Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

Téma: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

Budu zas jednou za pitomce,ale prostě nevím jak dimenzovat rezistory ve výhybce..
Dokázal by to tady někdo objasnit jakých zásad se držet,jaké typy rezistorů používat a jak výkonově dimenzovat ,jde mi oto,že někdy není místa nazbyt,nebo je třeba minimalizovat náklady,nebo už kvuli bezpečnosti aby zas nebylo poddimenzováno,kde přiliš rozpálený rezistor by mohl způsobit až shoření , tím spiše ,že se jako tlumení používají všelijaké materiály,ne vždy zrovna nehořlavé.
A ikdyž jsem si vědom ,že jde o zakladni znalost z elektotechniky , nedaří se mi to nikde "vyguglit".
Vím,že výkon získam jako P= R.I2 ..jak určit ,zjístit jaký prod daným místem přibližně maximálně poteče.

Např. pro 2pasmovou 8ohm reprosoustavu s přikonem cca 60-70W ,kdy do vyškove sekce přes 1u5 kondenzator je proti zemi civka s serii s rezistorem  jejichz celkovy odpor je 15ohm. jaky na něm muže být ztrátový výkon?
totéž rezistor (20ohm) ktery je v serii s uvedenym kondenzatorem,zanímž je dalsi kondenzator pripojen na + reproduktoru...

Ne ,že by mě bavilo být pořád za hnupa,ale kdyby v kazde sekci byl nejaky topovany prispevek s temito zakladnimi vecmi,treba by se na ne pak nekdo jako ja neptal big_smile
Za odpoved dekuji.

(upravil marcin 25. 2. 2011 20:48)

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

Pre takúto sústavu budú postačovať 5W rezistory. Ono závisí aj na pozícii tých rezistorov a hodnote odporu, ale pokiaľ nejde o PA tak to nie je také kritické, zvlášť ak uvážime že ide o hudobný signál.

(upravil Power of Bass 25. 2. 2011 20:55)

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

proto jsme s pokusil priblizit zapojeni. jde o obdobu KITU 1 od tondy, Friskuv projekt. dal jsem fotku vyhybky http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=204098#p204098
spoiše mi šlo ale o nejaky vzorec a pravidla pro ruzne aplikace.
zde by 5W byly fajn pokud by nehřaly,aby se pekne vesly na desku,lepsi budou ais 10w at nejsou horke,nechci zas at mi teplota pusobi na kondiky atd...

(upravil marcin 25. 2. 2011 22:12)

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

Úplne to zjednoduším predstav si, že v tej výškovej sekcii máš iba 8 ohm reproduktor a tie dva odpory. Príkon je 60W hudobného signálu, čo bude zodpovedať 15W sínusového signálu, z toho na výškovú sekciu povedzme 3W. Tento príkon sa rozdelí medzi rezistory a reproduktor. Ak zapojíš do série s reproduktorom 20ohm tak na ňom bude strata vyše 2W. Ak zapojíš 15ohm paralelne k reproduktoru tak na ňom bude strata menšia ako 1W. Reálne tie straty budú ešte menšie.

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

si tu větev výhybky reálně zbastli, klidně venku - bez bedny - naper tam předpokládaný "topný příkon" a dej prst na ten odpor ; divil bych se, kdyby ten 5W nějak topil (spíš nebude ani vlažný) ; pak si zjisti zápalnou teplotu tlumícího materiálu...na domácí hifi nic nepočítej

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

...sorry, ale je to hovadina co si napisal, teda nieje, ak ide o rezistor vo vyskovej sekcii vyhybky smile, ale v RLC clene na kompenzaciu impedancie, neviem neviem, mne pri takej skuske 5W rzistor praskol od tepla big_smile.

(upravil Benazi 27. 2. 2011 11:53)

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

a je problém tam dát 7-10w?

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

jozy: Bavíme sa samozrejme v intenciách spomenutých vyššie. Prezradíš hodnoty RLC a ukážeš priebeh impedancie pred zapojením kompenzácie?
+ aký signál si tam narval?

Re: Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

Signal hudobny, vykonovo neviem:), obrazky inokedy, momentalne ich tu nemam a nevim ci ich vobec mam, cca o 1-2 tyzdne by som to mohol aj zmerat. Hodnoty R=6,8ohm, C=33u a L som vynechal, nemalo vplyv.

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Vykonove dimenzovani rezistoru ve vyhybce

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£