Re: zlomený závitník

Na ruční řezání závitů do hliníku je nejlepší mazání LIHEM.
Jsem strojař. Závitů jsem udělal několik tisíc a nikdy jsem nic nezlomil.

Re: zlomený závitník

Jean, u nás v jednom železiarstve mi tento závitník ponúkali, stál okolo troch stoviek tuším.

Web

(upravil FilipAudio 21. 1. 2009 14:30)

Re: zlomený závitník

Tak jsem pro jistotu vyzkoušel znovu ten líh a řepkový olej (normální stolní).
Materiál automatový hliník o síle 10mm, průchozí otvor, závitník M4 Narex 2710, předvrtaný otvor 3,3mm.

Líh...absolutně nepožitelný, i když mi ho doporučovalo nejvíce lidí, hlavně strojařů. Nástroj klade velký odpor a špatně se ulamuje tříska a nechce ven.

Řepkvý olej...je stejný jako hydraulický olej, který jsem dříve používal a používám ho k mazání kotouče na pile, když řežu hliníkové chladiče, nebo profily. Tříska se odlamuje dobře, ale nechce ven, nejde otvor projet na jednou.

Molybdenizované mazivo...od firmy MWF, doporučili mi ho ve specializované prodejně s nástroji. Jde to s ním dobře, klade malý odpor, ale musí se hlídat šroubovice v závitníku aby se neucpala.

WD-40...klade nejmenší odpor, tříska se láme perfektně a krásně leze ven. Nemůžu si pomoct, ale osvědčilo se mi, tak ho používám a doporučuji.

Ty závitníky 2710 mají docela velkou drážku, a když se zlomí tak je velká pravděpodobnost, že se vyndá malými špičatými kleštěmi. Vyndal jsem ho tak asi 3x.

Re: zlomený závitník

Na podobné vytahování jsem občas používal 2-4 jehly, podle drážek.

Web

Re: zlomený závitník

Na vyndání jakéhokoliv ulomeného závitu používám vrták,který nabrousím na opačný směr otáčěk a když na vrtačce přehodím otáčky,skoro vždy se drbne a vytočí to ven.

(upravil thool 21. 1. 2009 18:09)

Re: zlomený závitník

Chlapi tak kyselinu sirovou jsem objednal v drogerii. Jeste nevim, jak silna to bude koncentrace.

Je s tim nejaky zvlastni zachazeni? Ochutnavat to nebudu. Vim ze pri pripadnym redeni leju kyselinu do vody.

edit: a hele, ono se s tim i eloxuje. Ze bych eloxoval sam? smile

Web

Re: zlomený závitník

Dokken: Kdysi mě to napadlo a tak jsem to i dělal a fungovalo to. Závitník může být zalomený klidně pod povrchem, klepat do něho můžeš shora. Jde jen o to, aby nezůstal zakousnutý. On ten svár není nijak dokonalý, snadno praskne.
Dnes dělám závity výhradně v malé stojanové vrtačce, shodím řemen a vřetenem točím ručně. Od té doby jsem žádný závitník nezlomil.

Re: zlomený závitník

Hlavně je nutné to odmastit, aby kyselina měla přístup k závitníku a taky to chce trpělivost.

Web

Re: zlomený závitník

Trpelivost mam, klidne to tam necham tyden, hliniku se nic nestasne. Obcas promichnu. To by mohlo jit.

Web

Re: zlomený závitník

Pro řezání závitů se taky používá lněná fermež.Má jen tu nevýhodu,že musíte díl a závitník co nejdříve umít acetonem.Jak to zaschne,tak to jde dolů dost blbě.Používal jsem to v práci léta.Oleje a pod. jsou na nic. Snižují tření a tupí nástroj.Jedině řezné oleje.A díra pro řezání závitu v hliníku má jiný průměr než v železe při stejném průměru závitníku. Více ve Strojnických tabulkách z hlavy už si to nepamatuju.

Re: zlomený závitník

Sinclairovu metodu jsem taky kdysi použil. Se středně velkým kladivem se nic nedělo, tak jsem použil velké kladivo. Dal jsem opravdu silnou ránu a zjistil jsem, že síla úderu a přesnost úderu jsou nepřímo úměrné...
Nicméně příško palce utržené až ke kosti docela hezky přirostlo zpátky a po letech prorostly i nervy skoro do původní citlivosti.
Závity řežu s aku, mažu Jarem.

Re: zlomený závitník

inac,neviem cim to je,ale narex zavitnik sa mi podarilo zlomik ked som si to skusal na necisto. dostal som sadu zavitnikov a ociek z lidla, ocka su takmer nepouzitelne,takisto aj vratidlo je dost divne,ale zavitniky sluzia dost dlho.su ostre,a vratidlo je taktiez dost pevne,vydrzali trosku horsie zaobchadzanie ako narexka .mam ich uz asi dva roky,a zatial som nic nezlomil.a stale su ostre,je to sice na kazdu velkost jeden zavitnik s postupnym zarezavanim,a nie 3ks ako narex.ale co uz.darovanym zubom na okna nepozeraj:) ...myslim ze aj tu plati pravidlo Kto maže ten jede

Web

Re: zlomený závitník

Teda ja jsem mazal a jel jsem - pro novy zavitnik.

Web