Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Nezařaditelné » Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

(upravil Yeayer 10. 12. 2012 23:52)

Téma: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Ahoj, tak dnes jsem dostal náhlou písemku ve škole ze ZEL (Základy ELektrotechniky) jelikož jsem přišel asi o minutu pozdě do hodiny. Byl tam příklad, který měl být na II. Kirchhoffüv zákon a p. učitel mi nebyl ochoten pujčit opravenou písemku a když jsem se ho zeptal jestli mi tedy vysvětlí tak mě celkem odsekl s tím že si mám za ním zajít po škole a to jsem neměl čas. Tak se ptám tady - jak se to k sakru počítá? Nevím proč ale připadá mi, že I2 je nakreslen naopak. Já to počítal I1=Ue1/R1, I2=Ue2/R2, I3=0A a U3 (napětí na svorkách R3)=0V... ale prý je to špatně.
http://imageshack.us/a/img703/9293/imag0415qv.th.jpg

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Pochopitelně je to špatně, proč by I3 měl být nulový ?

Web

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Sendy: no to jsem si právě asi určitě špatně uvědomil. A jak bys to prosím řešil ty? to by mi pomohlo smile

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Já bych to řešil asi superpozicí, je to nejrychlejší...

Web

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Sendy: aha... tak nic no.

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Tak když máš přikázány K.Z., tak si sestav rovnice, ďosaď  a máš to...

Web

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Tak já to zkusím, uvidíme jestli to někdo neshodí:
Vzhledem k tomu že Ue1 = Ue2, tak mezi zdroji nepoteče žádný vyrovnávací proud a tím se to celé zjednoduší.
Můžeš uvažovat jako by byl jediný zdroj Ue, který má v zátěži paralelní kombinaci R1/R2 v sérii s R3.
I3=Ue/(R1/2+R3) = 4,5/(0,6+3,9)  = 1[A]
U3=R3*I3 = 3.9*1 = 3.9[V]
na R1/R2 pak vznikne U4 = 4,5-3,9 = 0,6 [V]
I1 = U4/R1 = 0,6/0,75 = 0,8A
I2 = U4/R2 = 0,6/3 = 0,2A
Pro kontrolu I1+I2=I3 .... 0,8+0,2=1

A špatně je nejenom směr I2, ale i I3, tedy pokud se stále značí proud směrem z + na - .

(upravil Digiting 11. 12. 2012 10:34)

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Mám nyní úplně jiné starosti a povinnosti, ale selský přístup jsem v rychlosti načmáral zde http://www.lfhk.cuni.cz/soucek/smazat/ZEL.jpg
Zdraví D.

... takže hledím, že již druhé řešení, a jaká to náhoda, že se stejnými výsledky. V horším případě dvě šlápoty vedle a sebe.

(upravil zuki 11. 12. 2012 14:55)

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Máte to správně. Se shodnými zdroji je to na kalkulačce asi na 5 operací (včetně = ) a výjde, že celkový odpor připojený na 4,5V je 4,5R...  Takže zbytek jde spočítat už z hlavy....

Učitel je dost šetřil. Větší mazec by byl, kdyby byl třeba druhý zdroj zapojen obráceně (s jinou polaritou)... Zkus si Ye zkusmo spočítat napětí na R3? smile
Nápověda: rovnice jsem nepsal, ale ty bys měl smile Pokud jsem někde neudělal chybu, tak U3 je v tomto případě něco nad 2V.

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Díky moc všem! smile už to konečně chápu! Příště už to budu počítat nějak takhle. Vůbec mi to nešlo do hlavy.

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

zuki napsal:

rovnice jsem nepsal, ale ty bys měl smile

  !!!

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

To je jednoduché, řešil jsem to jinak. Nedělal jsem součty proudů apod, ale zjednodušení R sítě (napěťových děličů). Už si nepamatuji jak se ten postup jmenuje... Je to taky jen pár kliknutí na kalkulačce... a nemusím řešit rovnice smile 

Tak Yeayere -  jak ti ten příklad (po změně polarity zdroje U2) vyšel ?

(upravil Sendy 11. 12. 2012 22:57)

Re: Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Nejjednodušší výpočet by byl, transfigurovat ty tři odpory z hvězdy na trojúhelník, ve vzniklém trojúhelníku je jeden odpor mezi zdroji Ue1,2 a dva dají dohromady větev s I3.

Yeaer :  měl by sis pročíst, co ses měl naučit ve škole ! Celé zadání je nejspíš myšleno tak, aby jsi použil naučenou metodu řešení obvodů jen pomocí smyček napětí, navíc se zvolenými směry proudu ve větvích, tedy :
- sestavit tři rovnice pro smyčky
- zjednodušit
- vypočítat I1,2,3...

Edit :
Různí autoři používají u těchto školometských výpočtů trochu odlišnou praxi, ale vždy to vychází z definice K.Z. Třeba pro největší smyčku by rovnice měla vypadat takto :

-Ue1 + R1*I1-R3*I3=0

V žádném případě bys neměl jako jednu z rovnic použít součet proudů v uzlu - vztah I1,I2,I3 - to by bylo použití 1. K.Z a tedy neplníš zadání řešit to 2. K.Z.

Web

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Vysvětlíte mi prosím jak se počítá tento příklad do předm. ZEL?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£