Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

Dobrý den, mám problém kamarád mi přinesl na opravu elektronkový zesilovač ORANGE TINY TERROR.
Osazený  předzesilovače: 2 x 12AX7  koncového stupně: 2 x EL84 a u tohoto zesíku je spálený primár výstupního transformátoru na uhel a není čitelný počet závitů,
trafo má symetrycký vstup a výstup je  zatížitelný 2x8ohm nebo 1x16ohm. Výkon je přepínatelný na zesilovači 7/15W.
Potřeboval bych poradit s počtem závitů na primáru a sekundáru.

Re: spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

Proč převíjet, když se dá celý nový transformátor koupit hotový?

Web

Re: spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

Myslím že podobný výstupák zn.Indel měli v GESu,ale asi co do kvality a zvukového projevu to nemusí být uplně ono.
Ale pokud nejsi moc náročný,tak to použít půjde.
Já mám od nich výstupák pro 1 EL84 a pro nenáročný domácí zesík v pohodě.

Re: spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

Jednočinný, byť maximálním anodovým napětím napájený koncový stupeň s EL84 je tak akorát na dvě věci. Výkon to má okolo 4W, přičemž při těch čtyřech wattech to už má zkreslení jako aparáty u kolotočů - kolem 10%. Vzhledem k tomu, že drtivá většina reprobeden má citlivost okolo 90dB /maximálně, spíše méně/, jeví se výkon 4W při 10% zkreslení minimálně jako úsměvný a o lidech, kteří podobné věci staví a poslouchají, si myslím svoje.

Přitom dvojčinný transformátor pro dvě EL84 je tak maximálně o stovku dražší, zkreslení při plném výkonu nejméně o řád menší a výkon zhruba čtyřnásobný, který už nakrmí i hodně málo citlivé soustavy slušným signálem.

Kdysi dávno jsem zkoušel jednočinné Ačko s EL34, dávalo to nějakých 10-11W, transformátor jsem měl na míru spočítaný a navinutý na tento konkrétní účel, ale výsledky byly otřesné. Basy jak bláto, uřvané středy, výšky jak když sypeš písek na plech a hrozivé zkreslení spolu se stoupajícím výkonem. Paradoxně nejmenší zkreslení v jednočinném Ačku měla elektronka, která do zesilovačů zrovna určená není - EL36, kolem 5%.
Prostě počínání jednočinných áčkařů s čímkoliv na konci nechápu, s hifi to nemá téměř nic společného, to je vše....

Web

Re: spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

V tom s tebou naprosto souhlasim v Ačku to je nesmysl. Na ten TR z gesu jsem už koukal maj tam dvě varianty 15W a 20W a cena je vcelku přijatelná asi jí vyzkouším.
Jak jsi psla o tom zkreslení tak to je u tohodle zesilovače v malé míře žádoucí protože je to kytarovej konec a u tý citlivosti bych s tebou tolik nesouhlasil kytarový bedny maj většinou 99dB/w a více pro tuto hlavu se používá bedna osazená Celestion V30 kytarovej středovej reprák s citlivosti 100dB/w

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » spálený výstupní transformátor u elektronkového zesilovače orange

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£