Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduché repro

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Jednoduché repro

V bedýnkách Genius je výškáč oddělený kondenzátorem 4u7. Výškáč je bez popisu, změřený SS odpor má 3,66 Ohm, basák má popis 4 Ohm/20W změřený SS odpor 3,94 Ohm. Výškáč je oproti basáku přepolován.

Chci se zeptat je hodnota kondenzátoru v pořádku? Nebo můžu dát i 3u3 ? kdybych chtěl udělat nějakou jednoduchou univerzální výhybku poradite mi schema?

Re: Jednoduché repro

třeba pomůže : http://mirulu.borec.cz/GeniusHT/genius.htm

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil Horys 23. 5. 2010 22:57)

Re: Jednoduché repro

Díky. Trochu sem to otunil (výměna TDA2030, elytů za svitky atp.) a nehraje to vůbec špatně...Ještě by to chtělo výhybku..

http://s4.postimg.cc/yrc0c31yx/5883_bedny.jpg

Re: Jednoduché repro

Nejsem si zcela jist, zda výměna TDA2030 za LM1875 něco přinese. Přece jen má to zapojení 10-12W podle tvrdosti zdroje a takový zesilovač zvláště v basech zaženete do limitace, aniž to postřehnete.
Doporučuji jako drobný přípravek postavit si Dudkův indikátor limitace /z bloku ochran staré řady DPA/, opatřit jej trimry, aby bylo možno jej provozovat při tak nízkém napětí a budete silně překvapeni, jak brzo se takový konec do limitace dostává.
Pro úplnost mohu snad prozradit, že já už dávno něco podobného spáchal a 20W konec s TDA2040 šel na hranu napájecího napětí /tedy do limitace/ už při výkonu asi 1W. Někdo může namítnout, že 1W je už slušný kravál - není, pokud máte reproduktory s citlivostí 85dB/W, se kterými tento výkon sotva pohne.
Jiná věc je 1W v paneláku a z beden o citlivosti 92dB/W a vyšší.
Proto nestavte prdítka o výkonu do 15W, nemá to smysl, protože při otočení knoflíku volume pak posloucháte něco jiného, než v nahrávce původně bylo. Proto si myslím, že výkon 2x25W při nearfield poslechu u monitoru na stole je tak akorát na hraně použitelnosti. Pochopitelně, pokud někdo poslouchá mp3 s datovým tokem 92kbps, tak je to zhola jedno, protože už neposlouchá ani zvuk, ani hudbu, ale jejich ZBYTKY.

Web

(upravil redyuri 25. 5. 2010 12:17)

Re: Jednoduché repro

hodím len osobnú skúsenosť
nearfield pri PC bedničky s ARN567, takže citlivosť tak okolo 87dB, zosik nesymetrika 40V pravý kanál TDA2050 a ľavý LM1875, zdroj signálu lepšia zvukovka, kvalitná hudba(nie mptrosky), fm rádio. na volume trochu lepšia fyziológia, vypínateľná.
uchometricky je počuť rozdiel a to dosť výrazný, a síce nie na basoch, ale na stredoch, TDA znie plechovo, výrazná deka. ničmenej LM zase dáva prdu do reprákov pri vypínaní, je k nemu treba dobastliť oneskorené pripojenie repro.
ak už mám doma dáke prebytočné TDA a šuplíkový použiteľný odpad, to by som sa zase nebál použiť na dákom malom aktívnom SW k PC ak mám dáke malinkaté pc chrastítka prípadne repro v monitore. inak asi rovno stavať solid, ničmenej pri troche snahy laik má menšie riziko dojebania LM.

aby som nezabudol, je dosť rozdiel staré TDA2040 vytiahnuté z TV z konca 80. rokov, to hrá jednoznačne lepšie ako moderné tda2050, čo kúpim v gese a podobne.

Web

Re: Jednoduché repro

LM1875 vs. TDA2030 je poznat na první poslech. K limitaci řeknu snad jen to, že tu mám dva menší sloupky a pokud bych se pokusil využít veškerý jejich výkonový potenciál i s blbým LM1875, tak mě to zkope do kulatý krychle. Zkoušel jsem tehdá s pomocí LM1875 pohánět i sub s dvěma ARN6618 v 70 uzavřených litrech. LMko jsem provozoval na hranici max. napájecího napětí (tj. +-30V). Doteď tady ten zesilovač mám a čas od času si ho zapnu. smile

(upravil Horys 25. 5. 2010 13:06)

Re: Jednoduché repro

Bedny mám asi metr od hlavy a hraju docela potichu, nejsem blázen, "na ucho" je to pekelný rozdíl 2030 vs. 1875. Lidský hlas, hloubka prostoru, prokreslené basy... Hraju spíš tak na mW smile 2030 je taková zahuhlaná máznutá . Taky výměna těch elytů Samnc lol v cestě signálu za svitky šla jasně poznat, hlavně ve "výhybce". Nevím jak se teda limitace projevuje ale nějaké chrčení ap. tam neni ani když to hrochu ohulím..ty repráky nejsou tak špatné.

Doporučuju všem vlezte do továrních beden a vylepšete je, je to znát !

šlo o bedny Genius SP-HF 1250x, dnes už se nedodávají..

http://www.digilidi.cz/recenze-2-0-repr … tar-rs-214

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduché repro

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£