Téma: Naco vyhybku na sub_

Vysvetlite mi prosim naco je dobry subwofer. Pretoze ak mam 3 pasmovu sustavu a dam don stereo s tym ze mi nestiha basak tak vlastne sa pri velkej hlasitosti nic nemeni stale tam bude skreslenie z nestihajuceho basaku akurat do toho bude hrat sub. a ked dam crossover tak zase mi nebude hrat basak vobec ale iba sub kvoli vyhybke v sustave. tak co? mam dat vyhybku alebo crossover?

Re: Naco vyhybku na sub_

vyhybka je crossover. Všecko špatně. Především je potřeba ujasnit pojem, co to znamená "nestíhá". Problém může být na straně vstupního signálu, na straně zesilovače, ve špatné konstrukci ozvučnice, nebo na straně reproduktoru. Pokud za to může reproduktor, je tam problém výchylky reproduktoru, nebo výkonové zatižitelnosti reproduktoru (což málokdy opravdu budeš umět poznat)

V případě velké výchylky reproduktoru (pokud je ozvučnice správně navržena a sestavena) se zařadí vyhybka neboli crossover, která nemá za cíl ten basák umlčet, ale nastavit mu jeho správné frekvenční pásmo, ve kterém má pracovat, a často tak snížit jeho výchylku na akceptovatelnou mez (podle parametrů). Na tuto mezní frekvenci se má nastavit subwoofer, který pak pokračje dolu, k nejnižším basům. Pokud je ta soustava co k čemu, a subwoofer taktéž, nic nebrání použití třípásma se subwooferem. Respektive takhle by to spíš mělo být standartně, ale lidé to ochcávají menším počtem použitých měničů a pásem, a pak jde kvalita celé té soustavy tak trošku dolů.

Re: Naco vyhybku na sub_

DIIIIIKY moc big_smile konecne niekdo kdo mi to vysvetlil big_smile a potom aky je rozdiel medzi vyhybkou ktora dalej nepusti zvysne frekvencie a ta ktora ma vysup na jenu frek. a druhy vystup na druhu frek.

Re: Naco vyhybku na sub_

Ne, radši řekni co máš v plánu. Obecně odpovídat na neznámý problém může skončit snad jenom špatnou radou...

Rozdíl v použití je snad jasný - optimalizovat frekvenční charakteristiku pro reproduktor tak aby pracoval optimálně, či spolupracoval s jinými reproduktory, mechanický rozdíl ve vyhybce může být od markantního rozdílu použitých součástek po pár kliknutí při přenastavení programovatelné elektronické vyhybky smile