Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výškové repro

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Výškové repro

Dobrý den,

mám doma zesilovač cca. 2x110W RMS (příkon 500W, třída A) od Pioneeru, kterým budím sloupové 2pásmové repro s ARN6614 (70W šum.) a obyčejné piezza (75W šum.). ARNka mi po dlouholeté službě shořeli a vybírám nové repro. Do oka mi padli ARN 230-0000 (110W šum., 450W hud.), které by se hodili i k zesilovači, ale nevím jaké k nim vybrat výškové repro. Všechny výškáče ARV apod. mají příkon jen cca. 45W, tím pádem bych si je moc dlouho na zesilovači neposlechl. Jak tedy zvýšit příkon výšk. repro, resp. přes co bezpečně připojit výškáč s příkonem 45W na zesilovač který má výkon jako ten můj?

Předem děkuji za případné odpovědi.

Re: Výškové repro

glozi: Dobrý den, je zapotřebí přehodnotit celou situaci. Když píšete o piezách v kombinaci s ARN6614, vstávají mi hrůzou vlasy na hlavě. Doporučuji postavit některý osvědčený projekt z webu, třeba tento: http://audioweb.cz/vase-ondrach2.htm , zároveň doporučuji si přečíst něco o stavbě reprosoustav či výhybkách, základních parametrech reproduktorů apod.

Re: Výškové repro

glozi: nie je to tak ako si myslíš, to ARV zapojené cez 12 dB výhybku 110W znesie.

Re: Výškové repro

Ahoj
Tak pokud je to přirozený hudební signál tak snad,ale viděl jsem pár ARV usmažených na podstatně slabších zesilovačích.Snad je ten Pioneer slušný zesík.Nicméně to neznamená že by si dotyčný nemohl prostudovat tento veb,aby se dostal trochu do obrazu,jinak myslím nemají šanci.Hlavní je nekroutit volume na konec dráhy a chovat se k těm reprákum trochu slušně.Jinak udávaný výkon u repro je dost imaginární údaj,při 45W sínusu se během pár vteřin spálí kmitací cívka teda alespoň na výškačích.

Re: Výškové repro

Asi by taky nebylo od věci říct, že sestava slouží především k ozvučování sálových a zahradních párty. Takže jsou repro poměrně zatěžovány. Už proto jsem tam dal piezza. Potřebuji aby mi výšky dokázali hrát třeba 6 hodin pod stálým výkonem 100W. Nebyl jsem si jistý, zda mi tohle ty ARV popř. jiné klasické výškáče mohou dát, proto tedy piezza. Jsou mnohokrát levnější a dbám spíš na výkon než na 100% zvuk. Výhybku tam mám 12db, zapojení stejné jako u http://audioweb.cz/vase/ondrach2-01.png jen dělící je nastaven na 2kHZ.

Re: Výškové repro

Ono ide aj o ten zosilňovač, ako sa chová v limitácii a či nie je na tých párty trvale v limitácii. Potom je na výstupe taký bordel, ktorý môže poškodiť aj výkonnejší výškový reproduktor.

Re: Výškové repro

Celé špatne... Na ozvučovanie sa nehodia hifi repráky, zožeň si PA bedne.

Web

Re: Výškové repro

Ahoj
Pokud to máš na ozvučovaní tak jednoznačně PA.Pro tvoje účely zhruba 200W,pak budeš mít klid a repra taky.To co máš je na tyhle účely naprosto nevyhovující a divím se že to neshořelo už dávno.Podívej se po bazarech na internetu,
je toho všude plno.Možná by to chtělo i jiný zesík ale to je na tobě,já bych se ale za to přimlouval.

Re: Výškové repro

Po PA repro jsem po shlédnutí příspěvků už taky díval. Asi to bude lepší. Nicméně i po několikanásobném přečtení článků o stavbě výhybek mi pořád vrtá hlavou čím je dáno, že ARV se šumovým příkonem 45W snese v zapojení s 12dB výhybkou šumový příkon 110W, jak tu psal marcin a to i přes to že "základ" elektroniky mám poměrně slušný ze SŠ.

Re: Výškové repro

je to viac menej tým, že príkon reprosústavy je daný príkonom basového reproduktora. Do výškového ide asi 1/6 výkonu. Tiež čím je výhybka strmšia, tým znesie vyšší príkon výškový reproduktor. Preto sa v PA bežne používajú 18dB/oct. a viac.

(upravil PavelTl 25. 5. 2010 12:41)

Re: Výškové repro

Glozi: Záleží jak se na příkony celé soustavy díváš, někdo uvádí jak ty říkáš že příkon soustavy je roven příkonu nejslabšího reproduktoru.
Ale běžnější je že se sčítají příkony jednotlivých sekcí. Pak je jakési pravidlo že při hudbě na nástroje (elektronická je na tom s poměry trochu jinak) je zvuk rovnoměrně rozdělen do oktáv, takže na každou oktávu připadá část výkonu zesilovače.

Edit upraven počet oktáv:
A protože rozsah audia je 10 oktáv, přičemž podle dělících frekvencí na basák jich připadá cca 5 , na středy 3 a zbytek na výšky, dá se říci že i výkon zesilovače se v tomto poměru dělí na příkony jednotlivých měničů (třeba 50% basy, 30% středy, 20% výšky). Předpokladem toho jsou dobře navržené a strmé výhybky.

Přesněji nedělí se výkon na jednotlivé příkony, ale využívá se toho že v přirozeném signálu se nikdy nevyskytuje jediná frekvence na které dodáváš plný výkon (jako třeba z generátoru), ale vždy zesiluješ celý rozsah frekvencí, přičemž na reprodukci každé z nich pozřebuješ část z celkového výkonu.

Re: Výškové repro

Rozsah audia jsou 3 oktávy ? Není to poněkud málo ? smile

Web

Re: Výškové repro

U HiFi beden s moderní výhybkou bývá citlivost výškového reproduktoru obvykle snížena odporovým děličem, proto u takových beden výšková část snese víc, než jaké jsou katalogové parametry repra.

Re: Výškové repro

Děkuji PavelTl za velmi pěkné vysvětlení. Teď je mi to jasnější. A i v mých repro mám sníženou citlivost výšek, asi proto mi shořel jen basový reproduktor. Rozhodl jsem se pořídit nové PA repro a součastnou sestavu jen zrekonstruovat již podle některého z hotových projektů tady na audiowebu. Děkuji ještě jednou všem za ochotu mi vysvětlovat některé věci.

Re: Výškové repro

A ty máš piezo zapojený na 12dB výhybku?

(upravil PavelTl 25. 5. 2010 7:14)

Re: Výškové repro

Sendy: jj máš pravdu nějak jsem to popletl a zamotal tam rozsahy 20-200Hz, 200Hz-2kHz, 2-20kHz, což byl onen nesmysl. Meaculpa.

Správně má být:

Rozsah audia je 10 oktáv, přičemž na basy připadá 5 oktáv, na středy 3 oktávy a na výšky 2 oktávy.

Re: Výškové repro

Ano, piezzo mám připojeno na 12dB výhybku společně s předřadnými odpory a odpory pro snížení citlivosti.

Re: Výškové repro

prosím, prekresli schému a hodnoty tej výhybky pred tým piezom, čo máš... som veľmi zvedavý

Web

Re: Výškové repro

Ale piezo se nedává na klasickou výhybku... Nejběžněji se před něho dává rezistor okolo 30 R, případně to jde i složítěji se dvěma rezistory a kondíkem.

Re: Výškové repro

Jde to i středně složitě s jedním kondíkem a jedním odporem... Ale pozor na to, některé pieza v sobě mají trafo a minimálně ten kondík potřebují.

Web

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výškové repro

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£