Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stínění toroidu a závit nakrátko

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Stínění toroidu a závit nakrátko

Chci si toroid, vzhledem k blízkému umístění koncových modulů, odstínit, ale nejsem si jist jestli tam nevznikne závit nakrátko. Jsem přesvědčen o tom, že ne, ale rád bych si to ujistil. Tady jsem udělal jednoduchý nákres jak to tak asi vypadá:
http://s4.postimg.cc/9tqwnoqwp/1924_zesik.jpg

Červeně vyplněno je kostra, šroub procházející toroidem a stínící plech, celé vodivě spojeno, plánuju připojit ke středu vynutí (k PE ne). Bílé je trafo. Je správně moje úvaha, že pokud se ten spodní kraj stínícího plechu nedotkne té kostry vespod, že se o závit nakrátko nejedná?
Díky

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Máš nahoře i dole gumu?

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Ne, mezi čím myslíš by měla být?

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Závit nakrátko takhle nevznikne, ale vířivé proudy se nějaké indukovat budou. Guma mezi trafo a kostru a plech a trafo, hlavně kvůli usazení trafa a rozložení tlaku.

Web

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

A stínění beztak mizerné..

Web

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Mosazný šroub nebo dokonce plastový je ta správná volba. smile

(upravil intel4ever 8. 9. 2009 22:05)

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Tak trafo má dole plastovou podložku (Aldax ATr2B). Leží na ocelovém jeklu, takže rozložení tlaku mě příliš netrápí. Mezi trafem a tím plechem nad ním by guma sloužila k čemu? A ty vířivé proudy, vadí to moc odstupu signál - šum? Jinak koncové stupně jsou umístěny nad tím trafem, asi 2-3 cm mezera.
Edit: No pokud by nebyl ten plech připojen na střed vynutí tak by snad svou funkci ani neplnil, ne?

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Tomu šroubu je to jedno, mosaz je na prd, šrouby jsou dost křehké.

Web

(upravil intel4ever 19. 10. 2009 19:32)

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Tak po dlouhé a strastiplné cestě mám téměř hotovo. Už jen prodrátovat. Už jsem se chystal připojit na kostru středy vynutí, ale pak mě napadlo jestli nebude problém spojovat středy dvou sekundárů. Bude to vadit, nebo bych měl připojit pouze jeden? Podotýkám že PE připojovat neplánuju, co jsem tak nějak přečetl tak s tím má spousta lidí problémy. A pojistku tam mam. A když už jsem u toho spojování zemí, gnd z dvou cinchů taky spojovat neplánuji, nebo bych snad měl?

http://s4.postimg.cc/vevzbannd/1924_zes.jpg

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Dvě oddělená symetrická vinutí jsou na transformátoru hlavně proto, aby nevznikaly problémy se zemními smyčkami.
Ty chytrej moc nejsi, tak ti to zkusím napsat po lopatě:
Středy jednotlivých vinutí připoj na příslušné fastony na SPVčkách, nic s ničím nikde nespojuj, pouze kastli spoj krátkým tlustým drátem s jedním GND cinchů.
A nechej si rezervu v délce vývodů toroidu, kdyby bylo nutné s ním kvůli odstupu pootočit.

Web

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

A ještě jedna věc: neplánuješ připojit ochranný vodič (PE). Jistě, většina audio zařízení se dnes připojuje na síť dvouvodičově - shodou okolností také kvůli zemním smyčkám a následným problémům s brumem. Ale pozor! I výrobky nevalné audio kvality mají všechny části, na kterých se vyskytuje síťové napětí dokonale (dvojitě) izolovány, síťový přívod je zajištěň proti vytržení atd. Pojistka na primáru trafa není ochrana před úrazem el. proudem!  Nechci malovat čerta na zeď , ale tvůj předchozí příspěvek si o tuhle 'přátelskou radu' vyloženě říká.

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Na druhou stranu, ta "kostka" se mi docela líbí.

Jinak souhlas s uzemněním, já jsem si zadní stěnu subu taky radši přizemnil, potíže s brumem a rušením naštěstí nemám, s výjimkou notebooku napájeného z adaptéru.

Web

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

No protože jsem tak nějak tušil, že k uzemění nakonec dojde, tak jsem už při návrhu počítal s třípinovým konektorem, takže skusim kromě GND z cinche připojit i PE a uvidím jestli z toho půjde brum.

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Ještě bych se vrátil k tomu zemění. Pokud Je připojená na kostru GND jednoho cinche, tak se tím vlastně uzemní i jeden sekundár. Ten který napájí modul, co zesiluje ten "uzeměnej" kanál. Jinak je vhodná pojistka (na primáru) rychlá 2A?

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Copak pojistka, to je jasná volba - pomalá, tedy s označením T2A. Na vodič PE nalisovat nebo připájet kabelové oko a přes pérovou podložku přišroubovat na jekl (přesné místo není důležité). Ovšem propojení signálové země  s kostrou zesilovače není podle mne zdaleka jednoznačné. Nejsem schopen dát Ti přesnou radu.  Ale znám "klíčové slovo": sinclair

(upravil sinclair 21. 10. 2009 8:26)

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Na PE bych se raději vykašlal, přinese to akorát víc problémů, než užitku. Zvláště tehdy, pokud bude zesilovač někdy spojen s PC nebo čímkoliv, co má spínaný zdroj.
Trafa Aldax jsou s izolací 4kV P/S, to znamená, že je lze považovat za bezpečné oddělovací transformátory. Netřeba strašit s úrazy, pokud dotyčný stavitel alespoň trochu pečlivě provede přívod sítě, izolační zajištění vývodů vypínače atd., pak je PE zhola zbytečná.
S kostrou je třeba spojovat v místě, kde teče nejnižší kapacitní proud ze sítě.
Nejsem si jist, zda pro trafo Tr2B a kondenzátory 10.000uF ve zdrojových částech bude pojistka T2A stačit.

Web

Re: Stínění toroidu a závit nakrátko

Asi takhle: když dotyčný neví, jak má prodrátovat zesilovač, přišlo mi to 'strašení úrazem' na místě. Za předpokladu správného provedení síťové části je řešení bez PE samozřejmě lepší. Pokud jde o pojistku, chtěl jsem jen zdůraznit, že má být pomalá. Toroid od Aldaxu jsem v ruce neměl, ale např. TRONIC udává doporučenou velikost pojistky na štítku.

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stínění toroidu a závit nakrátko

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£