(upravil mekky 29. 1. 2011 19:30)

Téma: Netradiční basreflex

Nazdar,

vymyslel jsem poněkud netradiční konstrukční řešení a chtěl bych se zeptat, co si o nic myslíte, zda jsou to úplné ptákoviny, nebo jsou to vhodná řešení.

a) Udělat basreflexovou bednu tak, že bych navrtal do uzavřenky díry o určitém průměru (nalazení = průměr vrtáku, spočítá se podle tloušťky materiálu - 18 mm). samozřejmě je mi jasné, že by tam těch děr muselo být poměrně mnoho, což ale není problém.

b) Uvažme jeden basreflex o určitém poměru hloubky a šířky. Pokud jich při zachování onoho poměru použiju třeba 50, tak se nalazení bedny nezmění, je to tak nebo ne?

c) Přemýšlím, zda je vhodné mít dokonale utěsněnou bednu (uzavřenku), když počítám použití v autě, kde teplota může kolísat v rozmezí třeba -25 až +60 °C s ohledem na teplotní roztažnost vzduchu. Myslíte, že je dobrý nápad navrtat do bedny třeba 1mm tenkou dírku kvůli "vyrovnávání" tlaku v ozvučnici a vně?

Díky za reakce.

Re: Netradiční basreflex

ad a) / b )
je to blbost!! když uděláš třeba 50 dír 5 vrtákem tak ano budeš mít bednu naladěnou na nějaký kmitočet ale pro tak malé otvory ta budou velké rychlosti tudíš ti to bude prdět! nebo vydávat divné zvuky....
ad c)
stejný problém. je to sice uzavřenka, máš trochu pravdu ale myslím si že je to tak zadedbatelné že je to jedno.
Když tam uděláš dírku tak ti to tama bude profukovat  a dělat neplechu...
Toď můj názor ...
někde jsem četl : průměr bassreflexu by měl mít průměr podle velikosti repra

(upravil Hippo007 30. 1. 2011 0:34)

Re: Netradiční basreflex

Ad a), b) ... asi by to fungovalo, jen by se to hodně blbě ladilo. A třeba jako náhrada BR o průměru 10cm bys musel vyvrtat 100 děr průměru 15mm. Protože by těch děr bylo tolik a jejich celková plocha by byla stejně velká nebo spíš větší jako 10cm-ové, byla by i rychlost vzduchu děrami stejná a neprdělo by to. Dělal bys zaoblení vývodů těch malých děr na vnitřní i vnější straně? EDIT: aby to neprdělo, měla by být rychlost vzduchu v malých děrách menší, než ve velké díře.
Ad c) ... Neporadím, já bych žádnou dírku nedělal, bál bych se pazvuků při hraní. Ale při změně teploty o +-40°C se změní objem vzduchu o +-15%, vlivem tuhosti závěsu to nebude o tolik, protože se změní i tlak uvnitř bedny. Nevím, jestli je bedna natolik dobře vzduchotěsná, aby nepropustila velmi pozvolna se měnící tlak uvnitř. Díru bych vrtal, až kdyby změna tlaku dělala problém.

Re: Netradiční basreflex

a) BR, aby fungoval tak jak má, potřebuje svůj minimální průměr, pak i kdyby těch děr bylo několik to funguje jen jako netěsnost. Bedny s otevřenými žebry po stěnách existují a tyhlety žebra bývají ještě překrytá přiměřené prodyšnou tkaninou.

b) jó to bude délka...

c) nerozumím co chceš vyrovnávat, vzduch má -25°C uvnitř i vně.

(upravil Hippo007 29. 1. 2011 23:27)

Re: Netradiční basreflex

c) Při uzavření bedny měl vzduch 20°C, po ochlazení na 25°C se zmenší jeho objem. Za předpokladu, že se nezměnil atmosférický tlak vně bedny a bedna je absolutně vzduchotěsná, bude uvnitř bedny podtlak.

Re: Netradiční basreflex

Aha, tak to je problém, chtělo by to nějakou eln. záklopku s teplotními čidly, která by se při rozdílu automaticky otevřela, nevyrábí to někdo?

Re: Netradiční basreflex

vy ste fest spekulanti ked uz tak navrtam nieco za spodu na odvetranie a moze sa tam dat kolik a ak to zacne robit bordel koli tlaku tak sa odveetra zas je vsetko ok big_smile pokial nehovorim sprostosti :DDD

Re: Netradiční basreflex

Basreflexy o délce rovné tloušťce přední desky nejsou nic nového, dělalo se to a je to i v konstrukčních návodech (Eminence, Celestion). U satelitu s 12" to třeba byly 4 otvory.

Web

Re: Netradiční basreflex

to nič nemení na tom, že tie malé diery by fungovali skôr ako akustický odpor...

Re: Netradiční basreflex

Samozřejmě, není řeč o vysloveně malých děrách.

Web

Re: Netradiční basreflex

no, když jsme u toho, jaký má být vlastně poměr mezi velikostí repra a průměrem bassreflexu? Ono asi hlavně záleží na velikosti proudění vzduchu co? kde ho zjistit? jaká je optimální a jaká maximální rychlost?

Re: Netradiční basreflex

dávno vyřešeno,udělej tak jak doporučuje praxe.

(upravil Hippo007 30. 1. 2011 11:56)

Re: Netradiční basreflex

Někde jsem četl, že průměr reproduktoru v palcích = minimální průměr BR v centimetrech. A tohoto doporučení se držím.

Re: Netradiční basreflex

Lojzík: nedávno som to písal...
http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=200022#p200022

Re: Netradiční basreflex

ajo, jsem si toho asi nevšiml... díky díky díky dám si to za ucho