Téma: Co vlastně leze z Bassreflexu?

Rád bych se zeptal zkušenějších...
Příklad:Reprák je nalazen v uzavřené ozvučnici na třeba 200Hz.Přidáním bassreflexu spadne přenášený kmitočet na 80Hz.Zajímalo by mě,jestli tento rozdíl pásma(80-200Hz) vyzáří membrána reproduktoru,nebo "leze" s bassreflexu.Měla by to být membrána,ale z bassreflexu taky něco leze.A mě by zajímalo jaké kmitočty.Protože potom musí být markantní rozdíl v umístění nátrubku do přední či zadní stěny.Může mi v tom někdo udělat jasno?
Směrem dolů se chová jako horní propust,ale co směrem nahoru?

Re: Co vlastně leze z Bassreflexu?

Basreflex se chová jako další měnič, naladěný na nízký kmitočet. Primárně z něj jdou kmitočty podobné tomu, na který je naladěn. U těchto nízkých kmitočtů na umístění nezáleží, protože třeba u kmitočtu 50 Hz nerozeznáš, jestli hraje ze přední nebo zadní strany bedny. (Pokud to nemáš těsně u zdi.)

Druhá věc ale je, že hlavně u dvoupásem skrz nátrubek pronikají i střední tóny, je tedy vhodné u nich dát basreflex dozadu, aby středy, které "pronikly" z ozvučnice ven nešly přímo k posluchači.

Re: Co vlastně leze z Bassreflexu?

-> OTík k zamyšlení na tématem rezonance
... když si přiložím hrdlo napůl vypité lahve ke rtům a pod správným úhlem do hrdla fouknu, ozve se tón, jehož výšku můžu měnit změnou poměru objemů tekutina/lahev (tip -> nejlépe plastová lahev - dá se smáčknout) ...

Kviz:
1. ten hluboký tón vypité lahve vychází z mých úst, nebo z lahve?
2. bude rozdíl, jestliže foukám do lahve která je hrdlem nahoru, nebo hrdlem dolů? (pozor, až po dopití!!!)  big_smile

... konec OTíka

pokud chceš metráček kvalitní teorie, podpořené letitou praxí, běž raději ke konkurenci :
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewforum.php?f=51
... tam toho najdeš, ale chce to čas a trpělivost ...

Re: Co vlastně leze z Bassreflexu?

V tom případě by mě zajímalo,jestli s tím spektrem počítá návrhový program.Dejme tomu,že ten repráček je malý,a ten spodek umí jen díky bassreflexu.A pokud je nátrubek otočen dozadu a daleko od zdi,vznikne na spodku díra,i když dle výpočtu by to mělo být "rovné".To se mi právě  stalo.

Re: Co vlastně leze z Bassreflexu?

Předpokládám, že dost řečeno může být tady: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=8800

Vzor chování BR máš třeba zde, omrkni www.stereophile.com. No a taky si udělej srovnávací simulace v LspCADu, ať víš, co se vlastně děje.

Re: Co vlastně leze z Bassreflexu?

Díky za info.Na Slovanet občas zajdu.Diskuzi k Bassreflexu tady jsem taky pročetl.Nejvíc ino mi dal obrázek.Vypadá to,že se nátrubek chová "navrch" stejně jak dolů.Což by mělo znamenat,že u malých reproduktorů může vyzářené frekvenční pásmo chybět...