(upravil PavelTl 28. 1. 2012 18:17)

Téma: Wangine WPA600

Ahoj,
protože už se vážně nevím rady, tak zkusím jestli mi neporadí zkušení servisáci.

Zesík původně hrál, pak byl nějaký rok odložen a po zapnutí má na výstupu jednoho kanálu ofset 1,4V.
Schéma překreslené z dokumentace, tak aby bylo přehlednější a dalo se do něj psát:

https://i.postimg.cc/Ny7Bf60Q/2024344.jpg

Byla upadlá ZD stabilizátoru napětí pro vstupní zrcadlo, tu jsem vyměnil.
Vstupní zrcadlo myslím že je v pořádku, ale nemůžu přijít na to proč následující stupeň má tak špatná napětí.

Opory kolem obou zrcadel i zdroje proudu jsem měřil, přeměřil jsem i tranzistory v zrcadlech a když už byly venku rovnou jsem je přehodil.
Červeně jsou uvedena napětí "zdravého konce" - takhle je v čistém B, ale dokud nebude druhý konec v pořádnu nehýbám s ním.
Tužkou jsou připsána napětí vadného konce, po záměně Q1 a Q2 jsou připsány napětí v kulatých závorkách a po záměně Q1 a Q4 ještě další měření v hranatých závorkách - tady už jsem neměřil koncové tranzistory a skončil u bázových napětí budičů.
Napětí jsou měřena za studena, takže trochu teplotně ujížděla o několik mV než jsem doměřil do konce - zesík má kolega v práci a měřeno byla narychlo.

Takže spíš odhaduji že tranzistory jsou v pořádku, protože změny jsou spíše kosmetické.
Stabilizace klidového proudu taky drží cca 2V, při změnách se jen posouval střed napětí, ale rozmezí drží.
Ale není mi jasné proč jsou bázová napětí budičů posunuta o 1,5V (tedy místo +/-1V mám 2,5/0,5V) a tím i na výstupu je 1,4V.
A proč to nesrovná zpětná vazba? Zpětnovazební R8 jsem měřil a je v pořádku, cestičky jsou silné, nepřerušené a vše projistotu přeletováno.

Určitě dělám něco blbě, ale vážně mě nenapadá co. Věřím že zkušený servisák to vidí na první pohled, ale já těch zkušeností moc nemá, tak budu rád za každou konstruktivní kritiku.

Edit:
Zapoměl jsem připsat že ta napětí uvedena ve schématu jen červeně +/- pár mV sedí i s vadným kanálem

(upravil danhard 26. 1. 2012 14:37)

Re: Wangine WPA600

Dobrej nebo spatnej kanal, tak tam tece tim rozmitem zoufale malo.
Jak jsi prisel na to, ze je ta zenerka na 22V ?
Q5 v rozkmitu by mel byt snad 2SA1145 ?
Co tam lze na vstup ? ta hodnota elytu 47M se me moc nezda, ten dc offset by mohl zpusobovat i nejaky svod do vstupu.  R2 je ok ?

(upravil PavelTl 26. 1. 2012 15:30)

Re: Wangine WPA600

Zenerka je ve schématu označena 22V, popis na původní byl C22.
Q5 v rozkmitu je podle schématu 2SC2705 - ani mě při překreslování netrklo že je to PNP - v reálu tam je (2S)A949.
Vstup je CD nebo LINE:

https://i.postimg.cc/rRDBWxq0/2024364.jpg

Ten kondík je přemozřejmě moje chyba v desetinné čárce při překleslování - má být 4,7M.
R2 je v pořádku - raději jsem ho změřil ještě jednou.

Re: Wangine WPA600

Na tvém místě bych odpojil Q4, Q5, C7 a vlastní konec otestoval samostatně.

Web

(upravil PavelTl 27. 1. 2012 15:35)

Re: Wangine WPA600

Tak jsem podle Tvé rady odpojil a změřil vlastní konec.
Na bázi Q7 je +4mV, na bázi Q8 -4mV a na emitorech a výstupu je 0mV. Můžu tedy předpokládat že konec je v pořádku a závada je vpředu?

Mimochodem v tomhle stavu sepne relé ochrany a druhý kanál hraje. Zatím jen rádio do 2W repráčku, ale hraje.

Edit:
Ale tím rozhozením zesíku na části jsi mě přivedl na nápad vrátit vyndané věci zpět a vyndat Q7, Q8, ve výstupu je zapojen reprák 8R.
Na bázi Q1 bylo 24mV, zatímco na bázi Q2 jen 1mV. Takže jsem vyletoval C4 a už mám na Q1 42mV a na Q2 38mV.
Sice napětí na kolektorech Q4, Q5 je 53V, ale to může pak dohnat ZV.
Takže donesu z domova nový kondík, vše uvedu do původního stavu a v pondělí budu pokračovat.

Re: Wangine WPA600

Kdyžtak mi to šéma mailni, já z práce nemůžu na píčfrontu.

Web

Re: Wangine WPA600

Kolik je přímo na tom elytu C4 ve zpětný vazbě ? (kdyby byl šluslej, tak by ten offset odpovídal) a kolik je na bázích toho diferáku ?

(upravil Sendy 27. 1. 2012 21:54)

Re: Wangine WPA600

2 Pavel - když jsi měl to rozpojené, chtělo to zkusit konec ještě jinak - místo jednoho trandu dát proti napájení odpor řádově 22K, a od kolektoru druhého vyndaného trandu proti druhému napájení potenciometr cca 100K, v sérii ochranný odpor cca 1K. Stejnosměrně zkusit, jestli to běhá, následně konec zatížit odporem cca 100R a zkusit to znovu.

A jinak samozřejmě přesně poměřit napětí na vstupu diferáku (viz Danhard) - u celého zesilovače.

Web

Re: Wangine WPA600

Bohužel další pokusy budou až v pondělí, kolega to má v práci a já se mu s tím snažím pomoci.

Danhard - právě že na obou bázích zdravého kanálu bylo 35mV proti GND (rozdíl mezi bázemi 0mV) a na emitorech 620mV. U toho vadnýho bylo na oblou bázích 38mV proti GNG (rozdíl mezi bázemi 1mV - zřejmě nepřesnost Metexe) na emitorech 619mV (alespoň co si vybavuji).
Zapoměl jsem připsat že ta napětí uvedena ve schématu jen červeně +/- pár mV sedí i s vadným kanálem.

Až po odpojení konce jsem pak měl na bázích rozdílná napětí a to mě navedlo na ten kondík. Po jeho vyletování se skoro srovnala na 42mV a 38mV, což jsem připsal rozdílným hfe 390 a 370.

Re: Wangine WPA600

Tak hlásím úspěch.
Po výměně C4 všechna napětí 3/- pár mV sedí v obou kanálech.
Výstupní ofset je 5mV, rovnou jsem nastavil kliďák na 10mA (měřeno na emitorových odporech) a uvidíme co to udělá.
Zesík potichu hraje rádio do 2W repráčků, víc si jej kolega už vyzkouší doma.

Tak díky za cenné rady, zas jsem se trochu přiučil. Nevěděl jsem co si můžu dovolit, kdybych rovnou zrušil zpětnou vazbu bylo by to vidět, ale nechtěl jsem to zničit.

Re: Wangine WPA600

To je moc malej kliďák, to je podle nějakýho doporučení v manuálu?

Web

Re: Wangine WPA600

Pokud jsou to teslácký repráky, tak není problém do 2W reproduktoru nacpat šest wattů.aniž by mu to ublížilo.
Co se týče kliďáku, je to tak udělaný záměrně, konncák jede zcela záměrně v B čku, protože ten jeden tranzistor by prostě kliďák celého takového konce neudrržel,lezlo by to nahoru až do tepelné destrukce.
Například zcela záměrně to tak bylo udělaný v koncích SDA200-SDA500, kde konec běžel zcela záměrně v B čku, protože jeden BD135 s mizernou betou by to neudržel ani do padasáti stupňů a pak to bouchlo. Dá se tomu trochu pomoct obrovskou betou "kliďákového" tranzistoru, ale čistě technické řešení to není. Čistě technické řešení by bylo násobič Ube, pokud se Ti to tam nějak podaří nabastlit. Vem si třeba řešení ze zesilovače Dynaco 400 Stereo a jeho hlídání a řízení kliďáku.

Web

(upravil PavelTl 31. 1. 2012 15:26)

Re: Wangine WPA600

Opamp: Ne to jen pokus co to udělá. Bylo to nastavený v čistým B - trimty nastavený těsně pod 1mA. Tak jsem zkusmo přidal 10mA s tím že to má ohřát a vyzkoušet jestli neleze nahoru. Kolikpak by bylo optimální, nějakých 25-30mA? Byl to jen pokus jestli to vůbec je schopný jet v AB.

Sinclair: JJ, jsou to ty malý tesla ovály myslím z rádií. Šlo spíš o to jestli vůbec hraje, než nějaký zkoušení.
Tohle je hifi skříňka, 600 určitě neznamená výkon. Sice to má psáno 4R do kterých by mohl protlačit možná i 150W, ale bál bych se toho jednoho páru konců.
Chce to do hospody na podkres při šipkových turnajích, takže do toho přijde přidělat nějaký minimix CD+Mic na hlášení. Tahat to bude Panasonicy od nějaký věže 80W/6R, ale podle provedení spíš biwiring, než biamping (super woofer+"třípásmo").
Právě proto jsem to chtěl z B přesunout do AB, takže mu zkusím navrhnout ten násobič, nebo to vrátíme do původního stavu.
Zrovna koukám na to Dynaco, bohužel bez hodnot. Nenašlo by se schéma toho násobiče i s hodnotami?

Bohužel to jsou zatím všechno jen takový pokusy během pauz v práci. Chtělo by to zkouknout na osciloskopu, doufám že se najde příležitost.

Edit: tak jsme to právě cvičně vyzkoušeli jen na telefonu HTC, který to moc nevybudí. Na to jaká je to slátanina to hrálo Nightwish - Phantom of Opera (320kbps) velice pěkně. Nejspíš by z toho šlo dostat víc, podle vašich reakcí to není zrovna nejlépe nastavený, ale kolegovi to takhle stačí. Zbytek prý si otestuje doma.