Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Přepínač vstupů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Přepínač vstupů

Zdravím

mám tu schéma a snažím se ho rozchodit.

http://www.elweb.cz/galerie_foto.php?id=1110

- je zde zřejmě prohozen kond s odporem na výstupu NANDu.

I přes tuto úpravu mi to nechce držet zvolený výstup, jen se sepne a rozepne. Mam to nakresleno v LOGOSOFT a zapojení by mělo být OK. Myslíte že ta 4042 muže být křáplá nebo mám něco špatně.

Díky za cenné rady.

(upravil sagitarius 17. 5. 2013 8:34)

Re: Přepínač vstupů

Prohozený nejsou.
Nechce to držet proto, že mazací špička, která má vymazat původní zápis předchozího zvoleného vstupu má nevhodné parametry, takže neumožní zápis nově zvoleného vstupu. Zkus změnit hodnoty- C-150n, R-150 Ohmů. Paralelně s odporem ještě přidej diodu [třeba 1N4148], anodou na zem, katodou nahoru.

Web

Re: Přepínač vstupů

Díky, já myslel že se tam ten stejnosměrný signál přes ten kondn nedostane. Moc nerozumím tomu, jak to funguje... hmm

Re: Přepínač vstupů

Tam nejde stejnosměrný signál. Ten RC má za úkol právě to, aby tam nešlo ss napětí po celou dobu držení tlačítka, ale propustí jen krátkou ostrou špičku, která vymaže předchozí vstup. Ta špička musí být kratší, než doba stisku tlačítka, jinak se nestihne zapsat nový vstup, jen se aktivuje, ale zároveň vymaže, takže po puštění tlačítka odpadne.

Web

Re: Přepínač vstupů

Supr, díky big_smile

Zase jsem o něco chytřejší.

(upravil sagitarius 17. 5. 2013 10:15)

Re: Přepínač vstupů

Tady jsem to řešil podobně, jen s jinýma IO: http://www.radio-foto.eu/radio/prepinac.php
A tady to mám rozšířený pro až 8 vstupů: http://ferda64.rajce.idnes.cz/Stavba_in … switch.jpg
Jinak ten kondenzátor paralelně s některým tlačítkem způsobí aktivaci toho konkrétního vstupu po zapnutí přístroje. Takže si ho dáš k tlačítku vstupu, který chceš mít aktivní hned po zapnutí.

Web

(upravil Oliv 17. 5. 2013 10:29)

Re: Přepínač vstupů

Perfektní,

děkuji za příklady! Toho kondenzátoru na zapnutí jsem si všiml, dobrá věc. Já to u toho přepínače vstupů řeším trošku jinak. Chtěl bych, aby si pamatoval poslední spuštění, takže jej budu stále napájet (jen švába) a vypínat jen zdroj napětí relé.

Mám ale ješte k tomu zapojení otázku. Spínače tam k zemi tvoří impulz 0 (nulu). A na vstupech 4042 D0 až D3 je vlatně logická 1.

Když to celé otočím, tak to bude také funkční.... (akorát za NAND musí pak být OR) a výstupy Q pak použít negované. Včem je pak výhoda či nevýhoda takového zapojení?

Edit: Tím otočením myslím impulz tlačítka 1, a na vstupech 4042 D0 až D3 logickou 0.

Re: Přepínač vstupů

Skus si pozret  tento prepinac, je este jednoduchsi (iba jeden obvod + diody). Mam ho odskusany na skusobnej doske a postaveny na jednostrannej DPS. Uz len mechanika - skrinka, predny panel, ...
Na ovladanie rele mozes pouzit na miesto tranzistorov ULN200X.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Přepínač vstupů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£