Re: párování tranzistorů

OK, ale tu já nemám.

Co říkáte na toho Andrlíka? Co tam chce poupravit ??

Web

Re: párování tranzistorů

borbelyho rozkmiták smile  http://www.djpeak.borec.cz/elektrotechn … ilovac.jpg

Web

Re: párování tranzistorů

to Opamp:
Týká se ten tuning lehce odlišně zapojené proudové ochrany, nebo jiné části zesilovače?

Web

Re: párování tranzistorů

Dá se s tím vyvztekat i více, ale vystihl jsi že průser je v nadproudovce - právě ta způsobuje masivní zákmity v limitaci.

Když už jsem to nakousl, tak to i dopovím, stačí ji zpomalit změnou kondíků po vzoru DPA220 a je klid...

Web

Re: párování tranzistorů

Díky

Web

Re: párování tranzistorů

TO reeb: to je na koho?

Web

Re: párování tranzistorů

wwsly: to je schéma tý Tesly AZS224.

Web

(upravil reeb 28. 4. 2009 22:41)

Re: párování tranzistorů

netušil jsem že Tesla něco takového dělala...

jinak hledat konec podle toho že máš doma nějaké konce je docela ptákovina..cenu zesu ti stejne dělá zdroj a mechanika. Ja bych je treba prodal ( na aukru ap.) a pak se rozhodl co postavit, podle kvalit zesu..

I když na druhou stranu nějaky solidni univ. zesak z šuplíkových zásob by neškodil...

Web

Re: párování tranzistorů

Vytahuju tohle staré téma, protože nemá smysl zakládat nové vlákno. Na e-bay se čas od času objeví přípravky na zobrazování charakteristik polovodičů. Třeba tohle BK 501A:

http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/mo_dmCnVQeX-BuYaUtb442A.jpg

Vzhledem k jednoduchosti od toho asi nelze očekávat žádné zázraky, ale co mě zaujalo, je návod, který obsahuje i schéma a mnoho praktických rad pro měření.

Obvodově se to zdá na první pohled mnohem propracovanější, než např. přípravek na str. 14 - 17 ze žluté řady SaK 3/1999. Přitom to nedosahuje vysoké složitosti, která by byla limitující pro amatérskou stavbu. Nejdražší položky budou zajisté přepínače a transformátor s příslušnými vinutími. Zajímavé by bylo rozšířit proudy báze na rozsahy cca do 50 - 200mA a posílit proudové zatížení zdroje kvůli měření výkonových tranzistorů nebo upravit maximální kolektorové napětí pro možnost serióznějšího měření Uceo, než pomocí trápítek s odporem a voltmetrem.

A teď otázka - má cenu to stavět a upravovat? Jak seriózní výsledky měření od toho lze v amatérských podmínkách očekávat?

Byl bych rád, kdyby se k tomu vyjádřil zejména Sendy, nebo někdo se znalostmi měřicí techniky, kdo je schopen to kriticky zhodnotit.

(upravil Sendy 27. 3. 2013 22:07)

Re: párování tranzistorů

Tenhle přístroj neznám jinak, než z fotek, ale mrknu na dokumentaci.
Něco podobného dělal Heathkit a ještě pár dalších firem, občas je to k vidění na ebay. Rozhodně jsou to zajímavé hračky.

Jestli hledáš zajímavé tipy na měření a informace, prostuduj si manuály a AN od Tektronixů, je toho kupa.

Web

(upravil mira 27. 3. 2013 23:00)

Re: párování tranzistorů

Sendy, děkuji za Tvou reakci a za tip na ten Heathkit. Máš pravdu, je tomu velmi podobný. Pár manuálů od Tektronixů už jsem si stáhl. To je úplně jiná liga:-) Škoda, že na to nejsou finance. Ale jako studijní materiál stojí za to.

Tyhle jednoduché hračky mě zaujaly hlavně z toho důvodu, že s nimi lze "měřit" něco víc, než s multimetrem nebo BM455E. Otázkou je právě to "měření" a jeho spolehlivost. Samozřejmě to nemůžu srovnávat s profi přístrojem typu Tektronix 370. Spíš jde o to, udělat nějaký rozumný doplněk k osciloskopu, použitelný pokud možno i pro tranzistory větších výkonů (třeba KD503), a trochu si s tím v oblasti elektroniky zase rozšířit obzor - obzvlášť když bastlíř, jako já, často pracuje s použitým,  dlouhodobě skladovaným a mnohdy výprodejovým materiálem a tudíž netuší, co od něj může čekat.

Na českém trhu asi nic podobného v současné době není (kdyžtak mě oprav) a sám v tom vidím jednu z mála užitečných věcí z měřicí techniky, kterou má v dnešní době ještě cenu stavět.

Re: párování tranzistorů

Tek 370 jsem zrovna nemyslel, ten je opravdu daleký horizont. Ale zajímavé jsou všechny starší přístroje a v dokumentacích je dost tipů k měření.

Web

Re: párování tranzistorů

Tu 370 jsem zmínil spíš jako absolutní špičku. O dost zajímavější jsou uživatelské i servisní manuály ke všemu z řady Tec 57x. Prolistoval jsem i dva manuály ke starým lampovým přístrojům a i v těch je co číst. Zítra bude studijní den:-)

Re: párování tranzistorů

Tak to si udělej studijní půlrok, absolutní špička je dávno někde jinde, než almara s disketovou jednotkou (370/371).
BTW, zajímavé přípravky k osciloskopu dělaly další firmy, třeba Leader (LTC905).

Web

Re: párování tranzistorů

Opět máš pravdu. Např. B1505A od Agilentu je opravdu někde jinde... Co se mě a měřicí techniky týká, setkal jsem se v životě akorát s AP 2700 a několika lepšími digitálními osciloskopy. Je pravda, že to bylo ještě při studiích. Bohužel po škole mě začalo živit něco úplně jiného a v oboru, z kterého je už jen koníček, mi po těch pár letech tak ujel vlak, že by možná nestačil ani ten studijní půlrok.

Děkuju za další tip - LTC905. Ke starému Teku 465B se pro moje použití asi nejvíc uplatní přípravek konstrukčně vycházející z něčeho jednoduchého, možná mírně upravený pro konkrétní domácí podmínky. Jediné, co chci, je, aby to umělo aspoň trochu "měřit", tj. šlo to v domácích podmínkách aspoň hrubě zkalibrovat a účelně využít.

Zatím díky za náměty, mám co dohánět...

Re: párování tranzistorů

Ještě další tip - Eico 443 (neznám ho).

Web