Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Nezařaditelné » Domovní elektroinstalace + přepěťová ochrana APC

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [4]

(upravil Calleb 12. 11. 2013 22:21)

Téma: Domovní elektroinstalace + přepěťová ochrana APC

Zdravím chlapi,

měl bych na Vás dotaz ohledně přepěťové ochrany APC SurgeArrest P5BV-FR Essential a obecně ohledně elektroinstalace v domě. Žiju v dvougeneračnímm celkem starém a nedomyšleném domě, kde místnost se všemi mými audio/video hovadinkami je zrovna ta, která je zapojena na okruh, který není můj. Proto již před několika lety přišel můj otec, typický elektrikář (tím chci nadhodit takové to pořekadlo kovářova kobyla chodí bosa) s nápadem, že do této místnosti zavedeme elektřinu z jíné místnosti a zásuvky se využívat nebudou. Ovšem samotný spoj je udělaný klasickou dvojlinkou, tipuju 2.5mm a tady trochu leží můj problém. Takto jsem delší dobu existoval, ale poslední dobou mám strach o své věci, tak jsem si řekl, že si pořídím nějakou přepěťovou prodlužovačku, abych ochránil audio a video. APC mi přijdou celkem povedené, tak jsem zvolil toto. Ovšem teď nevím jak mám udělat spoj mezi 2 žilami přívodu a prodlužkou s 3mi žílami, která už má PE vodič. Aktuálně vodič PE visí ve vzduchu, protože mám zkušenosti s tím, že některé "zlodějky" otáčejí fázi mezi vodiči, což by znamenalo fázi na kostře. Obecně to problém ani do teď nebyl, protože dneska je skoro všechno plastové, tedy dvouvodičové, ale teď s tou APC ochrannou nevím. Neměl to někdy někdo rozpitvané, jestli např. nejsou jednotlivé stupně na ochranu přepětí zapojeny do PE vodiče nebo něco podobného. Prostě teď nevím, co je pro mě lepší jestli nechat PE vodič opět viset ve vzduchu nebo ho "na prasečinu" spojit s nulákem. Byl bych celkem rád jestli má někdo podobnou zkušenost nebo jak to kdo řeší u sebe v případě starého dvouvodičkového rozvodu v domě atd. Předem díky.


Zatím, Calleb

EDIT: u průřezu drátu jsem se spletl...hodnota patřila k jiné věci co jsem dělal zároveň...

Re: Domovní elektroinstalace + přepěťová ochrana APC

Hlavně je ti ta přepěťová ochrana úplně k ničemu. Zaprvé by to chtělo udělat elektroinstalaci pořádně a zadruhé ochrana proti přepětí nemá vůbec nic společného s tím, že máš zásuvky pověšené na nějaké dvoulince bůhví odkud.
Čili... zbytečně jsi vyhodil peníze za to APCko a moje doporučení zní, předělat elektroinstalaci a při tom předělání osadit přepěťové ochrany 1. , 2. a 3. stupně. To APC je ten 3. stupeň, ale bez prvních dvou je úplně k ničemu.

(upravil Hippo007 12. 11. 2013 22:44)

Re: Domovní elektroinstalace + přepěťová ochrana APC

Popisuješ tvou situaci trochu zmateně, takže nevím, jak to u tebe přesně je. Nejprve z ČSN: pevný propoj na zásuvky se provádí minimálně Cu drátem průřezu 2,5mm2. Jedná-li se o pohyblivý přívod ke spotřebiči, volí se průřez kabelu dle jeho spotřeby.
Napojení 3-vodičové soustavy na 2-vodičovou se provádí tak, že PE (žlutozelený) + N (modrý) vodiče se připojí na PEN (žlutozelený), fáze (černý nebo hnědý) se propojí.
Použití jen přepěťové ochrany typ 3 bez aplikace ochrany typu 1+2 v domovním rozvaděči nezabrání poškození připojeného zařízení v případě příchodu velkého přepětí, například od blesku - přepětí s větší energií tu tvou ochranu spálí. Ale je to lepší než drátem do oka, běžné špičky v síti přicházející od měničů, spínaných zdrojů a přechodových dějů spojených se spínáním to omezí.
Já být tebou, pokud tam hodláš bydlet i do budoucna, bych v místnosti předělal elektriku.

EDIT: odmazaný 2x opakovaný text.

Re: Domovní elektroinstalace + přepěťová ochrana APC

Předem díky. Pardon, že to popisuji trochu zmateně. V budoucnu samozřejmě mám v plánu tam bydlet, takže už uvažuji o celkové výměně a předělání elektroinstalace, ale teď je to stále otázka několika let. Proto jsem zvolil alespoň tuto lokální "slabší" alternativu. Šlo mi převážně o to, jak udělat spoj mezi 3 vodičovou a 2 vodičovou soustavou/přípojem, tu přepěťovou ochranu neřeším.

Obecně bych to udělal přesně jak psal Hippo007. Spojil bych PE s Nuákem a fáze nechal přímo. Chtěl jsem se ale radši s někým poradit, protože toto není věc v které bych se orientoval.

Příspěvky [4]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Domovní elektroinstalace + přepěťová ochrana APC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£