Téma: Heatpipe

Nevíte někdo, kde sehnat "teplovodivé trubičky"? Myslím, že už se to tu probíralo, ale fakt nemůžu nikde nic najít. Jen nějaké HFX náhradní díly poměrně drahé. Pak jsem našel termosifon, který funguje jen ve svislé poloze, což nemusí vždy stačit...

Re: Heatpipe

U Farnella som niečo také videl.

Re: Heatpipe

Tam jsem nic nenašel, ale conrad něco má: http://www.e-conrad.cz/Search.asp?Order … =0&y=0
Ale pořád píšou termosifon, tj. to bude závislý na poloze?
Zkoušel jste si s tím někdo hrát a nebo je to <{|}>vina...

Re: Heatpipe

Ano Zorgu, viděl jsem výrobu takových trubek, akorát byly dlouhé okolo 5 metrů (možná víc) a měly větší průměr - tuším okolo 25 mm a byly žebrované, byly vyráběny způsobem, že na každý konec byla orbitálně metodou TIG přivařena koncovka a v jedné koncovce otvor pro kolík. Dovnitř se dávala nerezová síťka - gáza a před ucpáním kolíkem bylo dovnitř vpraveno přesně definované množství demineralizované vody. Potom to šlo na vakuovací stolici, kde se vytvořilo vakuum a zarazil kolík. Ten se nakonec ovařil koutovým svarem. Nakonec to šlo na kontrolu, kde byla stolice, do které se tyto trubky vkládaly, na jednom konci se zahřály a na druhém se kontrolovala teplota. A proč to celé píšu - ty trubky musely mít přesně definovaný náklon už nevím kolik - 10° ? - stejný jako potom v provozu. To proto, aby ta pára po své cestě předala své teplo trubce až na její konec, potom zkondenzovala a v rámci toho náklonu stekla zpět, kde se znovu ohřála a tak dokola. Jelikož tam je vakuum, proto se jedná o teploty mnohem nižší než bod varu 100°C, který známe při normálním tlaku. Takže asi tak. Ještě jsem slyšel, že existují výměníky se svislým uspořádáním trubek, tedy náklon 90°.

Re: Heatpipe

a jak to teda funguje u chladičů v PC? tam ten náklon je oněh 90°

Web

Re: Heatpipe

Já si myslím, že stejně. Zdroj tepla bude dole a odběratel tepla - chladič nahoře. Princip tepelných trubic je starý a určitě to mají u těch PC a i v jiných oblastech dotažené do posledního detailu. Možná tam není ani ta demi voda, třeba tam je jiné médium (líh...).

Re: Heatpipe

No... jak ti ale bude tohle fungovat, kdyz u PC jsou bezne heatpipe zahnute?

Re: Heatpipe

Michale - mně? smile Já nejsem odborník na tepelné trubice - jenom jsem se ochomejtl u jejich výroby a měření jako součásti energetického zařízení, kde jich potom ve výměníku byly stovky.  A znám jejich princip, ovšem bez nějakých podrobnějších hlubších znalostí. Nevím jakým způsobem jsou zahnuté, třeba je tam jiný princip. Třeba ten, jaký se používá u čidel k teploměrům, kde se teplo vede kapilárou a uvnitř je nějaká hmota. Ale to už není tepelná trubice.

Re: Heatpipe

tie chladiče v PC komponentoch majú inakší povrch na vzlínanie (nie oceľovú sieťku), je tam iný druh tepelného média (nie voda, ale alkohol a podobne) kôli iným ,,pracovným" teplotám

Web

Re: Heatpipe

A hlavne, hp v PC majú príliš malú dľžku, aby stihlo medium kondenzovať, preto v pc majú na konci chladič, ktorý odvedie uvoľnené teplo pri kondenzácii. Potom je to na polohe nezávislé.

Re: Heatpipe

Pěěknej článek o principu heatpipe v PC http://www.svethardware.cz/art_doc-65D6 … 0D361.html

Re: Heatpipe

Já rozstřih trubičku, co byla na desce Asus P5B DeLuxe a vytekla z ní nejspíš voda, ničím to nesmrdělo ani nebarvilo. Uvnitř byly jakoby žebra, nevím jak to popsat, proste průřez jakoby hvězda, ale celkem hustý a malý cípy. V PC by to teoreticky mělo být na poloze nezávislé (desktop, tower, a ruzné polohy při montáži).
Jinými slovy, mám si je od conrada objednat a vyzkoušet? smile

Re: Heatpipe

Takže jsme pravděpodobně zpět u principu tepelné trubice, mimochododem velmi zajímavého tématu. Zorgu, pro to odzkoušení bych to udělal. I já jsem už šel kolikrát do různých akcí jenom s důvodem něco odzkoušet a s cílem poznat něco nového, předem ztrátové záležitosti, pokud se týče někollika set korun.

A z jiného soudku - nejsme přece od někud z tramtárie, abychom neuměli mluvit a psát: "heatpipe" heat= teplo, žár atd., pipe=trubka, trubice atd. Máme přece jazyk, který od mala používáme. Ale klidně si můžeme koupit třeba česko-mongolský slovník a budeme do toho fóra přispívat v mongolštině. Pokud nám Antonio zařídí azbuku smile .

Re: Heatpipe

здесь нет азбуки??

Vymyslete krucajs něco, co umí makat jak svisle, tak vodorovně smile

(upravil Zorg 22. 11. 2008 0:29)

Re: Heatpipe

kua, dyť to na počítačovejch dílech taky má makat v různejch polohách. A dle wiki no problem: http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

A thermosiphon is not a heat pipe
The thermosiphon has been sometimes incorrectly described as a 'gravity return heat pipe' [1]. A wick is usually a necessary feature of a heat pipe to allow the return of condensate to the evaporator via capillary action, whereas this function is not needed in a thermosiphon as gravity allows the movement of the liquids [2]. The wick allows heat pipes to transfer heat in the absence of gravity, which is useful for space applications. A thermosiphon is, in a sense, "simpler" than a heat pipe [3]. (Single-phase) thermosiphons can only transfer heat "upward", or away from the acceleration vector. Thus, orientation is much more important for thermosiphons than for heatpipes.

Re: Heatpipe

Jak neinvazivně big_smile ohnout ty heatpipy od Conrada? http://www.e-conrad.cz/Search.asp?Order … =0&y=0
Koupil jsem dvě s průměrem 8mm, jednu jsem zkoušel ohnout a málem jsem jí zlomil/překlesal... Nevíte jak se taková dutá měděná trubička korektně ohýbá? Sílu stěny nevím, dovnitř se doufám nikdy nepodívám lol ale bude to dost málo.

Re: Heatpipe

Normálne sa trubky vysypú pieskom, utesnia sa a potom ohýbajú, ale to asi nepojde big_smile

Re: Heatpipe

no ja doufam, ze to nejak rozumne pujde, mam jeden kousek objendnanej o tntradu a potrebuju ho dvakrat ohnout s r kolem 2cm... videl bych to na neco jako kolecko z kladky s hodne hlubokou drazkou, nejlipsirokou akora jako ta heatpipe, pak by mohla maximalne prasknout:)