Téma: TDA7850

Kámoš přinesl konec z vyřazeného autorádia, že z toho chce udělat zesík do garáže. Tak jsme to zkusmo sletovali podle datasheetu, a zapojili přez elyt na 12V trafo, a musím říct, že mi to zvukově docela vyrazilo dech. Pecka. Já bych si ho udělal taky, jenomže kde sehnat toho švába? Podle datasheetu je to 4ch Mosfet pro autorádia. Ale žádný z prodejců součástek v CZ ho v nabídce nemá. Nevíte kde by se to dalo sehnat a co by to stálo? Hraje to fakt super.

Re: TDA7850

http://cgi.ebay.com/TDA7850-4x50W-MOSFE … 19bbe8def8

Re: TDA7850

Ahoj, můžu nabídnout Sony 448-48, ale nevím jestli je to verze 4x33 nebo 4x15, z autorádia byl ukraden čelní panel, takže je akorát na součástky, podle manuálu by měl být příkon 35W.

Re: TDA7850

Trochu jsem se po tom pídil, a dovolil bych si pár poznatků. Zjistil jsem že pokud má autorádio napsáno "Mosfet 4x50W", má na 99,9% na konci právě tohoto švába. Každý výrobce to sice značí jinak, ale je to v podstatě všechno totožné. Pioneer to třeba značí PAL007B, ale podle servisního manuálu (zapojení vývodů a parametrů), je to pořád to samé. Panasonic pro jistotu v servisních manualech uvádí pouze jejich PartNumber, ale při krátkém nahlédnutí do schématu tam okamžitě zasvítí právě tohle fetové TDAčko. Nicméně je nutno uznat, že rádia osazená tímto koncem hrají fakt dobře. I když těch 50W na kanál ???? Podle grafu v datasheetu ano, ale při max napájení (18V), a zkreslení přez 10%. Při napětí z v autě a THD 1% sahá s odřenýma ušima na 15W.
Při použítí na jiné účely než do auta by šlo použít výkonné trafo cca 20V a výkonovým tranzistorem na chladiči (např. MJ15004) stabilizovat napětí na zhruba 17V. Pak by to mohlo hrát dost slušně.

Re: TDA7850

Prasácký autošváb jako každý jiný, jen s tím rozdílem, že i ty můstkové výstupy jsou schopny pracovat do 2 ohm a odevzdat tak větší výkon. Jinak je to to samý jak bipolár, při cca 13V a 1% zkreslení /což už je dost hrůza/ to dává do 4 ohm nějakých 15W a to umí kdejaký, značně lacinější šváb.
Udávat výstupní výkon při zkreslení 10% zavání zvukem jako od kolotočů a neserióznstí výrobce, protože signál s 10% zkreslení prostě není poslouchatelný, proto i ty megavýkony jsou v podstatě nevyužitelné a zavání jen reklamním tahem výrobce oproti konkurenci....
A autošváb pro domácí použití je ta nejhorší varianta. Stačí mu sice nízké napětí, ale pro dokonalé využití plného výkonu je nutný stabilizátor 18V, schopný dodat potřebné proudy. Filtrační kondenzátory na nízké napětí také sice vyjdou levně, ale zato je jich potřeba hodně paralelně, pro takového švába při napětí 18V klidně i 40.000uF i víc, takže se to ve výsledku ještě prodraží.

Tak nevím, co je výhodnější, jestli autošváb se všemi nutnými náležitostmi, nebo "síťový" šváb, třeba LM3886 s běžným vybavením okolo....
Pro dvě můstkové TDA2005 /umí v můstku 4ohm/ jsem také musel vymyslet přesný 18V stabilizátor, abych ze švábů dostal plný výkon. Stabilizátor má předřazeno 6x4.700uF paralelně a sneslo by to i daleko víc.
Autošváby jsou prostě konstruované na napájení tvrdým a stabilním napětím, což doma bez stabilizátoru nezajistíš a připravíš se tak nejméně o polovinu výkonu díky tomu, jak při vybuzení klesá napětí na běžném nestabilizovaném zdroji.

Web

Re: TDA7850

Poněkud pozdní reakce, nezaregistroval jsem Sinclairovu odpověď.

Sinclaire, při vší úctě ke tvým zkušenostem, tyhle mosfetový TDAčka ale přeci jenom něco do sebe mají, protože ty mosfet rádia osazená těmito šváby jsou opravdu zvukově zcela jinde než lacinky s 2005. Já jsem před časem vystřelil z auta originál VW rádio, a místo něj zapojil mosfet Panasonic CQ-Q5303N, a musím říct, že hraje skutečně o několik tříd lépe.
Blbý je to napájení. Možná by to šlo takto:

http://s4.postimg.cc/klbxf43i1/3087_stab17v.jpg

(upravil wwsly 8. 8. 2010 11:30)

Re: TDA7850

Chce to vazbu táhnout z výstupu, takhle je to na prd. Co takhle nějakej darlington (klidně skládanej) a do báze proti zemi mu vrznout TL431? Když budeš TLko napájet z RC filtru 2. řádu, tak z toho bude i parádní násobič kapacity a navíc je to tvrdý zdroj napětí.

----soubory smazány----

Web

Re: TDA7850

Co to je za soubor, to nejde otevřít.

Re: TDA7850

Zdroje dělám tak, že používám paralelní řazení stabilizátorů 78T12 nebo 78T15. Jsou 3A a je nutno jejich výstupy spojit přes odpory 0,1-0,22Ohmu, pro 0,1Ohmu odpor alespoň 2W, pro 0,22Ohmu alespoň 5W. Nezapomenout na ochranné diody, ke každému stabilizátoru 2. Jedna dioda z výstupu na vstup a druhá ze země na výstup, blokovací kondenzátory 100n těsně u stabilizátoru jak na vstupu, tak na výstupu.
Výhoda je v tom, že je zdroj zkratuvzdorný, má tepelnou ochranu a je velmi snadno vyrobitelný.
Mám to lety vyzkoušené na desítkách zdrojů a nabíječek se stabilizátory ON semiconductor. dělal jsem tak zdroj i s 6 stabilizátory paralelně.

Re: TDA7850

To se mi zdá trochu ulítlý. To je lepší použít jeden MJ15003, který podrží přez 15A, než baterie 78ček.

wwsly ten tvuj zdroj vypadá dobře, jenom by mě zajímalo, proč tam nejsou hodnoty součástek smile a jestli je to tvůj výtvor, nebo si to někde obšlehnul. Jinak ten jednoduchej stabilizátor bez z. vazby má rozpětí 5%, což je pro napájení koncového švába celkem acceptable.

Re: TDA7850

Nakreslil jsem ti funkční sch. Pokud budeš chtít tak ti to dopočítám. Ale musíš mi napsat jaké to má mít parametry.

Web

Re: TDA7850

Tak já ještě nevím, jestli se do toho vůbec budu pouštět, ale kdyby si se wwsly nudil, klidně na to můžeš mrknout:

http://s4.postimg.cc/97ksq63ll/3087_stab1715.jpg

(upravil wwsly 7. 8. 2010 11:10)

Re: TDA7850

Pro to sch co jsem tu upnul budu kreslit desku.

Zapomeň na to, že z toho trafa vytáhneš 15A. Iacmax=300/18=16,6A-ideálně.
Idcmax=Iacmax/p  kde p(min)=1,3 osobně dávám 1,5

Web

Re: TDA7850

Není nic jednoduššího než objednat pětistovku. Ale ono se z toho těch 15A nikdy takat nebude. Myslím že 10 max.

Re: TDA7850

10Adc by to mělo snést trvale.

Máš tu schéma dobrého zdroje. O chlup lepšího než poskytl sinclair. Pokud budeš chtít něco spočítat tak napiš.
Zbytek je na tobě.

Web

Re: TDA7850

Spočítej, a doplň hodnoty součástek.

(upravil wwsly 7. 8. 2010 20:53)

Re: TDA7850

Tady je sch pro můj zdroj 17V/5A. Regulace trimrem je v rozsahu 15 - 19V.


http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/zdroj_autozes.pdf

Na pozici T2 je možná dát darlington. T1 pak vypadne ze hry, ale musí se mu proklemovat přechod B-E.

Web

Re: TDA7850

wwsly, proč tak složitě? Jste blbí nebo nevíte co s prachama?
Mimochodem ta dvojitá dioda moc vhodná není, z trafa nedostaneš plný výkon.
Pokud potřebuješ zdroj na napájení autošvába, není nic jednoduššího, než ten zdroj, co jsem dělal k dvěma TDA2005, lze to tady někde dohledat. Lze o postavit ze šuplíkových součástek, v podstatě z čehokoli. A drží napětí dobře, o to neměj strach. Nevím, proč bych měl někam místo zenerky cpát TL431 a ještě hromadu věcí okolo, když nejde o nic jiného, než udržet tam těch 18V, dovolený odběr je řízen výkonem trafa a použitým výkonovým tranzistorem. Zjistil jsem, že v této aplikaci vydrží třeba blbá KD605 neuvěřitelné věci, pokud se tam dá KD501 nebo něco takového parnějšího, lze z toho tahat i 15A.

Web

Re: TDA7850

Sinclaire myslíš tohle?
http://s4.postimg.cc/uwoa7rv7d/3087_zdroj_sinc.jpg

Jinak by mě (případně i dalším pomalejším) mohl někdo vysvětlit, jak je to s tím usměrněním. Proč je lepší pro nesymetr napájené použít (-) z můstku jako GND, místo středu vinutí trafa a pro (+) pouze dvě diody:
http://s4.postimg.cc/a11zwiz09/3087_usm.jpg

A jaké by bylo optimální zapojení v případě, že jsou v jedné bedně dvě desky, kdy jedna vyžaduje nesymetr a druhá symetrické napájení? Např. koncový audošváb a před něj korekce EZK RSD4132 či vyhybku symerticky napájenou. Dělá se k tomu tzv. virtualní kostra, ale jak se to potom kostří do jednoho bodu na zdroji?

(upravil wwsly 8. 8. 2010 11:43)

Re: TDA7850

Co se týká tohoto obr. http://audioweb.cz/uploads/3087_usm.png , tak je z hlediska účinnosti lepší použít zapojení vpravo, protože je tam úbytek vždy pouze na jedné diodě. Což se projeví zvláště při usměrňování malých napětí (a) při velkém odběru proudu. Nevýhodou je však větší trafo.

Protože se moje verze zdroje zdála složitá, předkládám jednodušší verzi: http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/zd … simple.pdf

Ohledně propojování sym/nesym napájení bych doporučil zakoupit pro napájení korekcí menší trafíčko. Vyhneš se tak problémům se zemními smyčkami, brumem ap. , ale klidně můžeš použít zapojení v #12.

Web