Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Dílna » Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 23]

Téma: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Zdravím Vas, poslední dobou mě vrtá hlavou jistá otázka.. U hudebních nástrojů s dřevěným tělem se dbá na to, aby dřevo rezonovalo . U reprobeden je tomu uplne obraceně, konstrukce musí být maximalne pevná a bez sebemenších rezonancí.  <- to vše nic noveho pod sluncem.

Když se staví z MDF, cela bedna je z jednoho materiálu, který ma jiste jednu urciotou kritickou frekvenci, .. to samé jiste platí i o jiných materiálech..

Napadla mě myšlenka vytvořit materiál pro stavbu beden , který by nebyl homogenní, jako je tomu třebas u jednoho druhu dřeva, či MDF, ale materiál různorodý. Cili např 5 cm prkénka různých druhů dřeva, poskládaná k sobě,pečlivě zaklížená a zarovnaná na stejnou tlouštku a daný rozměr..


Přineslo by to nějaké lepší mechanické vlastnosti korpusu bedny? Za zvážení by stály i případné variace různých barev masivu  a s tím spojený nevšední design.. co vy na to??:)   pouze napad..

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

... hezké, ale pracné ... už to vidím - něco jako parketová bedna

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Navíc je to stejně nahovno.. Milion jinejch věcí se pokurví, tak je skoro fuk jestli se budka postaví "ideální".

(upravil skrus 25. 3. 2010 0:03)

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

parkety:)) pokud by se zvolil nějaký kompromis v tloušťkách dílčích prkýnek, třebas by to nemuselo vypadat tak špatně..< třebas né jak podlaha v tělocvičně>




jasně franku, ale kdybysme porovnali dvě uplně identický bedny se stejnym osazením, ale jedna by byla z ruznorodyho matroše, třebas by to jistý rozdíly mohlo vnýst?

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

No nevim...

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

to je jedno, jen tak teoretizuju:)         Ono vlastně, co je lepší mechanicky< akusticky>? MDF a nebo masiv?

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

MDF je lepší hlavně proto, že neni taková svině jako masiv a moc se nehejbe. Teda aspoň když to srovnáš s tou rychlokvaškou masivem...

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

jasne, na to je masiv prevít..

(upravil MethMan 25. 3. 2010 17:33)

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Nápad míří vedle. Pevnost 3-rozměrného předmětu je nejpodstatněji ovlivněna prostorovým uspořádáním. Vliv fyzikálních vlastnosti použitého materiálu jsou v řádu 1%. Vlastní rezonance není materiálová konstanta. Jednotlivé vlastní rezonance bedny jsou ovlivněny nejen mechanickými vlastnostmi materiálu ale i hmotností a okrajovými podmínkami plynoucími z prostorového uspořádání v rámci celé konstrukce. Vliv na poslech u normálně slušně udělané bedny bude pravděpodobně velmi malý až žádný.

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

postav to z 3cm zelezneho plechu, urcite to nebude rezonovat

Take skladanie dreva je nezmysel, nebude to mat lepsie parametre ako MDF, ktora je tiez v principe nesuroda zmes. Skor ma vyznam robit sendvicovu strukturu.

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Masív je spíš o designu a originalitě. To se mi na něm líbí ... Problém je v tom, že musí být perfektně vysušený na zpracování!

Web

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

jasně chlapí, o nic nejde, pravě o Vase nazory mi šlo:)

je mi jasný, že rozhodně lepší bude varianta třebas bedna ze stejnýho dřeva , ale se dvěma výztuhama, než skladana bedna z vice druhu dřeva, ale bez výztuhy..

vysušení je opravdu základ, s otcem jsme delali znamejm obkladačky trámů z celkem dost vysušených prken. Jeli jsme na přesnost-> přesto zhruba po pul roce u stropu na krbovejma kamnama vyvstala mezi prknama cca 2mm spára.. sušení je základ...

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Bedny z masívu jsme probírali i tady
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9548

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Trochu OT: Říká že ideální je když dřevo vyschne přirozenou cestou, jenže ono přirozeně zcela nevyschne. Nedávno jsem se o tom přesvědčil, když jsem si dělal poličku do kotelny z 20 let starých prken. Jsou léta složený ve stodole, kolem štosu je místo a trochu tam i fouká, tak jsem myslel kterak nebudou suchý. Jakákoliv bedna co je venku nebo v garáži se ani nehne. Jenže po pár týdnech v kotelně kde je sucho se mezi prknama udělala 3mm spára.

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Přesně ,dřevo musí mít při výrobě menší vlhkost než prostředí ve kterém bude.
Ale i přes tohle "nevýhodu" oproti MDF  a s přihlédnutím na to že práce s masívem
je radost bych ho nezatracoval.

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

... ono to s tím masivem není jako vždy tak jednoznačné ... je to o tom, že by to nejdříve měly být silné fošny, které by co nejpřirozenější cestou, minimálně pod krytým přístřeškem měly schnout a to čím déle (rozuměj co nejpomaleji), tím lépe ... staří fachmani tvrdí minimálně tři roky ... ve zkratce je účelem se dostat z původních cca 30% hmotnostního objemu vody na správný poměr vlhkosti dřeva k okolnímu prostředí ... co tomuto procesu nesvědčí je velký ofuk (vítr) a přímé sluneční záření - obojí způsobí příliš rychlé povrchové vysychání, které způsobí vnitřní pnutí a to se na povrchu projeví prasklinami - čím rychlejší vyschnutí, tím větší praskliny ... naproti tomu přehnaně nízká vlhkost (hlavně při rychlém umělém sušení) způsobí při zpětném navlhání bobtnání a opět stejný efekt (milovníci levného polského nábytku jistě dobře znají) ... jinak popisuju to coby laik svými slovy, tak mne prosím nebijte ...

... za odměnu pro trpělivé přikládám zajímavý článeček (pokud ho znáte - sorry) o testech vhodnosti materiálů na výrobu ozvučnice, tak do toho ... wink
http://uloz.to/4382713/hobby-hifi-gehaeusematerial.pdf

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

jj, schnutí je dlouhodobý proces-> mimo praskliny je problematické též pnutí,které se projevuje zkroucením nařezaných fošen..  takže pro to, abyste z fošny udělali zare rovný materiál, stojí to pak hodně materiálu v podobě hoblin a odřezků:)

ideální je, nechat dřevo samovolně vyschnout pár let a potom pár týdnů před použitím nechat třebas nad topenim < kotlem atd> pořadně doschnout od poslední vlhkosti.. potom je větší šance, že se výrobky po čase tolik nesmrsknou:)

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

MethMan: Takže DTD vítěží? smile MDF, překližka, beton, žula == prestiž?

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Jseš natvrdlej?

Re: Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Dřevo , předpokládám tvrdé je potřeba aby vysychlo přírodní cestou, to znamená musí vymoknout, musí vymrznout a to nejméně  1 rok 1 cm, to je taková normální poučka. Potom by se mělo uměle dosušit na nějakých 12-13% vlhkosti a nemělo by se vystavovat vlkosti při zpracování. Řezbář nechává dřevo vyschnout v seně, jestli je to dobrý nebo ne , nevím , jen jsem slyšel.
MDF je vděčnej materiál a dá se s ním dělat téměř cokoliv, hustota přiměřeně stejná, myslím má dokonce normu .

http://s4.postimg.cc/cldt1r4ft/2147_p1010437.jpg

Příspěvky [1 až 20 z 23]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Bedna z masívu, použití více druhů dřeva, lepší mechanické vlastnosti?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£