Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Složení ložiska gramofonu TG 120?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Složení ložiska gramofonu TG 120?

Prosím zdejší povolané o radu: Osa talíře u gramofonu TG 120 (Elektronika Praha) je uložena v kluzném (např. fosforbronzovém) ložisku nebo kuličkovém? Děkuji za radu ochotným a zkušeným, kdož můžete pomoci.

(upravil sagitarius 23. 9. 2012 11:22)

Re: Složení ložiska gramofonu TG 120?

Má kluzný ložisko, a hřídel plastovýho subtalíře dole dosedá na ocelovou kuličku, která je v ložisku "zaklepnutá" zespodu. Je to podobný NAD5120, z nějž vychází.
http://nd04.jxs.cz/741/292/058c013a10_69131350_o2.jpg
http://nd04.jxs.cz/297/905/7f4fcb99f6_69131343_o2.jpg
Popis od výrobce:
"Talíř je uložen ve speciálním dlouhém ložisku ze sintrované bronzi, axiálně na kuličce a přesném jehlovém válečku......"
Přesný a podrobný popis najdeš v AR A 5/79, 6/79 a 7/79.

Web

(upravil Digiting 23. 9. 2012 12:01)

Re: Složení ložiska gramofonu TG 120?

Převelice děkuji za obrázky i odkaz na AR. Mohu-li se ještě zeptat: Vy máte ocelovou kuličku stabilně odkrytou, viditelnou, jako na obrázku, nebo je to celé ještě schované v pouzdru (proti prachu, vysychání, apod.)?
A nebo se zeptám jinak: Jde mně o to, zda se mám starat, jestli se z ložiska mohlo při otočení vzhůru nohama cokoli vysypat. Plastový subtalíř se mně totiž spodkem dotýká vršku kovového očka pro uchycení vlásenkového perka na kovovo-plastovém ramínku antiskatingu a koncového vypínání. Jelikož k přístroji žádné náhradní díly nemám, nerad bych jej svým laickým přístupem hned nenávratně vylepšil.

Re: Složení ložiska gramofonu TG 120?

Já jsem ho měl v době, kdy bylo ještě Mrtvý moře naživu, takže si to už nepamatuju. Ale myslím, že to zakrytý nebylo- ono ani není potřeba, ta kulička je tam naklepnutá natvrdo, takže tam žádnej prach přes ní nemůže.

Web

Re: Složení ložiska gramofonu TG 120?

... děkuji. U mého přístroje je tato část zcela zakrytá, takže kulička vidět není. Prostuduji nejprve celý odkazovaný článek v AR, a třeba vhodné řešení najdu. Každopádně jste mně pomohl.

(upravil sagitarius 23. 9. 2012 13:38)

Re: Složení ložiska gramofonu TG 120?

Ještě k tomu ložisku- Mazi tou kuličkou a spodní plochou hřídele je u tohohle gramce jehlovej váleček- špice ještě snižujou odpor při otáčení. Takže vysypat se mohl a nejspíš vysypal. Ale jehlovej váleček není nutnej- v novějších už stejně není- je tam jen kulička, nebo silonový lůžko v matici. Takže do toho ložiska hoď zvrchu ještě jednu kuličku z nějakýho ložiska, tak aby nebyla moc volná. Ty dvě kuličky se budou dotýkat na tak malý styčný ploše- v jednom bodu, takže odpor tím nezvýší. Jestli se nemýlím, tak to ložisko má průměr 5.9- ale nejsem si úplně jistej. To najdeš v těch třech AR.

Web

Re: Složení ložiska gramofonu TG 120?

... vhodnou kuličku jsem obstaral, vyzkoušel, a nespokojen přišel na jiné řešení. Totiž, že celý cylindrický trn ložiska lze šetrně povysunout do patřičné výšky v základové desce, a tím je problém vyřešen. Dávám přednost verzi s jen jednou kuličkou, již ložisko obsahuje. Dopravu přežila. S trochou větší pozornosti jsem na to mohl přijít dříve, před sháněním kuličky, ale nelituji, uplatním ji jinde. Sagitariovi ještě jednou velké poděkování.

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Složení ložiska gramofonu TG 120?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£