychází délka bassreflexu jen na sílu materiálu přední desky, tak to nebude problém ani tady

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

No to ano pokud je to zkosené tak se tam musejí udělat kruhové bassreflexy !!

Jak je ta bedna široká z vnitřní strany? jak širokou chceš štěrbinu?
Kdyby se to ladilo na 55hz, což vychází pěkně tak při šířce 35cm a výšce 10cm vychází délka štěrbiny 18,3cm.
otázka další je ta, proč zrovna tyto reproduktory? a v takové sestavě?

(upravil tony.caster 16. 1. 2014 18:01)

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Čím bude způsoben menší příkon do reproduktoru půjde pořád stejně ze zesilovače, jak by se to projevovalo? Tím že reproduktor bude mít menší výkon? Nebo nižší citlivost? Podle simulace se shoduje s katalogem. Případne pokud k nějakému tlumení docházet bude což se mi nezdá z hlediska velikosti ozvucnice, případ tlumení by dle mého byl případě malé ozvucnice tím že by byla naplněna vzduchem a vždy při chodu reproduktoru směrem do vnitr ozvucnice by vzduch nedovolil membrane takovou vychylku a tím by se zvětšily ztráty a snížila se ucinnost reproduktoru. Bude v pořádku bassreflexovy pruduch o rozmerech 33cm x 3cm, tj. jen vyrez v přední desce bez jaké koliv příčky do vnitrku ozvucnice? Bedna je kvadr.

(upravil Lojzek 16. 1. 2014 18:10)

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

tony, když dáš velký objem tak to udělá uplný opak když dáš malý objem, tudíš membrána bude lítat jak zběsilá, nebude mít dostatečné tlumení vzduchem a může takto dojít brzo k x-lim a tím pádem ke zničení reproduktoru. ´= malý příkon aby nedošlo k x-lim
s tím výřezem 33cm x 3cm ses třošku utl ne? nebo si děláš prdel?

tony jestli toto téma myslíš vážně tak skus odpovídat na všechny naše otázky.

(upravil tony.caster 16. 1. 2014 19:08)

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Omlouvám se tvůj příspěvek jsem přehlédl, bedna je široká 42cm z vnitřní strany, šířku štěrbiny bych potreboval 33cm s tím že výška by pro mne byla ideální 3cm (max. 4, poté už je spodek reproduktoru), ovšem nevím jakou hloubku (délku příčky) by měl bassreflex mít při těchto rozměrech.

antonio: Toto je z mé strany chápáno jako štěrbina s výškou 2,5cm +- bez jaké koliv hloubky (příčky na zadní straně přední desky) a o délce dejme tomu 33cm. Omlouvám se zapomněl jsem dodat že bedna je stavěná s dřevotřísky o šířce 18mm. Reproduktory byly zvoleny kvůli parametrům a do těchto beden jsem zamýšlel dát jiné repro bohužel už nebylo v prodeji když jsem jej chtěl koupit a bedny už byly postavené.

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Chápeš to správně, klidně tomu dej i ty 3-4cm na výšku.

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

čau, tak pokud chceš 33cm šroký, 3 cm vysoký tak při ladění na 55hz to vychází 1.7cm = tlouška stěny. Pokud dáš 4cm vysokou tak délka vychází 4.3cm smile

(upravil tony.caster 16. 1. 2014 21:55)

Re: Výpočet bassreflexu (pomoc)

Dobře, děkuji za rady, je počítáno s tím že bude bassreflex využívat spodní část ozvučnice jak je nakresleno v prvním příspěvku? Popř.: jak se takovýto bassreflex počítá abych se poučil a někdy v budoucnu třeba nemusel sem psat znovu. Děkuji

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Výpočet bassreflexu (pomoc)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£