Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 5)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Přizpůsobení reproduktorů

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5

RSS

Příspěvky [81 až 94 z 94]

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Tak jsem to tam naládoval.Pár úvah:
Basák má asi dvojitý filtr kvůli tomu hrbu.Chára v ose padla za vlast kvůli mimoosovým.Proč má ten výškáč to převýšení?

(upravil MaBat 28. 12. 2010 22:05)

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Vejškáč žádný převýšení nemá, ten naopak padá jako kámen smile
Co je v ose, to se obecně moc nepočítá, a tady už vůbec ne. Jak už jsem napsal, poslouchat by se to takhle mělo v cca 30 a co je v ose, tě tím pádem vůbec nezajímá, protože to už má pak vliv na všechno ostatní prakticky nulovej.

Není to zdaleka jediná možnost, jak to udělat, ani neříkám, že nejlepší. Ale když už sis dal tu práci s poctivým měřením, mrknul jsem se na to a tohle je prostě nějaký výsledek mé krátké snahy. Byl bych sám zvědavý, jak moc by se to ještě podařilo vylepšit, resp. současně zjednodušit - udělat zároveň levnější, jinak.

check: dovolím si ponechat svůj názor, aspoň do doby, dokud někdo neudělá seriozní poslechový testy na srovnatelný bedně.

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Já jsem ti samozřejmě vděčný jak za tvoje rady,tak za ten návrh.Budu si s tím nadále hrát a zkoušet.Nechci to nějak žehlit když to stejně rozháže místnost.A hlavně se na tom chci naučit.Taky mě zajímá jak dopadne setkání teorie versus praxe.Jak to bude vypadat na "papíře" a jaký bude výsledek poslechu.

(upravil MaBat 28. 12. 2010 22:19)

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Prakticky vždycky je to pak třeba ještě doladit a rozhodně po každé kompletaci výhybky pro kontrolu přeměřit - stačí už pak jen v jednom místě, nebo možná ještě lépe i jen samotné přenosy na svorkách repráků. Já už jsem teď docela zvyklý na digitální výhybky, tam co si naklikáš, třeba i zkusmo, okamžitě slyšíš se vším všudy, což je k nezaplacení. Takže zpětně se mi zdá tahle práce s pasivními součástkami strašně neefektivní... Ale zas je to celkově levnější a má to i jiný přednosti.

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Jueé,polar map smile Z toho mi teda vychází se soustředit na to osové pásmo poslechu.
Digitál je věc.Já jsem si kdysi postavil aktiv,ale ještě jsem se nedostal měření.Ale teď mám zkušenosti,tak to můžu zkusit.

(upravil MaBat 28. 12. 2010 22:40)

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Na měření samotných elektrických přenosů už je zas šikovná ARTA...

Jinak, zanedbáme-li všechny sekundární a další vlivy, pak máš-li jednou zoptimalizovaný samotný přenosy ("Net Gain"), už je v podstatě jedno, jestli se ke svorkám reproduktorů dostanou pasivní, nebo aktivní cestou. Moje aktuální postupy jsou v "naladění" přenosů v aktivu (PC) a pak, pokud z toho má vyjít pasivní výhybka, snaha o implementaci téhož pomocí R, L, C. Človek musí jen vést v patrnosti, co je možný a co ne.

Ale co jsem chtěl hlavně napsat - jakmile jednou vysleduješ ty závislosti, už můžeš udělat výhybku v podstatě přímo v simulaci. Jak říká klasik, když se ví jak, reprobednu může dát dohromady i hluchej.

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Tak jsem se s tím mastil,a mám tak nějak pocit,že to je boj s větrnými mlýny.Podle toho co jsem pochopil je snaha mít rozumné směrovky,zároveň dobrou impedanci a do toho ještě fáze.Jelikož se téměř vše mění s úhlem,je skoro nemožné to sladit aby to sedělo všude.Nebo jsou snad bedny,které mají všechny parametry v cajku?Není to ukazování osových směrovek a fází tak trochu "onanie"?

(upravil MaBat 29. 12. 2010 12:13)

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Taky je třeba začít od začátku tak, aby se to mohlo podařit. Ty jsi zatím postupoval přesně naopak.

Ano, jsou i takový bedny, ale jsou navržený od začátku s tímhle základním úmyslem a věř, že podle toho i hrajou - z publikované DIY sféry se podívej na Geddesovy bedny (ty mají v cajku opravdu všechno), Linkwitzovo Pluto, NaO Note Johna Kreskovskyho, nakonec i třeba checkovy bedny - to jsou všechno velmi slušný výsledky, mající tohle jako jeden z klíčových bodů návrhu (tedy tam, kde to autor přizná, nebo si je toho vědom smile), byť se vzhledově i svými možnostmi i dílčími vlastnostmi velmi liší. A i čistě komerčních výrobků se takových pár najde.

Ty, kdybys tam dal místo kombinace 3"+RBT nějakej trochu slušnější kaloťák s WG300, uděláš líp, když už bednu s 6,5". V tvém případě je to IMHO celkem zbytečně třípásmo, navíc s vejškáčem vedle střeďáku a ještě vejškáčem, kterej se tam úplně nehdí. Docela špatná výchozí konstelace.

Ukazování "osových směrovek" a fází onanií zcela jistě je.

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Těžko na cvičišti... smile
"Nastřelit" bednu s dobrými parametry nechce jen dost detailní zvládnutí dané problematiky,ale také dostatečný zdroj "materiálu",neboť jsem si sám vyzkoušel že "datašitovým" specifikacím se moc věřit nedá. 
Ten projekt tak jako tak svůj účel splnil.Nikdy z toho nebude bedna s vyrovnaným přenosem.Ale naučil jsem se základy měření,práce s softem,hlavní pravidla návrhu a bylo mi poskytnuto(hlavně díky tobě) spoustu rad a tím pádem elánu a motivace do dalších projektů.

(upravil Anti 8. 1. 2011 13:00)

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Trochu to tady oživím a "pochlubím" se s dalším postupem.
Nakonec jsem se rozhodl pro ekonomickou variantu s jednoduchými filtry,což mi připadalo přímo úměrné použitým měničům.

http://s4.postimg.cc/g9utgnt4p/2764_navrh.jpg http://s4.postimg.cc/h0s506kvt/2764_real.jpg

To první je simulace v Xoveru,druhá naměřené hodnoty.
Na cca je vidět docela silný propad způsobený špatným navázáním filtrů na kterém se dá ještě pracovat.

http://s4.postimg.cc/bxwit9e0p/2764_addcond.jpg

Zde je vidět,co se stane přidáním kapacity na fitru pro střed(červená).Dalším krokem bude snížení kapacity v Basovém fitru,čímž by se měl hrb ještě zmenšit(alespoň dle simulace).Propad na cca 2,5-5kHz je zřejmě záležitost ozvučnice,nevím co by se s tím dalo dělat na elektrické straně....

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Jojo, musí se k výsledku jít už od začátku.
Ukaž fáze měničů, impedanci a přenosy filtrů.

Web

(upravil Anti 8. 1. 2011 14:42)

Re: Přizpůsobení reproduktorů

http://s4.postimg.cc/t6cqwua7t/2764_fazekom.jpg
Je vidět že mi pokulhává navázání fází basu a středu.
Zkusil jsem přidat ještě víc kapacity na filtr pro střed,ale moc to nepomáhá,na rozdíl do simulace....
Pokud použiju standardní polaritu,jsou výsledky podstatně lepší:
http://s4.postimg.cc/cjv6nrha1/2764_polarita.jpg

Jen se zbavit toho propadu na 3kHz a je to dobrý.

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Proč tady není nikde co to je za repráky a jak jsou od sebe daleko, fotka? Takhle nevím kde to dělit, když není ani zkreslení dáno. Nevím proč je ta spodní dělička tak vysoko...
Každopádně dobře sfázovaný to není, buď sniž strmost spodní děličky střeďáku a dej stejnou polaritu, nebo naopak zvýšit strmost obouměničů asi na takovej 4/5. řád. Prostě jseš ted uprostřed a musíš se hnout na jednu nebo druhou stranu.

Web

Re: Přizpůsobení reproduktorů

Audax AP170Z0,TB W3-871SC a RBT.Střed a výška je nacpaná vedle sebe,basák je těsně pod nimi.Foto dodám až se k tomu dostanu.
Jinak jsem to včera zapojil a otestoval.Přes zmíněné nedostatky se i zvuk líbí.

Příspěvky [81 až 94 z 94]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Přizpůsobení reproduktorů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£