(upravil Otas 24. 10. 2012 17:31)

Re: RTG M802-100

Je tam teplotní spínač ventilátorů, dále ochrana na teplotu+LED, ochrana na vysoké přebuzení+LED (funguje i při zkratu) - vypnou signál, ochrana od ztráty pomocných napětí, ochrana proti ss napětí (bez signalizace). Jinak už jen klip a signál (LED).

Pro zajímavost v autorském rozpisu je 4 x 10N20 a 10P20 jako trandy (ono je to zkratka, neřeknu první písmena ale je to silnější, než ty v Tenglerově verzi - K1058/J162) a filtrační kapacita 1 x 10 G a 4 x 4G7 na větev napájení. Autor byl fakt na úrovni.

Edit: Trandy byly EC-10N20 nebo P, 125W (v TO3, nebo TO3P), 200 V, ale jen 8A, zato SOA že si lepší nevymyslíš...

(upravil sinclair 30. 10. 2012 23:57)

Re: RTG M802-100

Rixi, SOA u laterálů je úplně něco jiného, než SOA u bipolárů a jak jistě víš od svých kámošů z Customworks, co jenom kopírujou Dudka, laterály jaksi shodou náhod netrpí sekundárním průrazem...i když mám pocit, že na daný výkon by slušelo jeden pár přidat.
Když se podíváš na SOA těch zasranejch 1943/5200 a uvážíš, že ze šesti párů EZK tahá do 2 ohmů 800W, tak je to taky na pováženou.
Popravdě, neměl jsem Tenglerovy výrobky moc rád, protože to byl každej pes jiná ves, setkal jsem, se dokonce i s tím, že v jednom zesilovači byl každý modul osazenej jiným materiálem, rachitická konstrukce kastle, kvazisymetrický vstup /potlačení souhlasné složky o 30dB já nepokládám za symetrický vstup/, potenciometry TP280, který byly díky vrtulím za jednu akci tak zasraný, že regulovaly dvoustavově, mizerné konektory, absence limitéru /indikace špiček je mi tak akorát na hovno, když konec neomezí výkon/, ale zapojení měl docela vychytaný, na tu dobu s DC servem, akorát tedy - jak uvedl někdo přede mnou - komerční zájmy převládly natolik, že tenkrát i Prodance přestaly Tenglera prodávat, protože to bylo ojebaný a po otevření měl člověk dojem, že to dělal nepříliš zručný bastlíř, nikoli profesionál živící se tím.
Měl jsem v devadesátých letech v péči Tenglera 2x400W/4ohm svého DJského kolegy. Po výměně všech konektorů pomocných obvodů za spolehlivé typy, výměně potenciometrů za TP190, výměně halabala odporů ve vstupním přístrojovém zesilovači, výměně elytů ze 4G7 na 10G a zpevnění kastle pomocí hliníkových T profilů a dalších úprav zesilovač po každoročním vyčištění žáber v chladiči šlape spolehlivě dodnes. Dokonce se drží i vrtule, což je na ty roky tedy výkon hodný obdivu na to, že to nejsou žádné Papsty, ale nějaké neznačkové osmdesátky 5200 ot/min.
A také je pravda, že ve zhruba stejné době vyráběná BV Audia byly o dvě třídy lepší zesilovače, byť bez mosfetů /ty přišly později, tuším CF400MOS/. Předimenzované trafo, usměrňovač i kondenzátory, slušně dimenzovaný konec /teď mám na mysli snad nejvyráběnější PA1000BM/, standartně instalovaný limiter s indikací nasazení, velmi slušně udělaný symetrické vstupy s 0,5% odpory, rezerva výkonu ve špičkách a celkově po otevření slušně a solidně působící výrobek. Škoda, že jich Láďa udělal tak málo a neumlátil s nimi ty různé Tenglery, Ločesa, ESA, Elektrosoundy a další.
Mám ve vlastnictví krom jiných i "půjčovací" PA2000BM a přestože jde skoro z ruky do ruky a nemálo blbců si s ním přes moje varování spálilo bedny, nikdy se mu nic nestalo.
Udělal jsem jen jednu úpravu a to odizolování trafa od kastle a odštípnutím PE, protože s tím byly jen problémy.

Web

Re: RTG M802-100

Leoši,EZK je kategorie sama pro sebe, už jen to výstupní relé. smile
Nechápu narážku na kámoše z customworks, ta fotka byl jen příklad . Zrovna uveřejněná fotka zesilovače rozhodně není kopie Dudka.

Mě by ale zajímalo,v čem se liší SOAR laterálu oproti jakékoliv jiné SOAR ? To se ten graf jinak čte,či co ? Já měl za to, že SOAR je jednou SOAR a hotovo,nějaké rozdíly mezi laterály a bipoláry jsem tam tedy nikdy neregistroval, v čem tedy spočívají ?

A laterály netrpí proudovým druhým průrazem?? S tím teplotním si jaxi nejsem jist u moderních laterálů, u starých typů to jistě platilo, teď už nevím...

Re: RTG M802-100

Proudový druhý průraz slyším za pětatřicet let poprvé, ale budiž, možná jsi měl na mysli klasický sekundární průraz za působení proudu a napětí zároveň, tedy výkonu.
Laterály, které používal Tengler, opravdu druhý průraz neznají, proto si mohl dovolit jakoby "poddimenzovat" konec. Konce se v takovém případě brání tak, že vylítnou pojistky a hotovo, po vystydnutí jedem dál.
Ani BUZ901-905 druhým průrazem netrpí, jak jsem si měl možnost vyzkoušet, netrpěly tím 2SJ50/2SK135 a ani 2SJ162/2SK1058.

Web

Re: RTG M802-100

Mám za to, že všechny, ať už laterální nebo vertikální netrpí na second breakdown. Slyšel jsem 2SK176/2SJ56 ve dvou párech na +/-80V do 4 ohm (což je dost poddimenzované osazení) a do subu to pralo výkon, až jsem se divil. Prostě je možné laterály dynamicky zatězovat vysokým proudem, což žádný bipolár nesnese a prorazí se.

O tom, že laterály mají nejlepší zvuk, jaký jsem kdy slyšel, se se mnou nikdo přít nebude, když to tvrdí i Erno Borbely.

Hitachi TO3 2SJ50/2SK135 má stejný čip jako 2SJ162/2SK1058 v TO3P.

Re: RTG M802-100

sinclair-
RTG zesilovače nebyly nikdy určený pro zátěž 2 ohm.Jako PA zesilovače se většinou používaly do 8ohm beden ale na 4 ohm válely vždy v pohodě.Jsou to blbuvdorný zesilovače.Jediný na co jsou háklivý je zkrat na výstupu.Zmám lidi,co to vařej celej večer v clipu a vydrží to.To,že Tengler používal konektory které zrovna vhrabal v zásobách je sice pravda ale nevidím problém mimo estetickýho vnímání.Znám všechny typy co vyráběl Tengler.Vždy to bylo hrající a to velmi dobře.Sám se tím živíš,tak ti musí být jasný,že když vyrábíš PA aparát tak tam nejde o krásu ale o účel,výkon,a co nejmenší náklady.V tom Tenglera chápu.Vydělat na zesilovači 2000,- nebo 10000,- je sakra znát.Pokud se na to díváš z pohledu servisáka tak je jasný,že srovnáváš s konstrukcí velkých firem kde se dá všelico vyšperkovat aby to ladilo oku.Já to znám ze stránky výroby.Jiný prachy do toho může vrazit jednotlivec který to vyrábí doma ve sklepě a jiný zavedená fabrika s 1000 zaměstnanců a dokonalým strojním vybavením.Stále tvrdím,že RTG ač nejsou špigl nikl tak dokážou stále konkurovat.Obvzlášť dnes,kdy sem chodí kdejaký sice napucovaný ale šmejdy z Číny.Ono je to stejný jako bys hodnotil závodní auto a luxusní limuzínu.U sportovního výrobce nezajímá materiál tapecírunku dveří ale jízdní vlastnosti a výkon.Tak se já dívám na RTG.Nejde o krásu ale o účelnost.Zamysli se nad tím,proč se dodnes nedá nikde RTG koupit?Neříkej mi,že je jich málo.Bylo jich vyrobeno halda.Odpověď je jednoduchá.Kdo to má tak je spokojenej.

Re: RTG M802-100

Nj máš pravdu Leoši,myslel jsem druhý průraz při napětí a proudu, někde se to nazývá proudový druhý průraz, já zase nikde neviděl termím výkonový.

Máte pravdu s tím sekundárním průrazem fetů, ale podle mě to nemění nic na tom, že je potřeba dodržovat SOAR ,ta je limitní podle mě u fetů tak jako tak.

(upravil reeb 31. 10. 2012 17:23)

Re: RTG M802-100

U MOSFETu je zase lokalni prehrati, coz je obdoba sekundarniho prurazu.
To ze lateral je temer neznicitelny tranzistor je znamo (záporná teplotní závislost od 100mA, vyšší odpor v sepnutém stavu), vertikaly (velká strmost, kladný tepl.koeficient, menší čip) hori daleko ochotněji..

Web

Re: RTG M802-100

"Zamysli se nad tím,proč se dodnes nedá nikde RTG koupit?Neříkej mi,že je jich málo.Bylo jich vyrobeno halda.Odpověď je jednoduchá.Kdo to má tak je spokojenej."

Odpovím Ti zcela jednoduše. RTGčka se dneska nedají nikde koupit HLAVNĚ proto, že už jsou všechny sešrotovaný a rozebraný, kdežto zesilovače BV Audio od poloviny devadesátých let pořád hrají a hrají, nic se na nich nesere a pokud je už někdo prodává, tak z jednoho jediného důvodu - že potřebuje silnější zesilovač, který např. nakrmí více subů apod. a jejich cena /pořád mluvím o BV Audio/ se drží pořád hodně vysoko, protože jsou pečlivě a poctivě navržené a zpracované. Tenglerovy výrobky byly šrot už v době svého vzniku a po dvou až třech letech trápení se s nimi se jich každý rychle zbavil, nebo je prostě sešrotoval, lidi si nechávali akorát toroidy, protože ty měly na RTGčkách největší cenu a zbytek letěl do kontejneru. Tak takhle komerčně "úspěšná" byla firma RTG. Takový Hubert Mašín z Prodance by Ti o Tenglerovi a jeho přístupu k výrobě a servisu mohl vyprávět hodiny a hodiny. A o co to vlastně přesně šlo? No o to, že při likvidaci koncernu Tesla Eltos všichni tihle Tenglerové a Lohonkové skoupili zbytky mizerného materiálu na váhu, splácali z toho zesilovače a prodávali je za nehorázné peníze - na Slovensku přesně tohle prováděl ing.Sedlák se svou firmou SEAK.
Na štěstí nás všech už žádní Lohonkové, Houdkové a Tenglerové žádné zesilovače nevyrábějí, protože jsou to tupci a v dnešní době by s nimi prorazili tak možná na Ukrajině nebo v Albánii, kde je neznají. Ale i kdyby nedejbože v těchto krajinách s něčím podobným, co předváděli tady, prorazili, tak i tam jsou lidé, kteří do věci vidí, poznají šrot od profesionálního výrobku a hodně rychle by je tam odsud vykopali.

Web

Re: RTG M802-100

Souhlas, měl jsem na stole Tenglerovu verzi DPA 380 na jeho desce a bylo to opravdu "něco" lol

Web

Re: RTG M802-100

sinclair
Dost dlouho si pročítám AW.I přes veškerou úczu k tvým vědomostem,kterými tady oslňuješ a peprným způsobem prosazuješ,tak mám dojem,že vše se točí kolem Tesly a Aldaxu.Kdo nemá DPAčko,není IN.Všeobecně to na mě dělá dojem,že vše co ti není po chuti tak prostě popliveš a mnoho tebou zblblých ti přitakává.To co píšeš o RTG nemůžu souhlasit.U Tenglera jsem oobně dělal.Je pravda,že houby platil.Je pravda,že dělal jednoduché konstrukce ale to je vše,co se mu dá vytknout.Nevím kolik RTGček jsi měl v ruce ty ale věřím tomu,že jich moc nebylo./na rozdíl od ně/Jsou to opravdu blbuvzdorný zesilovače a parametry mají velmi dobré.Jsou to zesilovače určené na zvučení ne na HiFi do obýváku i když i na doma hrají senzačně.Co se týče zásob z výprodejů Tesly tak je pravda,že Tengler též nasyslil ale to používal před X lety.Od řady M801 a M802 tak tam z Tesly nenajdeš s vyjímkou na modulu M802 jsou od Tesly jen 4 kondenzátory a 2 keramické trimry./kvalitnější než dnešní/Na desce větráků jsou dva odpory a tuším taky jeden kondenzátor.Takže tady tritika není na místě.Co bylo slabinou byly relé v ochraně /orůběžně byla provedena změna/a koncevé tranzistory které jely téměř na hraně svých možností a u M802 600W jely za hranicí katalogových údajů ale ty byly velmi pečlivě vybíraný všechny se závěrným napětím nad 200V.Tady je problém pro různé "opraváře"že když tohle dostanou do ruky,tak koupí potřebný počet tranzistorů,naletuje to tam a ono mu to zfajruje pod rukama.M802 600W není v běžných podmínkách opravitelná.Nikdo si nemůže dovolit koupit čtyři šavle tranzistorů aby z nich vybral potřebný počet vhodných./proto je Tengler prodává za 250,-/ks/Pak vznikají tyhle blbý kecy který tyhle zesilovače haní.Z těch co jsem vyrobil já jsem neměl ani jednu reklamaci a to hrají každý týden na diskotéce jiř minimálně 7 let a nikdo se s něma nemazlí.Pár kusů co přišlo na opravu v dobách kdy jsem tam dělal se týkalo spíš řady M400,M800 kdy byly ještě staré desky a byly osazeny Exiconama 10N16 a 10P16.Na nich se dělaly při opravě i úpravy proti rozkmitání jelikož novější používaný 2SK1058 a 2SJ162 byly na kmitání dost choulostivé.
Ono je to o tom,kdo co zná.Ty bravurně ovládáš opravy a úpravy TW,tesláckých výrobků,pak znáš dobře problematiku DPAček a ta praxe je samořejmě něco,co se člověk učí celý život.Vtom je ta moudrost.To se ti nedá upřít.Z toho co tady píšeš a jak to tady vysvětluješ je jasný,že v tý bedně toho máš hodně.Je ale rozdíl dělat servisáka se zaměřením na HiFi a HigEnd a být výrobce PA zesilovačů a dělat to pro zisk.Přirozeně kdo dělá elektroniku za peníze a pro peníze tak automaticky počítá kolik jsou náklady a kolik je zisk.Ty taky za opravy zesilovače neúčtuješ 20,-Kč za tranzistor a 60,-Kč poštovného.Taky to děláš za prachy.Ono ohánět se tím,že já jsem King a ostatní jsou volové to fakt nejde.Zrovna tak jak ty tady vykládáš,jak se po úpravách z Tesláckáho zesilovače udělá kvalitní zesilovač bych mohl říkat,že je to blbost.Jsou tam přece teslácký soušástky a ty jsou určitě na houby,je to výkonově na houby,vypadá to děsně a podobně.Tady jde o to znát problematiku.Steně tak jak ty znáš dokonale různý telsy tak já zase znám technologii a různý problémy RTGček.Jak jsem už jednou psal.Jsou to skvělý zesilovače a nedám na ně dopustit.Kdo tady může říct něco jiného by mohl být jedině Tengler nebo někdi z jeho týmu.Takový ty keca měl jsem ho byl na houby neberu.To řekne jen někdo,kdo ho neměl ale vytahuje se.Ty řeči o sešrotování ti neberu.Já přes různý inzeráty sháním RTG již 6let a nedostal jsem ani jednu nabídku.Myslíš,že kdyby to chtěl někdo dát do šrotu,že by to raději neprodal?Tady si myslím,že kecáš a to hodně.Až se ti dostane někdy RTG do ruky a nebudeš si s tím vědět rady,tak se ozvi.Rád ti poradím a pomůžu.I když jsi velkej frajer tak nemůžeš znát všechno.V žádným schematu a na žádným osciloskopu není vidět vývoj,záludnosti a průběh výroby toho zařízení.Na závěr sorry,že ti tykám.Dle toho co píšeš tak jsme tak zhruba vrstevníci.Já rok 1955.Doufám že jsem tě moc nenakrknul.Čau Jirka

(upravil Jirka ME 7. 11. 2012 11:11)

Re: RTG M802-100

reeb
Jestli si měl na stole Tenglerovo DPAčko tak jsi jeden z mála šťastlivcú,který viděl historickej kousek od Tenglera.On Tengler původně osazoval tišťáky pro Dudka a to,co tady pomlouváš bylo v podstatě Dudkovo dílo z doby bronzový.Alespoň si viděl z čeho vznilkay vámi opěvované DPAčka.To bylo dílo co?Zlatý mosfety.

(upravil Otas 7. 11. 2012 19:57)

Re: RTG M802-100

Provozuji dvě RTG (M400 - 16 let a M802/600 - bazarový 8 let), zatím stále. Po mém zásahu, především po přidání kondenzátorů do zdroje, jsem s nimi spokojen.
Ale jak už jsem napsal, hodně šetření na součástkách a na periférních obvodech M802 byly i vyložené konstrukční chyby.
Na té 400 jsem neobměnil nablblé počítačové konektory a i když je používána na mobilní disko, přesto drží.

Jirko, asi bych souhlasil se Sinclairovo hodnocením v prvním příspěvku, těm zesům se musí prostě ještě něco dát navíc, pak je plná spokojenost. Nakonec seznam zásahů jsem ti (i Tenglerovi) poslal.
A jejich zvuk mě těší, rád je poslouchám.
Tož tak.

Re: RTG M802-100

Otas
Počítačový konektory ve 400?Jestli to byla M400 ještě ta vysoká 4U,tak to bylo z dob hodně dávných.Přesto,že jsem jich pár měl na stole tak si počítačový konektory nevybavuju.Co se týče tý úpravy tak se jednalo v podstatě o úoravu vstupní části s HP.Tam se ten kondenzátor na poťáku nikdy nedával.Na to byl Tengler hrdý,že v signálový cestě nemá žádný kondíky.Ono takhle.Jak jsem psal v předešlém příspěvku.Je rozdíl,když je člověk u vzniku a je obeznámen se vším co se toho zesilovače týká a je rozdíl to dostat na stůl a dívat se na to pohledem opraváře který má své metody a prostě je uplatňuje na všem stejně.To se pak dá v podstatě upravovat každý zesilovač.Je to otázka zkušeností a zvyku.Co mě třeba překvapilo,že na tom vstupu máš dvě horní propusti.Většinou se osazovaly jednou horní a jednou dolní.Bylo to na přání zákazníka a dělalo se to tak,že základ desky se osadil a propusti se dělaly buď na konkretní přání a nebo standart.Těch vstupních desek se v průběhu výroby dělalo asi 5 typů.Je tedy možné,že právě ten tvůj zesilovač měl vstupní desku jednu z prvních.Jinak v konci jako takovém si myslím,že nebylo co řešit.Ty výměny elitů za větší tomu neublížila.Tam to mohl Tengler dávat rovnou ale proč by dával víc peněz do materiálu,když to spolehlivě hrálo i tak.Ta 802 má parametry až moc dobrý a i poslechově si myslí,že si ji člověk zamiluje.Je to až děsivě průzračný zvuk,To třeba 801 neuměla.Prostě nejde o to,že jsem je vyráběl a dá se říct ještě vyrábím,že se jich zastávám ale slyšel jsem toho v životě dost a tyhle zesilovače mě očarovaly.Jediný s čím můžu se Sinkairem a s tebou souhlasit je mechanický zpracování.V podstatě to celé držely chladiče,přední a zadní panel.Spodek a horní víko byly slaboučký a když se szndalo vrchní víko,tak se to nesmělo moc nadzvedávat.Celý se to kroutilo.On ten pozink nebyl dost domyšlenej.Kdyby tam stříhal hliníkový plechy a víc šroubků,tak to bylo pevnější.To je ale taková sice nepříjemná ale okrajová vlastnost.Nejvíc to zabil těma předníma ouškama.Odvrtaný plastový úchytky na šuplík a kousek hliníkový kulatinky,chycený na přední panel samožezkama.Kdyby to chtěl člověl za to vzít a odnést to,tak to upadlo.Jo tyhle nedostatky musím uznat.Tyhle mechanický věci ale nejsou podstatný na kvalitu a výkon toho zesilovače.Bohužel to kurvilo jméno.On Tengler nebyl nikdy blbej.Nebyl ale puntičkář.Vzhledem k jeho mechanickýmu vybavení a možnostem to bylo uspokojivý.V dobách co jsem tam působil měl dobrou měřící techniku ale po stránce strojního vybavení nic moc.Taky dělal to doma ve sklepních prostorách kde bylo dost málo místa.

(upravil Otas 8. 11. 2012 10:22)

Re: RTG M802-100

Teď sice nejsem doma, nemám schéma před sebou, ale na cestě jsou pochopitelně minimálně kondíky na desymetrizačním vstupu (M47?), takže žádná hrdost.
Propusti se dělaly na M 802 dle libosti zákazníka dvě spínatelné, já měl osazeny 1 x horní, pak jsem doosadil 2. horní a dnes tam mám jednu horní a jedno zdůraznění 65 Hz (+ 10 dB), nicméně tohle vůbec nehraje žádnou roli.
Výměna ellytů, děkuji, že uznáš, že neublížila, jenže to nebyla libůstka, já fakt žiji v představě, že 4m7 je na 600W/4 málo a mám to i na basech změřeno (u M400), dochází ke zvýšení dosažitelného výkonu a snížení činitele tlumení.
Ale: Odstranění přetížení ventilátorů a především úprava zbabraných vstupních obvodů nepatří mezi libůstky opraváře, to jsou jen podmínky, aby to spolehlivě hrálo. Nemůžu si dovolit dojet na disco a pak říci 300 lidem: Sorry, běžte domů, můj zesik Tengler nesnáší přechod ze studena do vlhkého tepla, protože autor zapojení dal za kondíky na neinvertující vstupy nablblé (výkonové části zesiku neodpovídající kvalitou) TL074 zbytečně vysoké odpory 1M8 a nedomyslel, že má hned vedle napájení. 1M8 i napájení ventilátorů prostě musely být nahrazeny. To jsou hrubky.

Re: RTG M802-100

Otas.
Sorry tak co se týče těch větráků,tak to beru.Na ty jsem nějak pozapoměl.Bral jsem to jako zesilovač a nevěnoval jsem pozornost větrákům.Jinak pro zajímavost k těm větrákům.U Tenglera se nedávaly nové ale ze starých PC zdrojů.Vždy se to muselo kartáčkem na zuby čistit.Vždy jsme vyběhli na schody ze sklepa a už se pulírovalo.Byla to příležitost si u toho zakouřit.To jen jako perlička.K těm elitům jsem se zřejmě blbě vyjádřil.Je samozřejmý,že čím větší kapacita tím je to v basech lepší.O tom nemůže nikdo polemizovat.Já to myslel tak,že to chodilo dobře i na těch 4,7.Na výrobu levnější a dostačující ale je jasný,že 10 je rozumnější.

(upravil reeb 7. 11. 2012 22:50)

Re: RTG M802-100

Člověče ty to píšeš jak rozprávku, (když přehlédnu ty hrubky) odu na RTG...tak si je kup ale neblbni lidem hlavu, kvalitně udělaný zesilovač prostě vypadá jinak (třeba BV Audio) roll Argumentovat tím že to musí být ošizené protože je to dělané pro zisk..

Web

(upravil Jirka ME 7. 11. 2012 23:07)

Re: RTG M802-100

reeb
Tak si kup BV audio.Já se s tebou nehádám.Já si ty RTG nemusím kupovat.Já si je umím postavit.Jak si na tom ty s BV?

Re: RTG M802-100

Laterální mosfety: "Freedom from secondary breakdown and thermal runaway." Téměř nezničitelné.