Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

Téma: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Zdravím mám zdroj 12,5V 1A, no a hrozně se v usměrňovači přehřívá tranzistor MA7812, nebyla by nějaká výkonější alternativa toho tranzu?? Napadlo mě zvětšit chlazení, ale to nevím jak vměstnat mezi kondíky.
Předem díky za rady

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Přetíženej ho pravděpodobně nemáš, protože to by zareagovala vnitřní ochrana. Použitím výkonnějšího by pořád byla ztráta stejná při tvém zatížení, takže zase nic . Jediným východiskem bude pořádné chlazení a taky se podívej, jestli tam máš kondenzátory 100n na vstupu a výstupu. A není to tranzistor, ale integrovaný obvod. Takže: chladit.

(upravil Amater 5. 1. 2009 15:21)

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

MA7812 je stabilizátor na 12 V nie tranzistor..  Teslácka verzia v TO3  znesie myslím až 2,5A a tiež mám pocit že má vnútri niečo ako tepelné obmedzenie.. Skôr skús zistiť prečo sa hreje.. O aký zdroj sa jedná?

Edit : predbehli ma..:)

(upravil speede 5. 1. 2009 15:32)

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

No tem zdroj sem společně se strýcem dělal pro 5W zesíček, no a šahal sem na diody, kondíky, a přehřívá se jen ten "STABILIZÁTOR". Jináč 100n je jenom na výstupu, no ale prdím na výměnu, přidám tam nějaký to chlazení a šlus. Jinak zajímalo by mě jaký zatížení snese ten stabilizátor?

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Ten v púzdre TO 220 má písaný 1A. Podľa toho v akom prevedení je a od koho.. Viac ti povie gugl.

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Jaksi docela záleží na tom, jaký napětí má ten stábl na vstupu, že... smile

Takže, kolik? kolikpak je úbytek na tom nebohým stáblu?

Web

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

pridaj dáke foliáky, rádovo stovky nF, tesne na vstupy aj výstupy toho stablu. pridaj na chladiči.
pošli fotku čo to je zač.... možno ti niečo prinesiem

Web

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

http://katalogy.ic.cz/io0/067.gif
http://katalogy.ic.cz/io0/066.gif
Tu máš všetko čo potrebuješ. Aká výkonová strata je na tom švábe?

Web

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Ty jo hoši na takový věci se mě neptejte, já dělám silnoproud. Umím maximálně něco zpájet podle návodu a chémata a vím co dělají jednotlivý součástky, o tom co se v obvodu přesněji děje nemám tucha smile USM nafotit můžu, ale moc bych se tím nezaobíral protože i trafo je malý

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

No tak hele počkej, P=U*I snad učej i na silnoproudu, ne?

Web

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

není ten vzorec náhodou P=U*I*cosFÍ   ??? Teď berem kompenzaci učinníku tak sem chytrej big_smile hoši vyprdnem se na ten usměrňovač, když už, tak si koupím buď pořádnej zdroj nebo udělám pěkně tuhej usm (no vlastně zdroj si budu dělat, když si chci postavit domácí kino ze zesilovačů z vyhozenejch hifin, rádií..... smile

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Nevěř na cos FÍ, to je pro střídavý proud. Tady vezmi měřidlo, změř napětí před a za, vzájemně odečti a vynásob změřeným proudem. Ten stabilizátor, je-li přetížený (i tepelně), vypne - omezí výstupní napětí. Je-li na něm 12 V, starej se spíš jen o okolní součástky, které jsou namáhány teplotou jako on - obvzláště kondenzátory. Obvykle tuším snese 125°C - nedíval jsem se do katalogu - jen z mé paměti. Jinak ho lze třebas vytáhnout přímo na pouzdro přístroje. Jinak tam lze přidat tranzistor k posílení výkonu (např. 2N3055), ale ztratí to protizkratovou ochranu.

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

No hele, plánuju novou stavbu, no a chtěl bych vědět, jestli se usměrňovač na veliký proudy dělá jinak, nebo se tam jenom dají lepší součástky, chci totiž dělat pořádnej zdroj 1000VA s tady tímhle (myslím že ani china nedokáže podělat trafo) http://www.tipa.eu/cz/produkt/02410178- … 11.5-20.8/ , protože si chci udělat domácí kino se zesíkama z vyhozenejch hifivěží.... a aby mělo grády. 2 vývody by byly na 2páry satelitů, jeden vývod na subwoofer, a ten čtvrtej na cokoliv ostatního smile mám pěkný vize co?? big_smile

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Copak vize, těch mám taky spoustu. Jen na jejich uskutečnění mít elán a čas, teď se plácám na zesiku 2 x 240 W (předělávka - učím starého psa novým kouskům) a nejde mi to od ruky.
I trafo se dá dobře podělat - dimenzování vodičů, malé počty závitů na volt, málo železa atd. Ale za tu cenu to nedělají v Číně, ale třeba v JK-eltra v Heřmanově Městci.
Standard pro velký zdroj - pouč se u Sinclaira na www.aldax.cz, tam to v článku velmi dobře rozebral. Dobře dimenzovat usměrňovač, více kondenzátorů a pořádnou kapacitu. Navíc narazíš na nutnost pomalého startu, jinak ti kW toroid bude bude při startu vyrážet pojistky.
Nezapomeň na odmocninu ze dvou při výpočtu výsledného napětí a nutnost předimenzovat alespoň o 20 % povolené napětí na kondenzátorech. V praxi 20 V střídavých hodí cca 27 V stejnosměrných a kondenzátor musí snést minimálně 34 V (vyrábí se 35 nebo i 40). A velké kondíky jsou drahé!
Sesbírané zesiky bude pořádná sbírka úskalí - správné napájecí napětí (to nejde stabilizovat nějakým 7815!), zemnící vedení (aby to nebručelo), různá citlivost, něco nemusí být v pořádku a nemáš asi schéma, do toho bych se nepustil ani já. Při tvých vědomostech (promiň) by to nejspíš skončilo jako vyhozené peníze za trafo a kondíky. Zkus raději něco jednoduššího.

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

A kolik máš těch zesíků že na to chceš 1kVA trafo?? Trafa z tipy nejsou z číny leda že by to ti vjetnamci motali někde v okolí. Jakékoliv toroidní trafo na objednávku (libovolný počet vinutí, výstupní napětí a příkon) dodávají do 14-ti dnů. To by asi nestihli. Kvalita odpovídá ceně.

Re: Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Na 4.1 možná 5.1 domácí kino, aby měl každej zesík minimálně 50WRMS smile ale moc to tady neřešme, chtěl sem si jen udělat obrázek o usměrňovači, páč stavba do těchto letních prázdnin nebude, nejdřív po nich; ale díky za parádový rady který mě uvýznou v hlavě na dlouho

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zrdoj: náhrada přehřívajícího se tranzistoru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£