Re: Transiwatt 120

TW120 a to i ty originální kmitaly snadno a rády,někde pomohly Boucheroty, někde zvětšit kompenzační kapacitu u prvního tranzistoru /mezi C-B/ z 22pF na 33-47pF, některé kusy, zvláště ty nejstarší tenhle kompenzační kondík neměly vůbec a tedy velmi vřele jej doporučuju tam doplnit, stačí co nejmenší keramický kondenzátor, zapojený mezi kolektor a bázi prvního tranzistoru /KC509/. Transiwattů jsem postavil spoustu, spousta mi jich prošla rukama jako servisem, ale i ty nejvzpurnější kusy se vždy podařilo některým ze způsobů /rozhodně tu nebudu vypisovat všechny/ uklidnit. Nešel snad jen jeden a to bylo způsobeno nedoleptanou deskou, na které byly svody mezi blízkými spoji řádu 100kOhm, tak tam prostě pomohla jen výměna desky, která se tehdy ještě dala za pár korun koupit hotová v DOSSu ve Valašském Meziříčí, celé to přeosadit na novou desku a byl klid. Koncové tranzistory to nezpůsobují nikdy, vždy je na vině něco zanedbané.
Mimochodem nezahlédli jste někde axiální elyty třeba 3.300-4.700uF/70-80V ? Na značce až tak moc nezáleží, pokud to nebude nějaký vyslovený shit exotické značky. Frolyt už ty axiály nedělá a jinde jsem je neviděl. Tak kdybys je Vašku někde zahlédl, dej mi prosím vědět.

Web

Re: Transiwatt 120

U TW120 zlobíval i filtr napájení na vstupu. Byla tam malá kapacita, protože kdysi se větší nedělala. Houpalo to pak nekontrolovatelně membránama repráků.

Re: Transiwatt 120

Bobo, to rozhodně ne, alespoň já se s tím nikdy nesetkal a to jsem těch TWček přeskákal hromady. Vždyť pro napájení 1. stupně je tam T-článek z odporů tuším 8k2 a 2k7 a v uzlu mezi nimi elektrolyt 200uF/70V.
Tož si spočítej časovou konstantu toho seskupení a zjistíš, že to není vůbec možné.
Paradoxně dělaly u TWček bordel zbytečně velké kondenzátory na vstupu, jakmile tam bylo něco nad 0,47uF, dělalo to přesně to, co popisuješ, houpalo to membránama repráků. Ten konec má vstupní impedanci přes 100kOhm, takže tam s bohatostí stačí kondíček 100n, jednu dobu jsem dával jen 68n.

Web

Re: Transiwatt 120

Za to muze stridava vazba uvnitr konce a bootstrapovanej (oprenej o emitor) delic vstupniho tranzistoru. S vice nez 0,22uF na vstupu to dela na par Hz peknej kopec na zacatku fr. charky.

Axialni kondy na 80V a jeste velky hodnoty asi nesezenes a na 63V je malo.
Mam jen 4G7/40V D22x42 od Philipse.

(upravil petana4q 24. 2. 2012 20:22)

Re: Transiwatt 120

Sice jsem tu nový, ale TW120-tek mi proteklo skrze prsty také hodně.
Tenhle zesík je celkem dobrý, ale jak tu již někdo několikrát psal, tak se dokázal přehřívat, a potom exnul. Zažil jsem to v době, kdy tyhle zesíky začínaly a používaly se na diskotékách. Jinak řečeno teplotní závislost byla někdy kamenem úrazu. A kdysi jsem viděl, jak ty filtrační kondíky bouchaly. Asi vada z výroby.
Ale potom jsem tenhle zesík dal do jiné krabice a příslušným chlazením a úplně jinýmy filtračnímy kondenzátory a bylo po problémech. Stačilo několik úprav, které někteří místní borci zde poposovali, a je zesík, z kterého byla celkem radost.

Re: Transiwatt 120

Dobrý TW120 funguje naprosto bez problémů a ta teplotní závislost bez problému jede to v čistým béčku a tam i při přehřátí je teplotní závislost nulová a při maximu je zesík spíše dobře zahřátý sám jsem ho používal dvacet let 

petana4q napsal:

Sice jsem tu nový, ale TW120-tek mi proteklo skrze prsty také hodně.
Tenhle zesík je celkem dobrý, ale jak tu již někdo několikrát psal, tak se dokázal přehřívat, a potom exnul. Zažil jsem to v době, kdy tyhle zesíky začínaly a používaly se na diskotékách. Jinak řečeno teplotní závislost byla někdy kamenem úrazu. A kdysi jsem viděl, jak ty filtrační kondíky bouchaly. Asi vada z výroby.
Ale potom jsem tenhle zesík dal do jiné krabice a příslušným chlazením a úplně jinýmy filtračnímy kondenzátory a bylo po problémech. Stačilo několik úprav, které někteří místní borci zde poposovali, a je zesík, z kterého byla celkem radost.

Re: Transiwatt 120

Transiwatty /resp. koncové tranzistory v nich/ odcházely hlavně proto, že každej idiot to osadil sice přesně spárovanýma tranzistorama, ale s betou pod 50, většinou kolem 40 - takové se totiž vyskytovaly po vytřídění v Tesle. Na běžný kusový prodej šla až třetí várka - první várka vojsko. druhá várka civilní výroba /tam se ještě třídilo na Uceo/ a třetí várka teprv pultový prodej, pokud vůbec šly sehnat. S takovým šrotem to bohužel ani to KUčko s kolektorovými odpory 150 ohm nedokázalo otevřít do saturace a pak to hořelo jak fakule.
Já jsem si nedávno jen tak pro radost zgenerálkoval jednu TW 120 v orig kastli, jediný prohřešek proti historickému bontónu jsou nikoli dva, ale čtyři /a to ještě navybírané na největší kapacitu/ filtrační kondenzátory. Koncové tranzistory tam mám klasické KD607/617 s malým rozdílem - mají betu přes 100 a Uceo kolem 100V, což mi umožnilo zvětšit kolektorové odpory budiče až na 270R a konce přesto dávají plný výkon. Jo a výstupní elyty tam jsou nikoli 1000uF, jako v originále, ale zahraniční bleděmodré 2.200uF/50V, které vypadají skoro jako Tesly /jsou to Philipsy, otočené nápisem dolů/. S původním M trafem z Elektroniky to dává skoro 2x70W do čtyř, žádné sklony k zákmitům, přiznám se jen, že jsem u prvního tranzistoru /KC509/ mezi kolektor a bázi střelil polystyren TGL5155 s kapacitou 47pF, ze strany spojů. Netřeba ani Boucherotů, tlumivek, je to klidný jak beránek a to i v můstku.
Proboha, vždyť je to snad nejjednodušší zesilovač v Československu, nemůžu pochopit, jak s tím někdo může mít potíže....

Web