Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Umístění toroidů v zesilovači

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

(upravil COD 2. 7. 2009 18:29)

Téma: Umístění toroidů v zesilovači

Dodělávám stereo zesilovač a rád bych ho udělal v provedení DUAL-MONO, pro každý kanál samostatný toroid. Protože v krabici není až tolik místa, zalíbilo se mi docela řešení od Dismala http://audioweb.cz/uploads/586_03web.jpg. Máte někdo zkušenosti s tímto umístěním? Jak moc dochází k vzájemnému ovlivňování toroidů oproti umístění vedle sebe a je to vůbec lepší než jeden společný toroid s více sekundáry? Předem díky za jakékoliv postřehy.

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Každopádne pozor na "závit nakrátko" tvorený škatulou, kovovým držiakom, a šróbom uprostred trafa.

Web

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Jenom doplním:
Tohle  řešení bylo vlastně z nutnosti.Průměr transformátorů nedovoluje jiné umístnění do skříně modushopu 3U.
Toroidní trafa jsou na nerezovém plechu (nemagnetickém-šrouby pro trafa jsou také z nerezi.) Vrchní trafo lze sundat bez toho, aniž se musí sundat spodní, každé má svůj vlastní šroub pro uchycení.Určitou nevýhodu vidím v nerozložené zátěži, trafa jsou poměrně těžká.
Pokud máte někdo podobné zkušenosti, jak je řešíte?
Díky za názory

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Nerezové /a nemagnetické/ materiály nemají v tomto případě kromě vzhledu žádný přínos.
Jediné, nač je třeba dávat pozor při patrové montáži, je onen závit nakrátko. Nejlépe se tomu lze vyhnout od kostry odizolovaným centrálním šroubem,

Web

(upravil dismal 4. 7. 2009 0:22)

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Díky, takže můj způsob umístnění toroidů není až takový průser?
Jde o to pomoci dalším potencionálním stavitelům.
jinak dual SPM je fakt bomba.
OT:
dnes jsem si přinesl domů Aiwičku 910, krásný vintage stroj, a hlavně bez problémů hrající stroj.
Dawsoo ví...

Re: Umístění toroidů v zesilovači

No právě, taky mám modushop 3U a místa tam nakonec není tolik. Rád bych taky udělal DUAL-MONO. Díky všem, takže čemu hlavně se vyhnout je tedy závit nakrátko z vodivého materiálu kolem trafa?! Ještě by mě zajímalo to vzájemné ovlivnění toroidů. Je to oproti umístění vedle sebe o moc horší?

Dismal: Dík, že k tomu promluvil samotný autor smile. Nad tímhle umístěním toroidů se starám už delší dobu, hledal jsem všude možně a nikde jsem se o tom moc nedočetl. Ten tvůj zesák je fakt čistá práce, je to krasavec.

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Závit nakrátko se vytvoří nikoliv KOLEM trafa, ale vodivým propojením centrálního šroubu s dolním a případným horním upevňovacím plechem. Chápeš? Představ si ten šroub a plechy jako závit tlustého drátu provlečený jádrem trafa...

Web

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Sinclair: Jo jo, už mi to docvaklo, už je mi to jasné. Takže buď použít nějaký plastový šroub k přichycení trafa nebo použít upevňovací nosník z nějakého plastu či fibru, chápu to dobře? Aby prostě nevznikl jakby vodivý závit přes jádro. A je potřeba ještě brát ohled na pole co ten toroid vyzařuje, jako že bych spodní trafo namontoval tak jak je a horní převrátil o 180°, aby se ta pole vzájemně potlačila?

Re: Umístění toroidů v zesilovači

Patrně jsem špatně popsal způsob umístnění traf.
Z fotek je vidět, že šroub držící horní toroid netvoří s nosným plechem závit nakrátko.Zrovna tak je řešeno spodní trafo.
Sinclair Tě upozorňuje na možné spojení šroubu spodního trafa s plechem který drží trafo vrchní.Proto to řešení izolační podložkou.Není potřeba řešit uchycení plastovým šroubem.
To že jsem použil nerez? Prostě byl k dispozici.Jinak ty trafa jsou kvalitní, tichý, bez brumu .
A zesilovač při běžném provozu domácího poslechu je studený jak psí čumák.

Re: Umístění toroidů v zesilovači

COD:
Případně Ti pošlu rozměry plechů pro krabici Modushopu.

Re: Umístění toroidů v zesilovači

dismal: To bys byl moc hodný, ty rozměry by se šikly, ušetřilo by mi to práci. Dikes moc.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Umístění toroidů v zesilovači

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£