Re: Dostupná alternativa k obvodu TB2922HQ

BD249/250 jsou pro tento ucel vhodnejsi, pac maji vetsi vykonovou ztratu, vetsi povoleny Ic a celkove jsou robustnejsi, coz je na mustkovy provoz potreba. TIP35C/TIP36C jsou uplne to samy, jen od jiny firmy, BDcka 249/250 se daji dnes koupit u nas jen z druhovyroby Power Innovations, jsou docela dobry a maji je v EZK, stejne jako TIPky.
Ten vykonovej modul 75W, co jsem tu postnul jsem stavel nekolikrat absolutne bez problemu, akorat misto 2030 jsem tam daval 2050, malinko zvedl napajeni a sypalo to 100W/4 ohm jen to fiklo.
Hlavne proboha nekupujte soucastky do podobnych zapojeni v GME nebo v GESu, ja vim, ze to tam maji o dost levnejsi, ale je to neco za neco, kdysi jsem koupil TIPky v GMku, vypadaly uplne stejne jako ty origose, co jsem jich mel zbytecek doma, jenze ouha-odesly mi obe vodivosti uz na meraku a to jsem jimi prohanel jenom 10V/6A, tedy zhruba polovinu dovolene ztraty. Nastesti mam na mereni SOT a TO247-264 svorkovnici, tak jsem je uspesne vyreklamoval. Az budete v GMku neco reklamovat, nenechte se opit rohlikem a nepristupujte na zadny dobropisy, ale nechte si primo vratit penize. V GESu mam dobropis asi na sest stovek a kdyz jsem se na nej pri telefonicky objednavce odvolaval, bylo mi receno, ze "se nekam ztratil", takze sest kil v pici.
DPA410 perfektne funguje az do napajeciho napeti asi 30V, vic stejne nesmite kvuli OZ, ale musite na konce osadit TDA2050, jinak by Vam TDA2030 ve spickach vykonu zacaly omezovat proud, coz se projevuje pekne hnusnym prskanim.
Pavel je perfekcionista, proto je tam na vstupu ta propust a invertor s IO, i kdyz by to slo udelat daleko jednoduseji. Udelejte to tak, jak to Pavel navrhl a nebudete zklamani. Misto puvodnich operaku MAB356 tam dejte TL071 nebo TL081, to je skoro jedno. Popripade, jestli mate v zasobach MAC156, tak tam dejte ty, MAB356 je totiz vytrideny odpad z vyroby MAC156. Jakykoliv drazsi operaky je zbytecny tam davat, zvuk je stejne limitovanej zvukem TDAcek.
Zuzanka by Vam oskenovala i DPA411, coz je uplne to samy, akorat to ma na konci MDA2010 /MDA2020/. To ale nikomu nedoporucuju, protoze tyhle svine maji jednak kus od kusu uplne jine vlastnosti /jeden bere v klidu 50mA, druhej treba 120mA/ a navic hnusnej zvuk, cert vi, cim to je, jestli to v Tesle blbe opajcovali nebo co, ale kdyz si venku koupite TDA2020, nejlepe z NOS zasob SGS-Ates, tak zvuk maji docela slusny a chovaji se jeden jako druhy. Mam podezreni, ze pri pajcovani 2020 v Tesle asistoval Federman a nasadil tam nejake svoje kurvitko....
Kdyz se v minulosti stavely Zetawatty, tak pri prvnim kusu jsem na jedne pozici vystridal snad deset svabu, nez se oba kanaly chovaly stejne a braly stejne. Vysledkem byl napul zniceny plosak, protoze ten starej Gumon hovno vydrzel a tak jsme si s klukama na dilne udelali takovej pripravek z lamaci precizni patice a pred zapajenim jsme je testovali, abychom je mohli nepajene reklamovat. Z dvaceti kusu se daly vybrat tak dva na jeden zesilovac a zbytek sel supem zpatky do Tesly, kde jsme nafasovali dalsich 20 a sly na testy. Koncem roku 1988 tusim, jsem pro jednoho mladocha stavel Zetawatt /uz s TL072 od Conrada/ a sel jsem do Tesly nafasovat dvacet MDA2020. Holky na prodejne uz me znaly, tak jsem ani nic neplatil, vedely, ze minimalne 15 jich donesu zpatky. Jeden po druhem jsem je daval do pripravku a jeden po druhem se chovaly naprosto vzorne - znamena to tedy, ze nekdy na prelomu let 86-88 v tom museli udelat nejake obvodove upravy, nebo prisli na nejaky bug, protoze byly jeden jako druhy. Zajimavy pro nas na dilne /pracoval jsem tehdy v servisu Eltosu/ bylo, ze ty samy svaby byly pouzity v magnetofonech B113-B115 a pak i CM130 a chovaly se uplne vzorne. Pokud nektery odesel, tak to bylo tim, ze mladej majitel s tim delal diskoteku a proste se upekly, to bylo poznat podle distancni podlozky, ktera byla roztavena, tak takovy zaruky jsme ze zasady neuznavali.

Web

Re: Dostupná alternativa k obvodu TB2922HQ

sinclair - Tak ted uz je vsechno spatne a pozde to napravit :cool:. Soucastky jsem nakoupil v GESu, prodejnu EZK tu uz nekolik let nemame a neni cas objednavat to a cekat az to prijde.. Koupil jsem nakonec BD911 a BD912, protoze BD249 / 250 jsou jednak ve vetsim pouzdre a to by se do me extremne ztisnene konstrukce neveslo a jednak jsou mnohem drazsi. Ono se to nezda, ale i tak jsem za kompletni material (vcetne materialu na vyrobu DPS) dal pres 700 penez. To uz jsem rovnou mohl koupit nove trafo s vyssim napetim ke stavebnici s TDA2040, ktera je v zesilovaci zabudovana nyni a byl bych na stejnem vykonu (coz by ale nebylo zadne dobrodruzstvi..). No a jinak ty tranzistory jsou stejne jako TDA2030A od firmy ST, ovsem jeden BD912 vypada velmi divne, logo ST je jakesi jine, pouzdro ma trochu jiny tvar a celkove je potisk trochu jinym pismem, za ten bych ruku do ohne nedal, ostatni vypadaji OK. Takze nakonec ty tranzistory mozna hodim po psovi a objednam je u EZK. Zatim budu doufat, ze tech cca 30 W, co to bude schopno davat trvale (trafo ma 50 VA) a nejakych 50 W, co to bude schopno dodat impulzne z filtracnich kondu, ty tranzistory neodpali. Horsi by bylo, kdyby mely kazdy jinou betu, to by asi moc pekne nehralo, ze? :roll:

(upravil j_paseka 28. 7. 2011 19:32)

Re: Dostupná alternativa k obvodu TB2922HQ

Ježíši kriste, polovodiče jako tranzistory a IO NIKDY nekupovat v GME, GESU. Já osobně bych si na zásilku z EZK teda radši počkal. Než pak trnout strachy kdy to střelí. Poté co jsem to pracně osadil. No co už.

Ale psalo se to tu stokrát, že v Gme a Gesu zásadně nenakupovat mad .

BTW: Ten tranzistor se špatným potiskem, jak píšeš, už můžeš pomalu dávat do praku jako munici a střelit ji pěkně daleko. S největší pravděpodobností to bude pajc nějaký druho-výroby.

(upravil ivoss 11. 8. 2011 20:42)

Re: Dostupná alternativa k obvodu TB2922HQ

Tak konečně jsem si našel čas a zesilovač jsem dal dohromady.  Dva stejné moduly TDA2030 posílené BD911 a BD912 zapojené v můstku s budičem ze dvou operáků v TL072, jeden operák je zapojen jako neinvertující, druhý jako invertující. Ve zdroji jsou paralelně 2 elyty 4G7, jeden Hitano, druhý Samwha, snad funguje alespoň jeden z nich trochu slušně. Zatím jsem to jen oživil (zkontroloval, jestli z výstupu obou modulů leze polovina napájecího napětí) a provedl poslechový test. Výsledek je nic moc, ještěže to bude krmit subwoofer, protože výšky z toho lezou hrozné. S vybuzením se energie přelévá z basů do středů a výšek, v limitaci se ozývá nepříjemné křupání. Ještě nemám představu, jaký výkon to vlastně dává, zítra to zkusím nějak změřit, což bude trochu oříšek, jelikož doma nemám prakticky žádné vybavení, jen multimetr, velký rezistor a improvizovaný osciloskop přes zvukovku v PC, kdysi jsem takto už výkon několika zesilovačů měřil a čísla se zdála být reálná, tak uvidím.
Už teď mě napadla úprava zapojení, nelíbí se mi hodnoty součástek v offsetovém děliči, podle zapojení v datasheetu tam jsou odpory 56k a elyt 47uF, jelikož kondík 47uF se přes tak velký odpor nabíjí a vybíjí poměrně dlouho, je pravděpodobné, že offset nestíhá sledovat poklesy napájecího napětí, což způsobuje limitaci ve výkonových špičkách, kdy skokově poklesne napájecí napětí a offset je v tu chvíli větší, než polovina skutečného napájecího napětí. To by mohla být příčina neobvykle znějící limitace. Snad něco uvidím na osciloskopu.
Také uvažuju nad změnou velikosti zesílení, mám docela problém zesilovač pořádně vybudit, zapojení z datasheetu má zesílení jen 10. Nebyl by problém ho zvětšit výměnou dvou odporů ve zpětné vazbě, ale nevím, co to udělá s ostatními parametry zesilovače, jestli se nezhorší činitel tlumení, rychlost přeběhu, stabilita atp.? Nedaří se mi najít, jak tyto parametry závisí na zpětné vazbě. Budič má zesílení 1  a bez přidání odporu a kondíku do DPS ho nezměním, škoda, že jsem si to neuvědomil dřív.

EDIT: Po výměně keramik v signálových cestách za fóliáky jsou výšky už relativně pěkné, takže jsem si vyzkoušel, že keramiky do signálové cesty opravdu ne. Snížil jsem hodnoty odporů v offsetovém děliči a místo elytu 47uF dal keramiku 1M, podle očekávání se objevil jemný sotva slyšitelný brum, chování v limitaci (zatím pořád jen poslechově) se zdá lepší, ve dne to vyzkouším pořádně. Ale začal jsem uvažovat o tom, jaký vliv na velikost stejnosměrného napětí na výstupu TDA2030 má kondík uzemňující zpětnovazební dělič? Je tam docela velká kapacita 10 uF. Jestliže offsetový dělič stíhá sledovat poklesy napájecího napětí, ale kondík ve zpětné vazbě ne, co to dělá se stejnosměrným napětím na výstupu? Asi se začínám přibližovat k jádru pudla, zpětná vazba versus stabilita, nejspíš dojdu k tomu, že bude lepší zahodit blbé trafo s jedním sekundárem. Nakonec by i to TDA2005 se stabilizátorem možná fungovalo líp.

EDIT2 (kdyby to teda někdy někoho zajímalo...): Naměřil jsem výkony 23,5 W, 25 W a 26 W sinus, při frekvencích 40 Hz, 100 Hz a 1 kHz, čekal jsem teda trochu víc.

(upravil ivoss 31. 7. 2012 23:39)

Re: Dostupná alternativa k obvodu TB2922HQ

Po roce se opět vracím k tomuto zesilovači, jelikož mě v uplynulých deštivých dnech zase chytla bastlivá. Rozhodl jsem se vyměnit TDA2030A za TDA2050, která při stejném napájecím napětí dosáhne vyššího napětí na výstupu, což by mohlo přidat pár wattíků, tranzistory sice posílí proud, ale napětí na výstupu nezvednou nad to, co leze z TDA (tranzistory jsou otevírány proudem odebíraným TDAčkem, aby TDA mohlo odebírat proud, musí ho dodávat do zátěže => tranzistory napětí na zátěži nezvýší, pouze se podílí proudem).

Co se týče blbého chování zesilovače, které je asi způsobeno hlavně nesymetrickým napájením, za nejzávažnější problém považuju časově proměnnou limitaci, kdy zesilovač při prudkém zvýšení výkonu, byť na hodnotu menší, než je maximální výkon, zesilovač začne vlivem poklesu napájecího napětí limitovat do doby, než se sníží napětí v děliči, ve kterém se tvoří polovina napájecího napětí pro pracovní bod. Při proměnném výkonu tak dochází neustále k limitaci, protože polovina napájecího napětí prostě nestíhá přesně sledovat a tedy není vždy polovinou. Pokusil jsem se dělič zrychlit přidáním elektrolytu proti napájení - stejná hodnota jako elektrolyt proti zemi - 47uF, dělič se povedlo zrychlit, nyní stíhá, ale cožpak o to, zesilovač se teď chová ještě hůř, protože nyní pro změnu nestíhá napětí na kondících, které uzemňují zpětnovazební dělič... což způsobuje zajímavé výkyvy, zesilovač je v limitaci ještě častěji a také se objevuje stejnosměrná složka, která houpe membránou, zřejmě nemají kondíky v obou "půlkách" můstku ideálně stejné kapacity (jsou tam teď 2u2K - 10%). Jelikož s tímto jsem si už nevěděl rady a začal vymýšlet všelijaké stabilizátory, podobné tomu, který vymyslel sinclair pro TDA2005, zašel jsem v práci za jedním elektrotechnicky vzdělanějším kolegou, který občas doma staví/opravuje zesilovače tahat z něj nějaké rozumy a ten mi poradil uzemnit zpětnovazební dělič ne na zem, ale k "biasovacímu" děliči, na kterém se tvoří polovina napájecího napětí, ne přímo, ale také přes kondík, (aby stejnosměrná složka byla stále oddělená a stabilizovala pracovní bod), tím by se dosáhlo v podstatě trvale nulového napětí na tomto "zemnicím" kondíku, bez ohledu na kolísání napájecího napětí. Jako nápad to vypadalo dobré, ale když jsem to tak zapojil, zesilovač nejde ani zapnout, ještěže mě napadlo připojit napájení přes rezistor 10 Ohm, jinak by se místo rezistoru kouřilo ze zesilovače, nebo z trafa. Reprák po zapnutí cyklicky křupal a prskal, takže to asi nějakým způsobem kmitá, zajímavé je, že odběr byl tak velký, ač s reprákem to sotva pohlo, není mi jasné kudy ten proud teče, TDA2050 přece nemůže být schopné sepnout oba výstupní tranzistory  a způsobit tak proud z napájení rovnou do země, nebo ano? Ve hře je i varianta, že zesilovač kmitá na vysoké neslyšitelné frekvenci, nic jiného mě nenapadá.

Jestli někdo má zkušenosti se zesilovači na nesymetrické napájení, co říká na možnost uzemnění zpětnovazebního děliče ne do země, ale do biasovacího děliče? Samozřejmě řádně blokovaného proti zemi elytem a keramikou... Může to fungovat, nebo je to hovadina?

EDIT: Samozřejmě to byla hovadina, zesilovač kmital jak posedlý, takže zapojení šlo do původní podoby. Bohužel se ukazuje, že TDA2050 je mnohem méně stabilní, než 2030A, problém je i zesílení pod 28, zatímco 2030A chodila spolehlivě se zesílením 9,1 - podle katalogového zapojení s tranzistory BD71x. TDA2050 se umravnilo až při 30, což je dost na houby, v můstku mám zesílení 60 a šumí to jako prase. Mezi těmi obvody je rozdíl v chování jako prase, začínám mít pocit, že ty 2030A byly snad originály a 2050 jsou číny, jinak to snad není možné. Seru se s tím už třetí večer a pořád to nechodí spolehlivě, když to zrovna nekmitá, tak kliďák je přes pů ampéru (tzn. přes 250 mA na každý modul), zásoby pojistek mi došly už v pondělí a výkonové odpory malých hodnot včera (teslácké uhlíkáče vážně nic nevydrží), takže dneska jsem odpálil i 6A usměrňovací můstek a trafu pomalu začíná hnědnout  sekundár, je teda neuvěřitelné, co snesou BDčka. Zítra zkusím snížit odpory mezi BE (přes které se napájí TDA) ze současných 1R6 na 1R00. Začínám dostávat chuť jít do GESu a koupit tam za 115Kč poslední kus 4kanálového TDA8947J (jakási "novinka" od NXP, která je špatně k sehnání, mouser.com ji dokonce považuje za obsolete), které v můstku na 26V nesymetrických dá přes 40W a tenhle křáp zahodit. Ale takhle snadno to nevzdám, dodělám virtuální zem (TLE2426 posílené výkonovým operákem L165V) a předělám to na symetrické napájení, tak jak to má být a jestli to pak nebude fachčit tak jak má a nedá to aspoň 30W, tak zahodím nejen zesilovač, ale i pájku a všechen vercajk, protože s takovýma pseudosoučástkama, jaké se tu běžně prodávají, nemá smysl cokoli stavět.