Téma: Stabilizace velkého napětí a šum

Potřebuji omezit napájení v elektronkovém zesilovači. Zkrátka udělat z anodového napětí konce 400 - 500 V cca 300 - 350 V na druhé mřížky a anody driveru. Běžně se to sráží odpory. Jenže zde se mění papětí se tatížením ( třeba po vytažení elektronky ).
Uvažuji zde použít tranzistorový násobič kapacity, který by zároveň napětí omezil.
Nezáleží na přesnosti napětí ani na velké stabilitě, spíše jde o jednoduché řešení.
Potřebuji pořešit otázku šumu.
Můžu tam strčit zenerky nebo stabilitrony ( stabilizační výbojky ). O zenerkách a jejich šumu snad něco vím.
Máte někdo přehled o rozumných informacích o stabilitronech a jejich vlastnostech? ( Napadá mě - je to výbojka, může i rušit... )
Stačí vhodná literatura, sejde se i později a bude mě užitečnější než řada plků
Díky za každý zajímavý tip.

Re: Stabilizace velkého napětí a šum

Myslím že stabilizační doutnavka na tom bude s rušením ještě hůř než zenerka.

Kdyby to napětí kolísalo stejným procentem jako Ua (čili 300-375V při Ua 400-500V) vadilo by to? Pokud ne, stačil by Ti vhodnej dělič do báze násobiče kapacity a po ptákách smile

Web

(upravil pzwak 29. 8. 2012 13:26)

Re: Stabilizace velkého napětí a šum

Obecnou teorii mas snad tady str. 234 ale je nutno se registrovat pro plne zobrazeni. Jinak se delaji i nizkosumove zenerky, ale nevim jestli v pozadovanem rozsahu napeti.

Priklad sumoveho napeti stabiltronu 0G3 je tady - podle pdf 60 mikrovoltu. Jestli je to moc nebo malo nevim, vychazi mi to cca 122dB odstup (odhadem 80V / 60 mikroV) Samozrejme nevim, jak na tom jsou u nas dostupne stabiltrony Tesla.

Web

(upravil Dalča 29. 8. 2012 16:23)

Re: Stabilizace velkého napětí a šum

No pokud potřebuješ stabilizovat napětí pro stínící mřížky pentod, tak buď doutnavka (sabiltron) - hoří v ní "konstantní" výboj, tkaže neruší, stejně bys tam měl mít odpůrek a kondík na vychytání "bordelu" (dávám dycky elyt + fóliák)

I se zernerkou nemusíš mít problém. to šumění je tak malé, že nemůže škodit, páč kolísání proudu patřičné g způsobené nerovnoměrností "rozdělení" proudů bejvá povětšinou větší, jak "bordel" od slušné zernerky stejne k ní dáš nějakou kapacitu na "umoudření".

No a pokud jsi ortodoxní a nekompromisní tak na napájení 2. mřížek je nejlepší samostatný zdroj s malou impedancí, blokovaný relátkem na anodový napětí (aby se nestalo, že ti chcípne anodový napětí a géčka budou si hrát na anodu.

Kdysi jsem si hrál i s mřížkovým předpětím ze zvláštního zdroje. Jo bylo to super, ale ta složitost napájecích zdrojů mne nakonec přesvědčila, že pro běžný účely stačí automatické předpětí na katodovým odporu... a na stínící mřížky často dávám dělič se středem podepřeným pořádnou kapacitou, nebo vlastní odbočku na trafa z anodovýho vinutí. Páč trafo mělo přímo obludné vinutí... žhavení, anody koncových pentod, g2 koncových pentod, předpětí koncových pentod, anody předzesíku a předpětí předzesíku. Zdroj jak kráva, kýbl relátek na postupný spouštění správných napětí a bolkovací relátka která ukopla napětí pro stínící mřížky když odešlo anodový napětí. Zdroj složitější jak zesík. Sice jsem si mojhl do bezvědomí vyhrát s pracovníma bodama každého stupně, ale ve finále málo muziky za moc práce a složitosti.

Ale pokud stavíš flaškostroj, dal bych tam stabilvolty, už jen proto, že je to stylově čistý. Křemík ke křemíku a sklo ke sklu. A stabilvolty taky pěkně svítí.

Re: Stabilizace velkého napětí a šum

Díky za tipy. Knížku mám tuším v knihovně, výpočet taky potěšil.
Uvažoval jsem prostý dělič jako nejjednodušší řešení, ale láká mě použít ( a využít ) stabilitrony které se mě jinak jen povalují.
A chce to trocha vědeckého fundamentu.
Párkrát jsem je potkal i v současných konstrukcích, ovšem bez podkladů či měření.

Re: Stabilizace velkého napětí a šum

Ty podklady k sumu stabiltronu se blbe hledaji, protoze v dobe, kdy se bezne pouzivaly, sum v radu desitek ci stovek mikrovoltu nikoho moc netrapil a navic se blbe meril. No a dneska se zase uz moc nepouzivaji, takze je malo duvodu k mereni. Pokud mas dost mista ve skatuli, dej tam stabiltron, aspon nam pak reknes, jak to dopadlo a budem chytrejsi smile
Mimochodem jsem o stabiltronu taky uvazoval (pro stabilizaci napajeni budice a predzesu) ale nakonec zvitezila zenerka, nemel jsem uz misto na dalsi flasku (presneji dve - pro kazdy kanal jednu).
A jak pise Dalca, paralelni kondik to docela usadi.
Kdybys to mel brat ad absurdum, tak ty trandy v stabilizatoru / kapacitnim nasobici taky sumi... wink

Web