(upravil niko1007 23. 5. 2013 12:12)

Téma: Polarity signalov

Pre Vás odborníkov možno bežná vec, no pre mňa celkom zaujímavý objav...

Zosilňovače sa dajú teoreticky rozdeliť podľa napájania na dve skupiny
1. Napájané nesymetrickým (obyčajným zdrojom)
2. Napájané symetrickým napájacím zdrojom

- zosilňovače napájané nesymetrickým zdrojom zosilňujú iba jednu polvlnu kladnú alebo zápornú, zvyčajne kladnú. To znamená ,že zosilňovač vysúva membránu von, no späť sa membrána hýbe sama (pružinovým efektom zavesenia).
- zosilňovače napájané symetrickým zdrojom zosilňujú celý signál tj. kladnú aj zápornú polvlnu. To znamená ,že zosilňovač hýbe membránou tam aj späť, membrána kopíruje signál.

Sú moje úvahy správne?

Ako funguje zosilňovač zapojený ako bridge?

Výstup z mobilu/notebooku/mp3 je symetrický?

(upravil PavelTl 23. 5. 2013 12:46)

Re: Polarity signalov

Je to úpně špatné.

Zesilovače napájené nesymetricky mají na svém výstupu 1/2 napájecího napětí. Proto je reproduktor oddělen kondenzátorem.
Při zesilování kladné půlvny napětí roste, při zesilování záporné půlvlny klesá. Za kondenzátorem máš pak jen signál oddělený od 1/2 napájecího napětí, takže kladnou a zápornou půlvlnu. Nemusíš pak moc řešit jestli to napětí je přesně 1/2 nebo se trochu liší, jestli se neprostřelil koncový tranzistor atd... vše odfiltruje ten kondík a chrání tak reprák.

Zesilovač napájený symetricky má na výstupu 0. Takže nepotřebuje výstupní kondenzátor. Ale zas musíš hlídat aby 0 bylo 0V */- pár mV, aby nepálil repráky tepelným namáháním stejnosměrným proudem. Při průrazu koncového tranzistoru musíš odpojit zátěž, abys nezničil reprák,.....

Vše má jisté výhody a jisté nevýhody. Přičemž nevýhody symetrického zapojení lze vyřešit přídavnámi obvody a tak převažují jeho výhody. Hlavně tím že pak reprák nemá v sérii kondenzátor lépe reaguje na signál (nižší impedance zesilovače bez kondenzátoru, nelineární zkreslení na RLC kondezátoru v závislosti na přenášené frekvenci, atd.) Ale hlavně symetrické zesilovače jsou modernější, tedy s více součástkami a menším zkreslením (nikdo nedělá moderní zesilovač na zastaralé koncepci).

Výstupní signál do reproduktoru bude v obou případech stejný. Nejenže v kladné půlvně vysune membránu z reproduktoru a pak ji vrátí do základní pozice. Ale v záporné půlvlně ještě zasune membránu dovniř reproduktoru a pak ji vrátí do základní pozice. Membrána dělá stejný pohyb jako vidíš na signálu, třeba sinusovce - nahoru a dolu, tedy ven a dovnitř reproduktoru.

Klasický zesilovač má na výstupu připojený reprodukor proti zemi.
Můstkový zesilovač má navíc ještě druhý zesilovač hrající v opačné fázi. I na ten bys mohl připojit reproduktor  proti zemi, jen opačně nafázovaný (tedy + na zem a - na signál). Takže bys měl dva zesilovače, hrající s obrácenou fází. Když budou budit dva reproduktory připojené na zem taky v opačné fázi, budou mít reprodukrory výchylku membrány stejným směrem. Takže získáš dvojnásobek výkonu.
Ale využívá se toho že použiješ jediný reproduktor a místo ma 1 signál a zem, jej připojíš na 1. signál a 2. signál v opačné fázi. Prostě jen vyhodíš zem a dva reproduktory nahradíš jedním, takže musí mít i dvojnásobnou impedanci a výkon aby nahradil dva reproduktory.

Edit a výstup z mobilu, počítače, CDčka,... je vždy nesmetrický - má jen signál a zem (ve stereu 1+1 signál, každý pro jiný kanál).
Symetrické vstupy/výstupy se používají u profi zařízení, kde se předpokládá vedení signálu na větší vzdálenosti. Stejně jako u symetrického napájení, zesilovače,... tam potřebuješ druhý signál stejné hodnoty, ale opačné fáze a zem (ve stereu pak 2 + 2 signály). Rušení se pak nachytá do obou signálu přibližně stejné, jen stejné fáze místo opačné. Takže vstupní zesilovač který oba signály odečítá pak dá na výstupu dvojnásobný signál 1-(-1), ale nulové rušení 1-1.

Re: Polarity signalov

Ďakujem za poučný a rýchly komentár.
Tá moja posledná otázka súvisela s tým či z formátu mp3 dokáže mobil/ntb/mp3 spraviť signál oboch polarít. Ešte raz vďaka smile

Re: Polarity signalov

PavelTl napsal:

ný symetricky má na výstupu 0. Takže nepotřebuje výstupní kondenzátor. Ale zas musíš hlídat aby 0 bylo 0V */- pár mV, aby nepálil repráky tepelným namáháním stejnosměrným proudem

ss proud by taky zvětšoval zkreslení reproduktoru

(upravil PavelTl 23. 5. 2013 18:54)

Re: Polarity signalov

niko: nemáš zač.
MP3 je zvuk (někdy spíš hluk) jako každý jiný (jen většinou méně kvalitní). Pokud jej budeš přehrávat na běžném mobilu/ntb/mp3 nebude jeho výstup symetrický prostě proto že to nepotřebují. Když použiješ DJ MP3 přehrávač může mýt symetrické výstupy, stejně tak některé lepší USB zvukovky je mívají.
Ale výsledný zvuk je vždy stejný, má obě polarity +/- kolem GND. Pricip zůstává zachován jako u nesymetricky napájeného zesíku. Symetrické vstupy/výstupy slouží jen k potlačení rušení, ale i ty jde v nouzi použít nesymetricky. Mají prostě jen navíc druhý signálový vodič opačné polarity.

PB: já vím, takových zjednodušení je tam spousta. Jednak bych stejně na něco zapomněl, ale hlavně by to pak bylo obšírné a těžší k pochopení neznalému.

Re: Polarity signalov

Ona není symetrika jako symetrika, nejlepší je s plovoucí zemí. Jenže to chce trafo. "Mikrofonní" vstupy mixáků mají obvykle jen desymetrizátor, v nejlepším případě v podobě přístrojového zesilovače.

Re: Polarity signalov

Ďakujem Vám všetkým za komenty. Veľmi ste mi pomohli. smile