Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » jak odstranit cín z desky?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: jak odstranit cín z desky?

Ahoj, jakým způsobem odstraním nejlépe cín z desky? potřebuju z PC desky oddělat konektor který má více pinů.

(upravil Hippo007 7. 8. 2013 17:58)

Re: jak odstranit cín z desky?

Odsávačkou nebo odsávacím lankem ?

Re: jak odstranit cín z desky?

Zajdi do lékárny, kup si injekční jehlu s o něco málo větším vnitřním průměrem, než jsou vývody konektoru (já kupuji 18G - 1,2mm). Na brusce, brousku nebo diamantovým pilníkem opatrně odbrousíš špičku jehly do roviny tak, aby jsi nezdeformoval kruhový průřez jehly.
Práce je jednoduchá - jehlu si nasadím na konec vývodu, co vykukuje z kopečku pájky. Kopeček pájky roztavím a rychle natlačím jehlu na vývod tak, aby hrana jehly dosedla až na měděnou fólii a za rychlého otáčení jehly čekám, až pájka zatuhne. Tím dojde k oddělení pájky od vývodu a ten jde lehce vytáhnout.
Výhody:
1. místo zbytečně nepřehříváš jak při odsávání, tak následném pájení
2. nemáš tolik odpadu pájky, zůstává ti na desce v místě vývodu
3. po takové demontáži jsou i hranaté vývody součástek kulaté ... smile
Všímavé hlavičky napadne, že to je způsob použitelný na šetrné vysvobození prakticky jakékoliv vývodové součástky a mají pravdu ... vysvobozuji takto již 30 let bez ztráty měděné fólie v opravovaném místě. Zvláště radostná práce při opravách na kuprexkartu.

Hodně štěstí ...

Re: jak odstranit cín z desky?

Jo to mám akorát pořád to drží .. trochu se bojím, že opakovaným pájením tu desku zničím no myslel jsem, že je na to nějaký fígl asi to ještě zkusím.

Re: jak odstranit cín z desky?

mir.ku - akorát tento postup funguje pouze pro jednovrstvé desky, nemýlím-li se, a PC deska určitě není jednovrstvá - takhle cín zůstane uvnitř prokovu a nepohne s tím. Buď už jak psal Hippo použít odsávačku, lanko, nebo horkovzdušnou pistolí, ale u všeho platí, že se s tím musí umět...

Re: jak odstranit cín z desky?

Buď "teplou" odsávačku, nebo pájecí vlnu. Nebo to pošli, já ti to udělám smile

Re: jak odstranit cín z desky?

Já jsem to dělal horkovzdušnou pistolí (opalovací) Ale tím se poškodí deska, potřeboval jsem jen ten konektor.

(upravil jmd 24. 8. 2013 18:05)

Re: jak odstranit cín z desky?

mir.ku napsal:

jehlu si nasadím na konec vývodu, co vykukuje z kopečku pájky. Kopeček pájky roztavím a rychle natlačím jehlu na vývod tak, aby hrana jehly dosedla až na měděnou fólii a za rychlého otáčení jehly čekám, až pájka zatuhne. Tím dojde k oddělení pájky od vývodu a ten jde lehce vytáhnout.

nerozumiem, mas na mysli natlacenie ihly na nozicku suciastky osadenej cez otvor, t.j. nie smd suciastky? Ta ihla ma vytlacit-odpudit cin z nohy suciastky, v podstate ju nasadis na nohu suciastky a odpudeny cin nema priestor uchytit sa na nohe suciastky? Alebo je pouzity iny princip, napr. vzlinanie cinu do prehriatej ihly alebo nejake odsavanie podtlakom zo striekacky?

Dakujem za dodatocne vysvetlenie menej chapavemu jedincovi...;-)

Re: jak odstranit cín z desky?

Ak je plosak obojstranny s prekovmi, ostane cin v prekove alebo na strane suciastok. Tam ta ihla asi nepomoze.
Inac tiez by ma to zaujimalo. Kupil som ciastocne osadene DPS na DPA, ale osadzalo to nejake prasa s nekvalitnym cinom. Klasickou rucnou odsavackou by to bola robota na niekolko dni.

Re: jak odstranit cín z desky?

Ještě tu je i plynový sporák, ale to je jen na ten konektor, deska jde do háje.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » jak odstranit cín z desky?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£