Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Leoši mám to v plánu. Mám vybraná a spárovaná KD. Jinak KD 503 mám opravdu špičkové, procházel sem cca 100Ks a Uceo nekleslo pod 90V. Do zesilovače sem poslal KD503 s Uceo 110V (radši big_smile).Na budiče mám připravená KD139/KD140 a na vstup BC557B. Zítra na tom začnu dělat a pak dám vědět jak se dílko podařilo. Kdyby měl někdo zájem o KD503, tak cca 30Ks bych mohl uvolnit.

(upravil sinclair 21. 5. 2012 23:44)

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Mišáčku, špičková KD503 vypadá asi tak, že má Uceo /s odpojenou bází/ kolem 150V, Ucer nejméně 200V s R=40 Ohm a betu při 5V/10A kolem stovky. Takových KD503 schovávám ještě z vojny kolem 150ks a jestli dojde na ten kvazi-sérioparalel, půjdou nejspíš tam.
Jinak tedy ať proboha nikoho nenapadne do jakéhokoliv zesilovače cpát třebas KU607, KUY12, KUX41N a podobné. Ostatně si to můžete vyzkoušet tady na té kvazi-nesymetrice, nebo raději ještě na měřáku. Nastavte su Uce=5V a proudem báze vyžeňte Ic na cca 8-10A. Chvilku to bude topit, pak uvnitř něco cinkne a vyletí Vám pojistka od zdroje. KUY12 by snad byly vhodné ještě tak do tohoto asym-kvazi zesilovače do výkonu max. 40W/4Ohm s tím, že bude bezpodmínečně nezbytný škopek pro úpravy frekvenčních kompenzací a bude nezbytně nutné předělat jednotranzistorové řízení předpětí na násobič Ube, oprásklý například z DPA1000.
Párovat koncáky je zcela zbytečné, to nfb sama srovná.
Ovšem s malými KDčky na buzení a v rozkmitu z toho víc, než 110-120W nedostaneš kvůli omezení jejich závěrným napětím.

Web

(upravil Yeayer 29. 6. 2012 0:46)

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

sinclair: já bych si chtěl taky nějakej tranzistorák postavit, ale mám doma jenom dvě KD503, každá je tak trochu jiná, pokusim se to nějak proměřit na napůl prošlehlym měřáku od zukiho, pak mám po jednom páru KD337 a KD338, pár desítek těch zelenomodrejch ellytů, dva kondíky 5mF/50V, nějaký ty polystyrenový kondíky, keramiky a já nevim co všehcno ohledně odporů a kondíků, ale aktivní součástky TESLA jsou u mě ty dvě KD503, 2x KD337, 2x KD338 a pár desítek různorodejch diod. Na rovinu - Dá se z toho něco kloudnýho postavit? mám takový dobrý trafo 45V/100VA, a už se kurňa chci pustit do mýho prvního tranzistorovýho zesu, ale ne a ne se k tomu odhodlat (pořád něco chybí nebo něco nechápu...), poradil bys mi nějaký primitivní zapojení s tim co mám doma? stačí klidně aby to mělo třeba 20-40W/4R, ale musej tam prostě bejt trandy smile. Pomohl bys?
EDIT: ještě mám různý operáky a trandy v těch malejch plechovejch pouzdrejch a pár klasickejch T092 tranďáků jako je třeba KC238...

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Mistře, k čemupa je dobrý ten váš test 5V 10A ? Vyrobil jsem si hezké topení z KUX41N a dál se nic neděje. Už to topí asi půl hodiny.

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

výborne , vyskúšam v tom KDY56

Web