Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Miestnosť a rozmiestenie repro

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Miestnosť a rozmiestenie repro

Zdravím,

v blízkej budúcnosti sa budeme pravdepodobne sťahovať (aj keď škoda že do menšej miestnosti ako teraz, ale konečne vlastnej), a rozmýšlam ako by som mohol rozmiestniť repro v miestnosti tak aby napr. basy nebolo počuť len v rohoch a pri stenách ale aj v strede miestnosti, a z hľadiska použitelnosti kam dať "satelity".
Momentálne máme izbu zariadenú takto:
https://i.postimg.cc/qhf4p9bS/1200684.jpg

Červenou je znázornené kde je najviac počuť basy zo subu, žltou kde ich je najlepšie počuť z predkov(aj v rohoch ich je počuť, čomu sa čudujem je že sub tu neni skoro vôbec počuť). Z hľadiska rozmiestnienia to je zle riešenie. Predky sú moc vysoko, najvyššie výšky je počuť až keď sa postavím na postel... satelity (aj keď ich pri hudbe nepouživam) su zase rovno nad hlavou. Center tam neni ale časom pribudne. A telka je úplne mimo.
Takže moje prvý návrh je takýto:

https://i.postimg.cc/mthLNNHd/1200683.jpg


Telku už mať pravdepodobne nebudem, tu nahradí notebook s tunerom.
Tu je druhý návrh :
https://i.postimg.cc/K1MmCGQB/1200682.jpg

Tu je zase problém kam dať center. Ale dalo by sa to snáď neak vymyslieť. Alebo sa naň úplne vykašlať kedže najčastejšie počúvam hudbu. Zase na druhej strane bude nahovno prístup k oknu.

Osobne sa mi viacej pozdáva ten druhý, ale ani ten prvý neni zlý. V tom druhom prípade keď budem na posteli ešte stále budem v osi predkov.
Otázka je ako to bude s basmy. A ešte k tomu búh ví či tam ešte nepribudne neaka skriňa.
Len pre info, predky sú ARN188-0000/8 s ARV104-04/8 v BR, zadky su volaaké aiwa fullrange, podozrivo hraju počuvatelne. A sub.. hmm zatial dva Dexony W-100, časom ich nahradím pravdepodobne BLACKBASSOM 10 od Carpoweru.

No som zvedavý na vaše návrhy smile popr. ako ste zariadený vy ....

(upravil Hajtek 6. 3. 2009 17:11)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

S těma basama v rozích to je asi všude stejný a jelikož se budeš stěhovat, tak stavba basových pastí nemá cenu. Je to tím, že nejnižší basy ti ani pořádnej závěs nezachytí. Jestli bys chtěl časem nějaký ty pasti stavět, nebo se popřípadě o tohle problému dozvědět víc, tak skus http://www.electrozone.cz/viewtopic.php … c8de3856b9
Je to stránka zvukařů a pokud vydržíš přečíst všechny stránky, tak si myslím že potom uš žádnej problém nebude.

První obrázek: Tak jak to máš teď se ti nedivým, že se ti zvuk nelíbí. Předky máš moc vysoko a pokud ty police co máš vzadu a vepředu nemáš plný knih tak si z basama nepomůžeš. Docela by pomohlo, kdybys to uspořádání v místnosti otočil o 90st. že bys měl předek u okna(lepší by bylo u dveří, ale ty tam zavazí) a dal je na nějaký stojany, nebo popřípadě poličku v úrovni hlavy. A ze zadkem podobně. Hlavně je necpi moc k sobě, ale taky ne úplně ke zdi. Do rohů by byl nejlepší Rockwool Airock HD/ND(v podstatě tepelná izolace na principu kamenné vlny)v podobě trojúhelníku z výškou aspoň 30cm abys ty přebytečný basy v rozích zachytil. a nebo aspoň poličky plný knížek.

Druhý obrázek: Ne

Třetí obrázek: Takhle by to nějak mohlo vypadat s tím že zadní repro by měli bejt v úrovni(výšce) předních.
Možná by bylo lepší, kdybys napsal rozměry místnosti, takhle člověk docela hádá

Nejsem odborník. Většinu sem vyčetl právě ze zmíněné stránky, takže se mnou nemusíš řídit

(upravil 7tech 6. 3. 2009 18:28)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Tenhle Rockwool by měl mít ještě lepší tlumící vlastnosti, než Airrock ND:
http://7tech.czweb.org/public/rockwool.jpg
Tady je vidět, co udělají stojačky v místnosti. Je to jen v rovině, ale pro ilustraci to stačí:
http://www.metacafe.com/watch/416486/salt_sound_waves/

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Udělal bych to stejně jako třetí obrázek, ale tu skříň bych dal vedle dveří (jestli se tam vleze). Ten pokoj je docela malý, ale lepší svůj než žádný. Efekty bych dal na poličku na zeď.
Jestli posloucháš hudbu na posteli v leže, tak by bylo každopádně nejlepší dát repro tak, aby výšky byly v rovině uší.
Možná by pomohl i hrubší koberec na pohlcení basů .... Mám doma ten stejný problém (ozvěna jak v tělocvičně).

Web

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Celkom zaujímavé čítanie na tom electrozone.cz . Podľa toho čo som sa dočítal, tak na basoch by mali pomôcť trojuholnýky v každom rohu (0,5x0,5x pit. veta, hr. 10cm). Niekedy vyskúšam (najmä pri strope) , najprv uvidím teda ako to bude v tej miestnosti a čo sa tam vôbec pomestí. Z ostatnými pásmami som problém doteraz nemal (okrem tých najvyšších výšok). Preca len tá izba čo mám teraz je dosť zaprataná, tak na stredoch k neakej ozvene nedochádza.

Čo sa týka rozmerov tej izby, tak tie som si viac menej tipol. Tá čo máme teraz má cca 3x4,3m . Kedže táto je rovnako dlhá len je užšia tak som to podľa jedného okna tipol na šírku cca 2m. Čiže 2x4,3m aj keď si myslím že to bude o troška viacej.

Kritik myslel si to neak takto ? :
https://i.postimg.cc/SnBcpK4h/1203110.jpg

Podľa tohto môjho návrhu sa tam zmestí, ale nemám presne rozmery miestnosti. Inak všetko ostatné je v mierke.
Má to aj neaké opodstatnenie že má byť tak ? ... Je ešte pravdepodobné že oproti posteli pribudne neaka skrinka so šuflíkmy, neake malé poličky a iné srandy.

(upravil Kritik 7. 3. 2009 16:29)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Ano myslel jsem to tak. Ale ty efekty budou asi zavazet při otevírání skříně (tedy pokud nemá posuvné dvířka). Mě osobně by to nevadilo, protože mám jen stereo zesilovač (přední repro + subík). V Tvém případě to budeš muset dořešit se satelity (pokud je budeš používat). Škoda, že ty dveře nejsou z boku, to by bylo daleko lepší.

edit: ještě mě napadlo, dát tu skříň jak byla a postel dát na druhou stranu, kvůli efektům.

Web

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

dakujem za odkaz,už som precítal zopár stránok no jedna vec ma zaujíma ako je možné že po obalení Rockwoolu do igelitu nestratí úcinnost? myslel som ze sa v tej vrstve musí zvuk pohltit ale ked sa pred to dá sácok?  mad ako to teda je?

dakujem smile

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Basy to pohltí úplně stejně ať je to zabalené ve fólii nebo není.

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

mechanik: Podle toho co sem se tam dočetl, tak je to kvůli tomu že igelit sice nepropustí vzduch, ale jinak je akusticky průchozí. Nedokážu to nějak rozumně vysvětlit, kdyžtak se skus kouknout po netu a vyhledat něco o tomhle tématu.
Jo a ještě, do igelitu se dává kvůli tomu, že ten rockwool/kamenná vlna práší a kdybys do těch trojúhelníčků třeba jenom trochu rípnul, tak ten prach vletí do místnosti a ty to potom dýcháš a můžeš z toho dostat silikózu plic a toho se uš nezbavíš. Proto kdyby někdo dělal něco z toho rockwoolu, tak jedině venku a z nějakou rouškou.

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Tyhle nové vaty mají být bezpečné i při vdechnutí. Údajně mají jinou velikost jehliček, než je ta správná, rakovinová. Ale za 30 let se to bude dost blbě prokazovat..

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

7tech napsal:

Tenhle Rockwool by měl mít ještě lepší tlumící vlastnosti, než Airrock ND:
Tady je vidět, co udělají stojačky v místnosti. Je to jen v rovině, ale pro ilustraci to stačí:
http://www.metacafe.com/watch/416486/salt_sound_waves/

když jsme viděl podobný videa tak mě napadlo, že pokud kruhy a různý patvary po polí dělají mimozemšťani, tak to dělají pomocí zvukových vln...

Web

(upravil Ju_xXx_ko 4. 5. 2009 21:47)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Zdravím,

Tak som tu zase , no tentokrát už kompletne presťahovaný. (človek by ani neveril kolko vecí má smile )
No akurát ale s novým problémom. Takáto malá izbyčka (má presne 2250mm šírku, 4300mm hľbku a 2600mm výšku) mala zo začiatku strašnú akustiku, ozvena fakt ako v telocnčni.
Postupným zaprataním izby ozvena počutelne zmizla, už nepočujem sám seba smile .
Problém ale ostal na basoch. Zrazu mi TVMka (ARN188-0000/8) dokážu bas potiahnúť až niekam ku 30Hz čo je už fyzicky nemožné, takže robí to miestnosť. A naopak basy z oblasti 50~60Hz ako keby vymyzli. Takže vysledok je že miestnost duní ale basy ako také zmizly. Takto to vyzerá na počuvacom mieste za stolom, avšak ak sa postavím (nesedím za stolom ale stojím) tak je to hneď lepšie a najlepšie to je v strede miestnosti a pri dverách. Naschvál som do skrine zamnou v rohu napratal kopu knih (teda spravil som z toho takmer knižnicu) ale zmena minimálna.
Foto miestnosti tu : (sry za fotky, ale večer sa bez blesku už nedalo)

https://i.postimg.cc/ZWZY19s3/1307414.jpg https://i.postimg.cc/Kk48JdqH/1307415.jpg

(ta skrina v pravo je od hora dole zapratana knihami, čize viec menej cely jeden roh)
Ešte upozorním že teraz mám repráky hneď vedľa stola, nie tak blízko rohov ako na foto. Aj keď sa to zvukovo prejavilo minimálne.

Nad postelou ešte nič neni ale pribudne polička a obraz, a ešte planujem kupiť neaky koberec medzi "komodu" a posteľ.(tá čo je oproti posteli). Taktiež rozmýšlam dať niečo vedľa reprákov do rohov tak aby to fungovalo trocha ako izolácia.
Z toho horeuvedeného linku som sa dočítal že by mi mohol pomôcť valec z ROCKWOOLU priemeru min. 20cm a výšky od podlahy po strop, avšak zohnať rockwool v naších končinách bude obtiažne tak ak poznáte neaké alternatívy sem s nimi ...
vďaka

(upravil Hajtek 5. 5. 2009 18:30)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Skus třeba nějakej koberec na zem, dělá to divy. Kdyžtak jestli budeš kupovat ten rockwool, tak ho dej aj za ty repra..

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Určite skúsim, avšak myslím že na basoch sa to neak moc neprejavý.
Dnes som spravil meranie pomocou RoomEQ a subjektívne sa mi zdá že ta krivka je dosť presná...

https://i.postimg.cc/bSDHcVJ6/1310785.png

Cez výken budem laborovať s umiestnením repro, možno nájdem použitelné umiestnenie. Aj 10cm spravi celkom dosť ako som skúšal cez ten program merať.

(upravil Ju_xXx_ko 16. 5. 2009 23:29)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Takže rôznym rozmiestnením repro som sa nikam nedopracoval. V mieste posluchu je stále relatívne dosť počuť dieru v oblasti 50~60Hz.
Inak nedá sa mi nespýtať. Keď som si prechádzal projekty tak relatívne dosť ludí dáva repro práve do rohov, čo ma síce za následok zdôraznenie basov, avšak to je počuť len v strede miestnosti a v rohoch (čo viem zo skúsenosti).Taktiež skoro nikto nepouživa basové pasti, (čo som mal možnosť si všimnúť) ale aj napriek tomu tu nikto podobný problém neriešil... to s tým nikto nemá problém ?
Ale naspať k mojmu problému. V miestnosti pribudol obklad nad postelou a koberec, a problém ozveny na stredoch si myslím že som už ako tak vyriešil. Čo sa týka tych basov, najvačší problém nie je zosilnenie v oblasti 30Hz ale práve ta diera. Takže sú aj iné riešenia ako ten rockwool ??
Pýtam sa práve preto, že nemám moc penazí nazbyt, a hlavne preto že ten rockwool by sa dal dať práve len za repráky, (dozadu určite nie lebo je tam skrina a dvere) a či by to malo vôbec dostatočný účinok. Aby to nakoniec neboli "vyhodené" peniaze. Škoda že nepoznám nikoho na okolí kto by mal neaké DIY prenosné bas. pasti na vyskúšanie.
edit:// ešte dodám že tých cca 55Hz ma vlnovú dlžku 5,9m. Pár mojími teoretickými úvahami som dospel k tomu že tu dieru pravdepodobne spôsobuje zadná stena, takže preto mam trocha pochybnosti o tom rockwoole len za reprami.

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Hele, prostorová akustika neni žádná prdel a asi nikdy nebude celej pokoj basovat dobře. Dávat repra do rohu je zhovadilost s vyjímkou subu, kterej je na to připravenej (ne každej je). satelity v rohách přinesou akorát zhumusenej žádnej prostor.

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Frank, ja ani netvrdim že akustika miestnosti je jednoduchá vec. Preto sa ani nesnažím spraviť aby to v celej miestnosti hralo tak isto. Iba na mieste za stolom...
Síce z horeuvedenej stránky (http://www.electrozone.cz/viewtopic.php … c8de3856b9) už viem ako by sa to dalo docieliť, ale vela potrebných prvkov k tomu by sa v mojej miestnosti nedalo zrealizovať. Jednak by to zmenšovalo už aj tak malý priestor, druhak na niektorých miestach by to vyzeralo divne...
Preto sa pýtam na prakticke skúsenosti z umiestnovania reprakov.
S tým dávaní repra do rohu s tebou súhlasím, práve preto mi nejde do hlavy prečo to poniektorý dávaju do rohov.
Ak sa môžem spýtať, aký to je sub pripravený na použitie do rohu ? ... Viem iba to, že ten môj to s najväčšiou pravdepodobnosťou není ...

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Aspoň podle toho, co jsem studoval/simuloval se tam nehodí klasický BR suby laděný narovno nebo zavřený suby s reprem s velkym Q, co jdou prakticky taky rovně, ale spíš trochu menší uzavřenky se slinym repro, který maj velkej pokles v simulaci, ale díky vyzařování do osminoprostoru (??? smile) a díky tomu, že to je prostě zavřený v pokoji se to na basech plynule vytáhne a ten pokoj tomu dole přidá třebas 20dB...

Taková rada: Zkus si třebas s tim stolem couvnout co to pude dozadu ke dveřím...

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

podobný problém mám aj ja... no v dvoch izbách v jednej velkej sa mi strácajú nižšie basy.. zrejme okolo 45 hz a v jednej podbnej ako opisujete ten istý problém dokonca 25HZ-40HZ diera a zacina ako tak hrat od tych 80... to je uz dosti blbe... a samozrejme v strede miestnosti pekne.... ja to neznášam... je to najhoršia vec akú poznám... nedá mi to ani poriadne spať... ja som rozmýšlal o tých sténách z ihlanov... i keď neviem či to pre toto použitie pomáha, v resp niečo ponaťahovať na steny...

(upravil marcin 3. 2. 2010 13:55)

Re: Miestnosť a rozmiestenie repro

Ak máš na mysli napr. polyuretanové tlmiace panely (molitan a pod.), tak tie pod cca 200 Hz nefungujú. Maximálnu účinnosť dosahujú na ešte vyšších frekvenciách, v závislosti od ich umiestnenia a hrúbky. Mimochodom tie výstupky a ihlany nemajú žiaden význam a skôr znižujú účinnosť, pretože efektívna hrúbka panela je menšia. Určené sú na tlmenie dozvuku na stredných a vysokých frekvenciách.

Na basoch sa používajú rôzne absorbéry - dutinové rezonátory, kmitajúce panely, ktoré fungujú na inom princípe.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Miestnosť a rozmiestenie repro

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£