Re: TDA7850

trachta: ano, to je on.

Re: TDA7850

nevedel by mi nekto poradit ako zapojit tento zosik ked ho chcem dat do auta ? to znamena ze mam k dispozicii 14 V ... a tiez pozeral som datasheet co sa tika zapojenia ... ale neboli tam ziadne hodnoty suciastok ... tak ka by niekto mal dakujem

Re: TDA7850

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/3087_7850.png

Re: TDA7850

Dlhú dobu hrám z TDA7386 zapojeného ako štvorkanál, pred ním je aktívna dvojpásmová výhybka, budím s ním svoje regály. Napájanie švába má na starosti toroid 11,5V/5,5A, nejaké KBUčko a cca 9mF kapacita. Tieto šváby majú výhodu, že to človek poskladá z vecí, čo nájde doma na zemi. Ešte aj to blbé trafo z halogénov sa mi váľalo na zemi..
Pri počúvateľnej hladine má každý kanál koncáku skreslenie pod 0,1%. Bol by v tom highendový čert, aby mu toto do garáže nestačilo tongue

Re: TDA7850

mno diki za ten obrazok ... ale nakonec som zistil ze mam TDA 7851A ... len mala odchylka podstate ... ale neviete ci by sa to dalo zapojit 2x45w na pravy lavy kanal, a druhe dva cez mostik zhruba 90w na bass ?  lebo kukal som zapojenie cez mostik, ale nie kazdy  zosik sa da zapojit do mostika, a pozeral som datasheet u a tam o tejto moznosti nic nebolo

Re: TDA7850

kdyby sis prostudoval datasheet toho obvodu, zjistil by si , že už zmustkovaný je. Mimochodem nastuduj si ohmův zákon ! jak chceš prosim tě udělat 90W/2R z 14,4V ?!   

Mysli než něco napíšeš !

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil Mates 2. 5. 2011 18:19)

Re: TDA7850

Jo to by určitě šlo, nejlepší bude to zapojit přes nějakej plastovej mostík z lega big_smile

(upravil PavelTl 3. 5. 2011 9:33)

Re: TDA7850

Jestli jsi na ten datasheet koukal, musel sis všimnout že ten zesík již zmůstkovaný je, proto už podruhý zmůstkovat nejde.
Otázkou je jestli chápeš pricip funkce můstku.

Těch 4x45W to má ovšem při 18V napájení, nebo 2R zátěži. Navíc při 10% zkreslení - takže jako poslouchatelný z toho dostaneš nějakých těch 15W na kanál do 4R repra jak píše Sinclair. To už není zas tak zajímavý číslo co?

Nevěř všemu co kdo napíše, ohmův zákon platí a nenechá se obejít - z 12V napájení prostě 90W nedostaneš (sice jsem viděl tovární zesík s výstupním trafem, ale tam nebyly integráče a stejně mi přijde elegantnější měnič napětí).
Ono je to trochu jinak, nejde o to jaký výkon má zesík napsaný, ale o to jaký výkon dokáže protlačit do zátěže.
Vezmeš napájecí napětí, odečteš úbytky na tranzistorech, z výsledku vypočítáš evektivní hodnotu, kdyby to byl ještě normální zesík vydělíš dvěmi a jakýpak výkon asi zesík s výstupním napětím 3-4V protlačí do 4R repro???? Proto se používá můstek - tedy dva zesíky proti sobě, dvojnásobné výstupní napětí už protlačí do téhož repra dvojnásobný proud, tedy celkem čtyřnásobný výkon. Samozřejmě ten zesík musí vydržet dvojnásobný proud, proto ne každý obyčejný zesík jde zmůstkovat.
Fyziku sice nezměníš, ale můžeš ochcat zákazníka. Do poloviční zátěže protlačíš dvojnásobný proud, pokud tedy zesík vydrží 2R zátěž proč neuvést výkon právě do této zátěže? Nikdo ti nebrání připojit na zesík dva repro paralelně. Když zesík vydrží tepelné mamáhání při limitaci (zesiluje obdélníky místo sinusu) proč neuvést výkon při zkreslení 10%, co na tom že to bude neposlouchatelné. Když jej doplníme berličkou v podobě nábojový pumpy proč neuvézt špičkový výkon, co na tom že jej dodává jen pár ms a pak klesne, vždyť to v datasheetu lze nalézt ale nikdo to tam hledat nebude. Když zesík snese 18V proč neuvést výkon při tomhle napětí, co na tom že napětí v autě je 14,4V (ne opravdu těch 12V je tam jen napsáno, pravda je jiná) - vždyť to je v datasheetu napsáno že při tomhle napětí snese jen 30W (ale při 10% zkreslení), ale nikdo to nebude číst protože v titulku stojí 50W.
Proto autozesíky používají měniče napětí - vyšší napájecí napětí = vyšší výstupní napětí = vyšší výkon.
Prostě to chce víc myslet a míň se nechat oblbovat reklamou.

(upravil sinclair 3. 5. 2011 10:09)

Re: TDA7850

Trachto, budeš se divit, ale můstkový usměrňovač má vyšší účinnost, než klasický dvoucestný usměrňovač. To se dělalo v dobách, kdy můstkové usměrňovače prostě nešly dělat /ve starých radiopřijímačích/, kde byla jen jedna dvojitá vakuová usměrňovačka, tak se musel anodový sekundár dělat se středem. V okamžiku, kdy se objevily ploché selenové usměrňovače zapojené do můstku /např. PM28RA a podobné/, usměrňovačky typu AZ a EZ z radiopřijímačů zmizely, protože můstkový usměrňovač umožnil montáž menšího a tím i levnějšího trafa bez odbočky na anodovém vinutí.
Proto je ve stabilizátoru ve tvém postu /kresleného mojí rukou/ grec a nikoliv dvě schottky, protože by to vyžadovalo transformátor 2x22V a celkově by účinnost zdroje byla horší. Ber v úvahu, že klasický dvoucestný usměrňovač se dvěma diodami jsou vlastně dva jednocestné usměrňovače se všemi nevýhodami co mají.

Ad TDA: To už je jednodušší /pokud jde o subwoofer/ vzít dvě TDA1562Q, udělat dva identické zesilovače a každým zesilovačem krmit jednu cívku dvoucívkového subbasového reproduktoru. Jinak - pokud postavíš stabilizátor podle Trachtova postu a budeš jím napájet třeba jen jednu TDA1562Q, dostaneš z ní výkon jako prase. V tom případě je ale nutné patřičně dimenzovat transformátor /aspoň 100VA/ a dobře chladit výkonový tranzistor /nebo darlington/ ve stabilizátoru. Víceotáčkovým trimrem jde velmi pohodlně nastavit požadovaných 18V. Z žádného jiného IO nedostaneš takový výkon, jako z TDA1562Q, samozřejmě kromě spínaných zesilovačů jako jsou TDA8920 apod.
Mimochodem, pokud by někdo chtěl TDA8920BTH v smd provedení /2x100W stereo nebo 1x200W můstek/, ještě mi jich tady asi osm zbylo. Magnat je použil v jednom home subwooferu, ale mělo to takový výkon, že to odpalovalo reproduktory, tak to přestali používat a pokorně se vrátili k TDA7294V.

Web

Re: TDA7850

Použít autošvába pro domácí účely je dobrý pro nenáročné aplikace jako je třeba zesík pro malé bedýnky k PC. Třeba Sincairův PCzes.
Ale honit tím domácí woofer?????

Re: TDA7850

A proč ne? Pokud to bude kvalitní dvoucívkový subwoofer, tak dvě TDA1562Q napájené 18V ze stabilizátoru do ní natlačí 140W. To si myslím, že je na domácí účely až přespříliš a málokdy se to využije na plný výkon.
Je samozřejmě možné použít běžný "síťový" zesilovač, otázka je, zda to finančně vyjde srovnatelně nebo značně dráže, než s těmi šváby. Já bych řekl, že to vyjde značně laciněji s těmi šváby už jen proto, že elektrolyty na nízké napětí /třeba seskládané paralelně/ vyjdou značně levněji, než snapiny na 50 či 63V.
Elyt Nippon SMG 4.700uF/35V, kterých mám v PCZesu seskládaných šest paralelně, stojí v Ecomu nějakých 14 korun, elyt 4.700uF/25V, které jsou potřeba do nábojových pump, vyjdou ještě levněji. Součástky do stabilizátoru jsou vysloveně korunové položky, nejdražší je vždy transformátor, který by v tomto případě musel být tak 150, raději 200VA. Ale toroidy Indel, prodávané v EZK nejsou zase nijak dramaticky drahé, takže 140W zesilovač se dvěma šváby, stabilizátorem, trafem a nějakou přeladitelnou dolní propustí musí zákonitě vyjít o dost levněji, než např. Leach stejného výkonu a příslušenství k němu.

Web

Re: TDA7850

Sinclaire, napsal jsi blbost! Můstkový usměrňovač nemá vyšší účinnost než klasický dvoucestný usměrňovač. V můstku jde proud vždy přes 2 diody a na každé je ztráta, kdežto u klasiky pouze přes 1 a ztráta je poloviční. Ano je složitější a dražší trafo ale bavíme se o účinnosti. Každý souměrný zdroj zesilovače používá pro každou větev vlastně toto klasické zapojení dvoucestného usměrňovače s dvojitým sekundárem trafa pro lepší účinnost, než dva oddělené sekundáry se samostatnými můstkovými usměrňovači, kde by navíc hrozilo rozdílné napětí obou větví, ale o tom už jsme se tu v jednom "Dikobrazím" vlákně bavili. Opravdu usměrňovače nejsou Tvoje silná stránka.

Re: TDA7850

Je to tak.. Jednu půlperiodu vede horní vinutí, druhou půlperiodu spodní vinutí. Takže je tam úbytek jen na jedné diodě. U grecu vždycky na dvou.. Poznat to je při usměrňování malých napětí a velkých proudů, u zesu bych to tolik neřešil.

Web

Re: TDA7850

Bobeš, ty kreténe, úbytek je v každé půlperiodě sice jenom na jedné diodě, ale taky se bere výkon pouze z poloviny vinutí trafa, čili poloviční. Při můstkovém  usměrnění je sice úbytek na dvou diodách, ale výkon se bere z celého vinutí trafa, takže zdroj jako takový má vyšší účinnost. To naopak Ty bys měl valit vrátit školné a prostudovat si něco o usměrňovačích.

Web

Re: TDA7850

... když se někdo zmýlí, připomenu si, zda jsem omylný já. Snažím se o umírněné výrazy, čímž poskytuji druhému svobodnější prostor např. pro uvědomění si vlastního omylu. Je to vhodnější, a zde i čtivější, než masivní reakce opepřené vulgaritou. A pokud se znáte, dovoluji si subjektivní názor, že fóru neprospěje veřejné venčení přetlaku touto rétorikou. Že se neudrží někdo mladší, kdo by si rád "tahal triko" na Sinclaira, to bych ještě pochopil, ale že se zkušený a znalý matador nechá takhle lacino popudit ...
Ačkoli také stokrát nic umořilo ...
Prostě věčná škoda, že si fórum přišlapuje oblek v blátě.

Re: TDA7850

Citace z literatury:
"V případě dvoucestného usměrnění protéká vinutím transformátoru stejnosměrný proud. Ten sytí jádro a zvyšuje ztráty transformátoru. Můstkový usměrňovač je dnes velice rozšířený, realizuje se prakticky vždy s polovodiči, jeho vlastnosti jsou nejlepší, trafo nepotřebuje dvojité vinutí, ani není zatěžováno stejnosměrným sycením."
Sinclaire neni ti blbý mít furt pravdu? smile

Re: TDA7850

... pokud by měl někdo pocit, že pojem účinnost usměrňovače je triviální téma a vykouká ji ze schématu, doporučuji nejprve studium. Ideálně klasickou odbornou literaturu. Tam se lze dočíst, jaké další aspekty s usměrňováním souvisí, a jak kulhavý může být výraz "nejlepší". Opatrně s přijímáním převzatých výkladů na webu.
Nedílnou součástí citace je vždy zdroj, autor, odkaz atp.

(upravil reeb 4. 5. 2011 18:12)

Re: TDA7850

http://s4.postimg.cc/5n7wdun21/262_usm_b.jpg http://s4.postimg.cc/ig0lrio1l/262_usmb.jpg

Praktická zapojení polovodičových diod a tyristorů, Holub/Zíka 1977

Web

(upravil Bobeš1 6. 5. 2011 22:09)

Re: TDA7850

Takže z toho plyne co? Že má Sinclair furt pravdu? Kdy už začnete přemýšlet vlastní hlavou a ne  "papouškovat boží kázání."

digiting: podívej se na mé vlákno "napájecí zdroje zesilovačů - souměrné" a počteš si o usměrňovači a pravdě?

Re: TDA7850

Mohl by někdo, kdo má zesilovač s TDA7850 postavený, změřit kolik proudu obvod odebírá při konstantním vybuzení sinusovým signálem na cca 10W výkonu na 2 kanálech? Samozřejmě včetně napětí na zátěži 4 Ohm (pro 10W cca 6,32V), abych si dopočítal účinnost obvodu/ztrátový výkon při použití pouze 2 kanálů.
V datasheetu je uveden graf pouze pro zatížení všech 4 kanálů, kde pro 4 x 10W uvádí ztrátový výkon 40W, vzhledem k tomu, že tu kdosi, že "autošváby žerou jako prase", by mě zajímalo, kolik bude ztráta při 2x10W. Uvažuju o tomhle obvodu pro své PC repráčky (původně nejmenší dvoupásmové "dřevěné" Geniusy, dnes osazené měniči Monacor), momentálně v nich používám stereo můstek TDA1557Q od Phillipsu (který nehraje zrovna moc dobře, prakticky z něj nelze vyloudit nic nad 18 kHz, uchometricky taky nic moc), napájím to univerzálním "notebookovým" spínaným zdrojem 15V/5A a výkonově je to naprosto dostačující, 2x15W jsem z toho vyždímal bez problémů. Pokud by ten zdroj takto utáhl i TDA7850, bylo by to parádní, jestli teda hraje tak dobře jak píše trachta. Jen to tdačko sehnat smile.

Jinak ohledně těch usměrňovačů - není to v té knížce špatně interpretováno? Bludy, nebo špatně interpretované informace v odborné literatuře nejsou nic neobvyklého. Výkon sekundáru s usměrňovačem se dvěma diodami tam sice vychází vyšší - 1,74*Ud proti 1,23*Ud u graetzu, ale nezapomněli jste, že v případě dvoudiodového usměrňovače je to Ud poloviční, protože poloviční je i Uv, jak psal sinclair? Pak by to vycházelo 0,87 versus 1,23..... nehledě na to, že pro dosažení stejného napětí jako u gratezu je v podstatě potřeba dvojnásobný počet závitů sekundáru => tenčí drát - menší zatížitelnost nebo při stejném drátu více mědi vzhledem k železu - zase menší zatížitelnost.