Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Počítačový zdroj AT versus ATX

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Počítačový zdroj AT versus ATX

Předpokládám, že rozdíl mezi počítačovým zdrojem AT a ATX zná snad skoro každý.
Řeším následující problém:
Mám zásobu ATX zdrojů, prakticky všechny mají v háji zdroj ST-BY a tím pádem nefungují a ani se samy nerozběhnou.
Protože start signálem ST-BY nepotřebuju, ale dokonce pak pro aplikaci bude vhodnější aby zdroj naběhl sám po připojení sítě. AT to bez problémů umí. Vzhledem k tomu, že ATX má oproti němu jen zdroj ST-BY, jinak je téměř shodný, poraďte kdo máte zkušenosti s podobnou úpravou.

Poprosím vás jen o opravdu technické připomínky. Nezasírejte vlákno bláboly...

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Většinou je vada ST-BY zdroje způsobená vyschlým asi 1uF kondenzátorem. Vyměnit a propojit ST-BY vodič na zem...

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Jo díky, závady si dokážu odstranit, mám dokonce i páječku...

Přijde mě jen neefektivní honit v tom zdrojáku i zdroj ST-BY, který by tam pro moje potřeby ani nemusel být.
Vždyť AT běhá i bez něj a obvodově je velice podobný.
I když mám dokumentaci k těmto zdrojům, po úpravách se mě ATX nechce rozběhnout. Asi ještě na něco zapomínám...

(upravil frantah 22. 10. 2010 13:02)

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Třeba by poradila mladá Ronešová, za optanů nic:   http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=smps

(upravil Milan_F 22. 10. 2010 13:25)

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Protože se spínací trandy v ATX zdroji nemají jak při zapnutí šťávy otevřít. Pročti si Belzu http://www.belza.cz/swmodeps/compow2.htm a porovnej schema AT a ATX zdroje. Hlavně část kolem výkonových tranzistorů. U ATX chybí R5 a R7 (obr.11 AT zdroj) zajišťující start zdroje při zapnutí.

(upravil bobobrod 22. 10. 2010 22:53)

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Díky, zdá se že to mě ještě chybělo ke štěstí. Počtu si.
Doplnit R5, R7 nestačí, na tom jsem se právě zaseknul. Je tam ještěš něco dále

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Přestavěl jsem ( snad ) všechno co jsem jako rozdíl mezi zapojeními našel. Takto upravený ATXový měnič se mě však sám nerozbíhá. Stačí mu pomoct třeba jen sebemenším impulzem napájecího napětí a dál už běží bez problémů. prostě ATčko jak má být.
V čem bych mohl mít ještě krpu?
( už si začínám připadat jak blbec...)

(upravil Milan_F 28. 10. 2010 15:40)

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Střelim od boku: Zkus přepojit diodu co zajištuje napájení TLka před výstupní tlumivku. A od pinu 4 TLka všecko odpoj a dej k ní 1u a 47k, jak to má belza na obr. 11  Ale to by na start nemělo mít vliv...

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Napájecí dioda musí být před výstupní tlumivkou, dokonce i v ém ATXu je tak zapojena, to vím.
Se 4 pinem jsem laboroval, zůstal jen kond a odpor a nic. Nenabíhá
Předělávám zdroj: http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=ec200x

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

A co pin 3. Všecko kolem něj pryč, mimo RC členu. Ale předpokládám že všecky hlídací obvody jsi už dávno vyřadil. Zkus zmenšit startovací odpory....

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Jo, o trojce vím taky. Hlídací obvody na startu a při laborování taky netřeba.
Startovací odpory - to mě napadlo taky. Ale s M33 startují prakticky všechny ATčka. Obávám se že jejich zvětšením můžu tak akorát prdnout tranzistory. Úplně na začátku startu otvírají přece oba trandy současně.
Jediné co jsem vybádal tak je, že Upravený ATX se mě sám rozkmitá málo, na C30 mám cca 1,5 V. A to je důvod proč nenaběhne. A stačí jen impulz k náběhu a na C30 mám hned asi 22 V.

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Pokud to bude někoho zajímat tak můžu doplnit pátrání, které se zdá že bylo úspěšné.
Některé zdroje AT nespolehlivě nabíhají při žárovkové zátěži ( žárovka - minimální odpor za studena ). Stačí si pohrát s kondy C14 a c17, zvětšit je oba třeba 5 x, čímž se prodlouží softstart. ( http://www.belza.cz/swmodeps/compow2.htm )
Já zdrojem upraveným na +- 5 V / min. 8A z každé větve žhavím vysílací elektronky, které mají žhavení 10 V. Využití zde najde i uzemněný střed. Je potřeba jen zaměnit diody výkonového usměrňovače -5 V za typy s větším proudem.
Stejně tak lze upravit na velký proud i výstup -12 V.
Odpory zpětné vazby lze regulovat výstupní napětí. Tak vzniknul i zdroj +-10 V na velký proud na žhavení elektronek se žhavením 20 V posunutím zdroje +-12 V.
Pokud máte místo na trafu měniče, lze přidat i další vinutí. Buď provlékáním drátu nebo po opatrném rozlepení jádra. Je vinuté cca 4V / závit. Já tak získal pomocný zdroj -120 V pro jeden z flaškostrojů.

Stejně tak si lze pohrát i se zdrojem ATX.
Pokud přidáte odpory R5, R7 ( obr. 11 ) a nezapomenete vyměnit odpory R20, 21 za 3K9 nebo i 4K7 a přidat R22, rozběhne se vám sám zdroj po připojení napětí stejně jako AT.
Nepotřebujete pomocný zdroj 5 / 24 V a hromadu dalších obvodů.
Já zde doplnil další vinutí na výkonovou tlumivku a přidáním vhodných diod a kondenzátorů získal zdroj -3,3 V. Pak mezi +-3,3 V máte 6,6 V s proudem který rozsvítí libovolně velikou žárovku. Toto ale lze realizovat jen u některých zdrojů.

Díky všem kteří mě při úpravách navigovali.

Re: Počítačový zdroj AT versus ATX

Ještě bych doplnil, že u některého zdroje, co jsem upravoval, se podstatně snížilo zahřívání výkonových spínačů, když jsem diodu D14 přepojil anodou přímo na horní konec vinutí 3a (Belza, obr.11) případně ještě přidal druhou diodu z vinutí 3b. Napětí na C16 se zvedne o 5 až 10V (místo cca 13V je tam přes 20V) a budič lépe vybudí výkonové spínače T1 a T2 - takže se výrazně míň zahřívají...

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Počítačový zdroj AT versus ATX

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£