(upravil jakkri 23. 5. 2011 20:17)

Téma: Transiwatt 120

Zdravim,
mam problem s TW 120 a to takovy, ze kdyz pripojim signal napr. z mobilu hraje potichu a kdyz jsem ho zesilil pres mixak, nezlepsilo ze to.
Za kc 509 tam mam BC550
a za kc 507 - bc547
Zbytek je osazeny normalne az na to, ze napajeci napeti je po filtru 71V (Lepsi trafo jsem nesehnal)
Pri porovnani katalogovych napeti s mojemi to dopadlo takto.
Ve schema - Namereno
50V       -     56,2V   ( OK )
25V       -     33,47V ( OK )
1,2V      -     1,156V ( ZVLASTNÍ )
31V       -     23,7V   ( ZVLASTNI )
18V       -     A to je nejzajimavejsi je to na vystupu, pripojil jsem rucickovy voltmetr naprazdno a meril, na zacatku se napeti z 0V Zvysilo az na 24V, to by bylo OK, ale potom zacalo pomalu klesat az k 15V a pak zase rust a takhle kolisalo, po pripojeni repro (4ohm) jsem nameril 0V az kdyz jsem pustil signal, tak jsem nameril stridaveho max 1,5V (pochopitelne). Zkusil jsem vymenit vystupni kondenzator, zadna zmena.
Tranzistory jsem promeroval ( h21e - jsem nemeril )
A to je asi vse na co jsem prisel.
Dekuji za pripadnou pomoc smile

(upravil IO 23. 5. 2011 22:48)

Re: Transiwatt 120

Něco podobného mi dělal v TW140 tranzistor KU611. Chvíli hrál normálně, pak lupnutí a téměř neslyšně. Dalo mi hodně práce a měření než jsem ho se svými neznalostmi odhalil. Při běžném měření se zdál OK, ale pod větším napětím se prorážel.

Tímto se však neodvažuji tvrdit, že to musí být právě on. Doporučuji vzít schéma a měřit a přepočítávat co tam má být za hodnoty, TW není až tak složitý.

Re: Transiwatt 120

KU611 má podle katalogu Uce maximálně 50V. Použij KU612, ten má 80V. Řek bych, že chyba bude v těch 71V.

(upravil Kovas 24. 5. 2011 9:30)

Re: Transiwatt 120

Mohu potvrdit, KU612 je praktičtější volba. Totéž to KC u něj by mělo mít závěr vyšší. BC 547 je na hranici(i za ní smile) svých možností. 45V je málo, chce to rezervu.

Re: Transiwatt 120

jakkri napsal:

a za kc 507 - bc547

bc547 snáší 70V ?

Re: Transiwatt 120

Myslím, že 45V. 546 je na tom líp, myslím, že má 60V. I to je málo.

Re: Transiwatt 120

546 od slušný firmy má zcela typicky 90V, některý kusy i přes 100V...

Re: Transiwatt 120

Tak jsem vymenil KU611 za KU612 - zadna zmena
Nic vhodneho na vymenu za BC547 nemam
Pokousel jsem se neco zmerit...
BC547
Uce za klidu 30V pri pustene hudbe 24,5V (?) To je pruraz nebo proc to klesne?
Ube 0,43V (klid) 0,9V (se signalem)
KU612
Klid - Uce=31,5V Ube=0,6V (neni to malo?)
Hudba - Uce=25V Ube= 0,64V (malo?)
KD607
Klid - Uce= 41V, Ube= 0,44V (malo?)
Hudba - Ube= 68V, Ube= 0,6V (malo?)
KD617
Klid - Uce= 30V, Ube= 0,44V (malo?)
Hudba - Uce= 17V, Ube= 0,59V (malo?)
Muj zaver¨podezdrele male napeti mezi bazi a emitorem.

Re: Transiwatt 120

Dělají to oba kanály? Nešlo by to porovnat? Měříš to ručkovým voltmetrem nebo digitálem? Je divný že součet napětí na koncových tranzistorech je vyšší než napájecí napětí, teď bych tipl na KD617.

Re: Transiwatt 120

Prave ze mam jen jeden kanal. Meril jsem to kvalitnim digitalem. Zkousel jsem menit KD617, stejne. Udelam to co se mi vubec nechtelo delat, zkusim tomu zmerit h21e jestli to nejsou nejaky shity...

Re: Transiwatt 120

Ty trandy by to chtělo měřit proudovým ohmmetrem, jinak poznáš kulový, jestli je nebo není nakopnutej. Stejně si myslím, žes to zabil těma 71V, bůhví kolik škody to nadělalo.

Re: Transiwatt 120

Máš v poriadku odpor 22R v emitore BC547?

Web

(upravil sinclair 26. 5. 2011 19:43)

Re: Transiwatt 120

Místo BC547 dej BC639 /pozor, jinak zapojené nohy/ a místo KU611 dej KU612 s betou minimálně 100 při 0,5A/10V. Pakliže nedojde ke zlepšení či nápravě, je nakopnutý některý koncový tranzistor.

Web

Re: Transiwatt 120

Takze, jsem se k tomu nedavno dostal a ted jsem se dostal i k tomu abych se sem dostal smile. Vymenil jsem BC547 za BC639, nepomohlo. Problem byla jen a jen moje blbost a byl to prohozeny rezistor 6k8 (na vstupu) a 22R (zpetna vazba kc509)  mam udelanou desku a na ty jsou vedle sebe (spatne jsem si to oznacil). No to uz bylo velmi znatelne zlepseni, ale porad mi prijde, ze to hraje tak nejak potichu. Kdyz propojim bednu 20W 4Ohm (ARS 1014, sice dobra, ale jen do doby kdy jsem ji pujcil kamaradovi, takze ted ji stejne ceka repas...) Tak kdyz na mixaku blika posledni zelena led tj 0dB Max nekdy problikne 3dB, tak ta bedna porad hraje docela srozumitelne, ale zkousel jsem to jen chvilinku, abych to nedo*** uplne. Problem je, ze to nemam s cim porovnat max se zesikem 2x5w (s MBA810) oproti nemu to hraje nahlas, ale prijde mi, ze to hraje cca 20w mel jsem zetawata s MBA2020, ale taky jsem ho bohuzel pujcil hmm. nemam to holt s cim porovnat o podobnym vykonu... Jinak h21E na KU612 je 110

Re: Transiwatt 120

V Transiwattu volt sem, volt tam, to hraje vždycky. Akorát je potřeba dodržet ty základní pravidla, jako že na místě budiče má být raději KU612 s H21e minimálně 100, do darligtonu s ním je nejlepší KC639 /nemusí se křížit hnáty/ s multimetrovým H21e aspoň 100-140 a na prvním stupni stačí bohatě KC507, KC237B, BC546B apod. No a samozřejmě nebejt trotl a nepřehazovat odpory smile

Web

Re: Transiwatt 120

Z půjčování mě vyléčilo pár nesvědomitých pitomců .:cool: Uvědom si , že ty bedny mají 84 dB . Je možné , že "kamarád" dělal to co ty - 60W zesik na 20 W repro a maličko přismahnul basák . Dokud nemáš zesilovač oživený a ověřený měřením používej umělou zátěž . Ani ten konec nemá extra citlivost .

(upravil sinclair 28. 9. 2011 18:26)

Re: Transiwatt 120

Mám ve sbírce originální TW120 v tom plochém pouzdru se sítotiskovým potiskem, jak je vyráběla Elektronika Praha a někteří zruční amatéři. Čas od času je potřeba ozvučit nějakou malou akci, tak jsem se do ní pustil. Už to není úplný originál, ale kdo to dneska pozná, možná  tak Pavel nebo někdo ze starších mazáků. Sehnal jsem enderácké axiální elyty na 4G7/80V, rozebral jsem kompletně původní M trafo z cívky M34a na cívku M34b, přepočítal, v ruce navinul, doplnil plechy, v motorárně naimpregnovali a zdroj 80V byl hotovej. Teď už jenom vědět jak na konce, aby se z toho dalo vytřískat co nejvíc. I s českými polovodiči to dává bez protestů 100W/4ohm, akorát tu černou kastli nesmíte nechat někde dusit na sluníčku...Určitě by tam šel dát nějaký 70°C termostat- možná je to ode mě tak trochu anachronisnus, ale já se pokud možno snažím zachovat přístroj v originální stavu, tak, jak vyšel z fabriky a používám k tomu strašlivé kvanta originálního materiálu, který byl v dané době běžný-prostě jak jsem viděl něčeho kvanta, co by se v budoucnu mohlo hodit, tak jsem po tom šel jak pes po uzeném smile Bohužel jsem s tím začal pozdě,  kdy už Tipa byla vybraná a ostatní doprodejci už nevěděli, co by za to chtěli.
Dá se i v dnešní době postavit TW z kvalitních českých součástek,ale je třeba vědět kam na ně jít a kde mají nasysleno.
Do budoucna bych tohoto upraveného TW chtěl osadit komplementární dvojicí ONSemiconductor 2N5884/5886, otázka je, zda budou mít parametry, zejména betu, potřebnou do tohoto zapojení. Je dost možný, že použiju jenom typ pnp a jako npn si vyberu nějakou hodně dobrou KD503.

Web

Re: Transiwatt 120

E-mane, na půjčování jsou nejlepší zesilovače BV Audio, například PA1000BM nebo i PA2000BM. Ty zesilovače totiž mají velmi kvalitní limitéry, přes svůj jmenovitý výkon nepustí ani watt a tak chrání sám sebe, resp. pokud nějaké hovado ten zesilovač nezatíží dvěma ohmy, tak chrání přes SOA celý koncový stupeň. Akorát je škoda, že jich Láďa Bunta nevyrobil víc, různé QSAčka, Misony a podobný sračky by proti tomu neměly šanci.
OndraCh má BV Audio PA1000BM, měl jsem možnost ho důkladně prověřit a proměřit a můžu v klidu říct, že třeba takový QSC RMX1450 je proti tomu BVčku sračka jak bič.

Web

Re: Transiwatt 120

Zdravim , omlouvam se že trošku odbočím, ale chtěl bych se tež zeptat na TW120.
U mého TW120 se při nezatíženém výstupu odpálí vždy koncové stupně, je to chyba nebo to tak je u všech TW120??

Re: Transiwatt 120

Není to normální, asi ti to kmitá.