Téma: zlomený závitník

Trochu ma prekvapilo keď sa mi zlomil závitník v hliníku. Išiel krásne hladko,namazaný a zrazu prásk a bolo po ňom.Skúšal som ho odvàtať no bez výsledku, kúpil som dnes aj tvrdený vrták /kobaltový?/ no i ten sa hneď otupil. Ako tú hnusobu dostať von?

Re: zlomený závitník

hehe-nijak...musíš udělat díru vedle, už se mi to taky stalo.Nebo to odvrtáním akolát celý rozm...š.Propříště se musíš s řezáním závitu víc mazlit, vracet se pořád po malejch kousíčkách.

Re: zlomený závitník

Jo, taky tak. Chlapi se asi budou divit, az jim to poslu na elox.

Web

(upravil dodik 20. 1. 2009 22:25)

Re: zlomený závitník

možno by to aj šlo(podla velkosti), ale ak si rezal zavit len do jedného smeru tak ho už nevybereš, napr. ja  momentálne režem bez mazania :)ale musíš sa vždy vracať späť inak sa zadrhne, kusok doprava, dolava a dva kusky zase doprava, vela štastia

Re: zlomený závitník

Poklepat, aby se začal viklat a potom do něj cvrknout silnější elektrodou při menším proudu, aby nenaskočil oblouk. Elektroda se k němu přivaří a potom můžeš opatrně vyprošťovat.

Re: zlomený závitník

Tahle finta je mi utajená-to máš ze svý hlavy?Za co ho poklepeš, když je zároveň s povrchem chladiče?Taková M3 řekněme, to bych chtěl vidět.Slyšel o tom ještě někdo?jen se ptám v klidu a míru

Re: zlomený závitník

Kolega to dělal jinak - profil se nechal odmastit, zahřát a šup do zředěné kyseliny sírové... ta žere železo, a hliník pasivuje. Akorát to dost trvá a chce to trochu míchat.

Web

Re: zlomený závitník

No to nevím teda, máš luxusní black elox na pěkným chladiči a teď ohřát a do kyseliny?To pak chceš záchranit spíš ten závitník:o))

Re: zlomený závitník

Zaliať cínom a zabrúsiť lol

Web

Re: zlomený závitník

Kyselina sírová by se eloxu neměla ani dotknout, jinak to není kyselina sírová, nebo to není elox. Možná vybarvení by se mohlo narušit, ale to chce zkusit...

Web

Re: zlomený závitník

Radím díru fakt jinde.Domrd chladiče mechan.dolováním či chemickým proštěním, se mi zdá býti obzvláště pravděpodobným smile

(upravil Betaron 21. 1. 2009 0:04)

Re: zlomený závitník

Bravo hoši smile
Zalomení závitníku v otvoru se v dílenském provozu firmy při seriové výrobě stává u nás cca 1x, 2x týdně. Na strojní součásti je už obvykle provedena spousta práce a opravu řešíme standardně hloubičkou, což je technologie na bázi elektroerozivního obrábění. Je lhostejné jestli se jedná o zalomený závitník v oceli, duralu či nerez materiálu. Závit takto zůstane vlastně nepoškozený a stačí ho znovu dořezat.

Thoole, na elox by ti dural se zalomeným závitníkem nevzali, to ti garantuji smile

Re: zlomený závitník

Betarone, tak ted si me nastval smile

No nic, ten zavitnik tam je v takovem stavu, ze nepomuze nic nez chemie...

Web

Re: zlomený závitník

Je předně důležité používat spávný nástroj, dobře mazat, včas mněnit nástroj za nový nebo nabroušený a i tak se ale občas zlomí.

http://www.narexzd.cz/files/catalogue26.pdf

Na konci toho katalogu jsou zajímavé tabulky.

Na hliník používám typ 2710 a mažu olejem WD-40.
Řežu výhradně akuvrtačkou.

Re: zlomený závitník

A co fičurku na taháni závitníku tam narexáci nemaj co bystrouši?Bavíme se o záchraně-ne o prevenci.

Re: zlomený závitník

Kdybych to mněl v ruce, tak bych viděl co s tím, jestli to jde zachránit nebo ne. Závitů jsem udělal fakt hodně na to, abych věděl že nejdůležitější je prevence, protože pár závitníků jsem zlomil v dost drahejch dílech, a to kurva nasere a člověk si to pamatuje.

(upravil sinclair 21. 1. 2009 9:36)

Re: zlomený závitník

Pár zalomených závitníků se mi podařilo dostat ven tak, že jsem prostě slepou díru dovrtal z druhé strany a vytloukl ho ven 2,5mm tlustým ocelovým hřebem do betonu. Závit je ale na tom začátku v prdeli a musí se doříznout až na konec, příp. z druhé strany a použít pak delší šroub.
WD40 je na mazání závitníků naprosto na píču, každý strojař Vám poví, že optimum je buď speciální řezná strojní kapalina, nebo při ručním řezání řepkový olej.

Web

Re: zlomený závitník

Bobisek, druhý raz aj trocha citu, ja som naposledy robil závity M6 do hliníka vàtačkou a nezlomil som nič big_smile.

Re: zlomený závitník

tohle je masakr, ovšem jen do průchozích děr
http://img141.imageshack.us/my.php?image=kombiba7.jpg

Re: zlomený závitník

Ale to čo to musí stáť?