Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

(upravil skrus 22. 12. 2010 20:36)

Téma: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Zdravím všechny, kamarád přitáhl z půdy staré teslácké bedny (vyráběl je tehdejší hifiklub svazarmu), jsou to třípásmovky (na basech a středech si už osazení nepamatuju, na výškách ART 471 s převodním trafíčkem). ještě než je pustíme, chceme vyměnit všechny krabicáky za svitky.

Chtěl jsem se zeptat, jak jsou na tom kvalitativně v porovnání tyto tři druhy svitků? Kdybych je dal prostě k sobě a měl vybrat jaký je nejlepší (bennic z prodance, mkt z EZK.cz, teslácký TCčka mam nějaký doma) .      Mohl bych použít TCčka i pro výhybu fungl nové bedny s novými měniči, či je lepší šáhnout po Bennicách či MKT z EZK? ptám se jen orientačně, zda mají ty TCčka dnes nějakou hodnotu a kvalitu, musim si už taky něco postavit:)..

Díky chlapíí

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Polyesterové kondy MKT 205 z ES Ostrava a teslácký TC205 jedno a totéž jest. Na tesly reproduktory stačí. U beden vyšších výkonů bys při jejich použití mohl kondy na některých místech výhybky provozovat na hranici jejich dovolených výkonových parametrů, především u méně citlivých 8 ohmových beden - oproti polypropylenovým kondům mají vyšší ztráty v dielektriku a nižší dovolené napětí na vyšších frekvencích.
Na výkonější bedny, pokud ti jde o stžabilitu parametrů a nechceš řešit dovolené ztráty kondenzátoru je lepší použít polypropyleny, třeba Bennic nebo typy s nižší indukčností Wima MKT4, MKT10. Wimy má smysl použít na výhybku před lepší, dražší výškáč.
Nezkoušel jsem, jestli je zvukový rozdíl při použití MKT a Bennic, ale myslím, že to nebude slyšet.

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

díky moc hipoo! jaký toleranční typ lze použít jako "ještě dostatečnš přesný" ?  Tesla dělala u TCčka 3 typy-> J 5%,K 10%,M 20%  -> lze použít ten 10%?

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Ahoj
Pokud nemáš ty kondy jak změřit použij pětiprocentní.Pokud je to do nějakého univerzálu,tak na tom zas tak nezáleží.Ty kondenzátory Bennic bych doporučil do basové části,kromě kompenzací kde stačí bipoláry.

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Když navrhuješ svoje výhybky a měříš si reproduktory, tak si dosadíš do LspCADu nebo Xoveru hodnoty a vidíš, jestli ti 10% tolerance hýbne s charakteristikou.
Každopádně když stavíš 2 bedny, je dobrý změřit si součástky a vybrat je tak, aby u obou beden na stejných místech byl rozptyl hodnot součástek s minimální tolerancí - řekněme 5% a méně (přičemž obě součástky mohou být "ujeté" o třeba těch 10% vzhledem k požadované hodnotě) - aby obě bedny hrály stejně.
Jestli nemáš měřák, dá se změřit hodnota odporů, kondů a cívek Limpem, nebo na AUKRO i s poštovným koupit za 200,- měřák DT9205A (měří odpory a kapacity, na vybrání 2 součástek s co nejbližší hodnotou stačí)

(upravil skrus 22. 12. 2010 23:20)

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

okok, díky . Koukal jsem na dexonu, že prodávají ty ESO, ale s 10 % tolerancí..chce to asi koupit o hrst kondíků víc a prostě kompenzovat jedostatek kapacity jednoho přebytkem kapacity druhého (větší hodnoty skládat z menších).. mám doma nějaké ty tesláky TC 205 s 10 % tolerancí , zkusím z toho něco poskládat..

Ono teoreticky vzato, kdybych složil třebas 5 uF z dvou sériových 10uF, dostal bych dvojnásobnou zatížitelnost, říkám to dobře, žeano? Potom by se daly i ty TCčka použít i pro náročnější aplikace? .. záporem sériové kombinace 2 kondenzátorů je 2* větší ESR sad




jinak jsem koukal na tento měřák.. má to za ty prachy cenu? Chtěl jsem si pořizovat do budoucna nějaký RLC multimetr, něco do 2 litrů.. Jako klad shledávám možnost rekalibrace, potom už je asi na procesoru, aby každou další hodnotu C přepočetl vzhledem ke kalibraci dobře.. má to cenu? raději mám teda tovární výrobky, ale.. http://aukro.cz/item1379093121_meric_lcr_esr.html

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Pre Teslácke meniče a vzorčekové výhybky je zbytočné dávať nejaké super presné a tým aj drahé kondíky. Ako už bolo napísané, stačí keď na rovnakých pozíciách budú cca rovnaké kapacity a hotovo. Ono to hrať bude, o to sa neboj.
ART nieje 471 ale 481 smile

Pri sériovom radení kondov je treba dať paralelne ku každému odpor, aby sa nestalo že zvod jedného bude väčší a tým pádom na tom druhom bude vyššie napätie než polovica a...
U elytov to platí určite, ale či je to nutné dávať k fóliákom neviem, veď ani moc zvody nemajú...
Takže napráskaj tam Tesly a máš pokoj.

Web

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Já do výhybek měřím L a C pomocí Limpu, mám pár etalonových kondů na kontrolu správnosti měření a jsem spokojen. Víc pro mé potřeby není třeba.
Sériové řazení fóliových kondů netřeba ošetřovat paralelním rezistorem. Sériovým nebo paralelním řazením kondů zvýšíš jejich zatížitelnost, ale na kmitočtech řádu stovek hertzů a vyšších se s dvojicí MKT ani nepřiblížíš zatížitelnosti jednoho polypropylenového kondenzátoru.
Koukal jsem, že v Dexonu prodávají MKT za cenu Benniců v Prodance.
V těch Teslách, co repasuješ, nejsou žádný 100W repráky, abys musel přemýšlet nad zatížitelností výhybky. Použij kondy co máš doma, jen si spáruj hodnoty do obou beden a dokup co potřebuješ.

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Jesli jsem to dobře pochopil, polyesterovým kondům (Tesla TC205 a MKT z Dexonu) chybí zatížitelnost u vysokých kmitočtů. Pro výkonnější aplikace cca nad 100W víc vyhovují polypropylenové Benicy z Prodance. Clovek se porat učí, dřív jsem svitkáče házel do jednoho pytle:) 

našel jsem e-shop s TCčkama (našel jsem odkaz někde tady na audiowebu) http://www.denkl.cz/eshop/kondenzatory/ … c205...-96   

co si myslíte o ceně, nehledat levnější?  u Dexonu, jak jsi hippo psal, je mají opravdu dost drahé..

Re: Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Zjednodušeně se to dá takhle říct. Pokud bys to chtěl pitvat, museľ bys vzít v úvahu, na kterém místě ve výhybce je kondenzátor, jaké se na něm může objevit napětí, jaký průměrný proud v daném místě obvodu jím poteče a porovnat to s dovolenými katalogovými hodnotami kondenzátoru.

U Denkla jsou TC205 za podobnou cenu jako MKT205 přímo od výrobce ES Ostrava. Nevím, jestli se někde dají sehnat levněji.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Bennic vs. Tesla TC205 vs MKT 205 - kvalitativní porovnání

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£