Re: Aparatura

Vojta: co se týče basové sekce, rozšířil bych pouze počet kusů, teď máš jeden na stranu, když budeš v budoucnu dávat tři kusy na stranu, určitě tě překvapí, o kolik to hraje více. Reproduktor bych volil samozřejmě stejný, příp. přeosadit všechny kusy na stejný typ, ale L15P200AK je snad vyhovující, ne? Tři kusy budou optimálním podstavcem pro kompakty a navíc zesilovač bude mít ješte určitou dynamickou rezervu, přidáním čtvrté basovky na kanál akustický výkon příliš nevzrůsta, zato teplota chladičů zesilovače ano. Teda trochu zaleží na tom, co máš, jestli tapco nebo lab gruppen  smile

Re: Aparatura

Tak jsem tak pokukoval po netu, až jsem narazil na tohle : http://www.parts-express.com/mfg/seleni … abinet.cfm   co na to říkáte? protože ještě mě napadlo ten starej aparát si nechat fakt jen na komorní akcičky a na venkovní akce se vydat cestou maximálního SPL. Myslíte, že taková verze PAS4 Option 2 je věc která stojí za ůvahu nebo je to dneska uplnná zhovadilost? případnbě dá se to použít ve větším sále? Dík. Vojta

(upravil moula 18. 12. 2008 21:01)

Re: Aparatura

Přesně takto osazenou sestavu jsem nikdy neslyšel, mně se moc nezdá jednak návod a jednak návrh. V návodu nejsou ani odměřené frekvenční charakteristiky jednotlivých sekcí, je tam jen doporučení (možná jsem nečetl dostatečně pozorně) aktivní výhybky a dělícího kmitočtu basy/středy 200 Hz. Takže než to odladíš, budeš muset chvíli laborovat. A co se týče návrhu: je to trochu nedomyšlené, 200 Hz není dobrý nápad, tyhle basy budou asi hrát dobře, ale určitě ne nad 120 Hz, je tedy otázkou, zda si 12" na hornách nechají líbit trochu nižší kmitočty bez velké díry. Na pořádnej techno mazec s touto sestavou asi velký problém nebude, ale na vysoce jakostní přednes akustické nebo jazzové muziky nebude tato sestava to pravé ořechové. Ještě musím dodat, že jsem to nikdy neslyšel osazené právě tímto, jinak podobné kontrukce ano, takže si jen domýšlím.

Dnes si můžeš koupit dobré a citlivé 12", ustřelí ti palici i bez zvukovodu, asi bych se vykašlal se s tím dělat a pak se rozčilovat, že to nehraje, domorobo se lépe dělá a ladí s přímo středy, středy na zvukovodech mám taky rád, ale osobně bych dal přednost tovární a odladěné bedně. Ale raději mi věř jen přiměřeně...

edit: a kolík lidí potřebuješ uhrát? Jen orientačně, a jaký styl? Místní dechovka to asi nebude, že jo, ty maj jiné aparáty...

Re: Aparatura

Taky to vidím podobně, navíc D3300Ti je driver řekl bych... no, abych neurazil... dost mastný a neslaný. Ty konstrukce mi připadají jako "co vše se dá spáchat z reproduktorů když máš formátovačku".

Web

Re: Aparatura

No potřebuju zvučit takový ty "vesnický akce" ja venku tak uvnitř. Rock, ska, ale i ten jazz! a počet lidí kolik potřebuju uzvučit já po pravdě neodhadnu. řekněme 500 lidí, možná i o trochu víc, ale to je asi tak maximum. Ale pokud ted zainvestuju do beden, tak nebudu hned hned tak mít zas na silnější zesilovače, proto ta "zvrácená" myšlenka těch horen. nevim si s tim moc rady co pořídit. asi už otravuju a vymejšlim bejkárny, ale rád bych postavil nějakej levnej aparát, avšem ne levnej za každou cenu!!!!!!!

Re: Aparatura

Jestli do toho nechceš vrážet moc peněz, postav si 2*12"+1,4" nebo 2", s tím dnes jezděj skoro všichni... Když dáš driver na 60° hornu, časem můžeš postavit ještě další dva kusy a dávat je vedle sebe (když je větší akce). Asi bych upřednostnil jiného výrobce než selenium, líbí se mi zvuk BC, ty hrají vážně moc pěkně (750,950, a i jejich jednopalce, můj subjektivní dojem), zajímavé modely má 18sound (kolega má 2080 a hrají velmi slušně) nebo RCF (2530 mám já a hraje pouze příměřeně ceně, ale zase vydrží, ještě neshořely a to už je mám 3/4 roku). 12" si můžeš opět vybrat z modelů výše uvedených firem. Třeba BCčka k nám vozí prodenc, jsou to vykutálení pražští obchodníci, ale nabízejí i odladěné sestavy ( www.prodance.cz , sekce měření -> sestavy), když si vybereš nějákou z uvedených sestav a postavíš výhybku dle návodu, bude to hrát dobře na první zapojení a navíc ušetříš za procesor, bude ti stačit jednoduchý crossover mezi basy a kompakty, tedy i méně zesilovačů. Není to špatné řešení. Nemám dobré zkušenosti s low end procesory jako driverack PA nebo behringer DCX, možná jsem měl smůlu na špatné kusy, ale zvukově to není žádný zázrak a s dobrými drivery jsou znatelné. Pro začátek se vyplatí dělit kompakty pasivně a až bude na zesilovače a dobrý procesor, výhybka se může odpojit. Ale to už je úvaha do budoucna...

A ještě k basům: jde o to, zda ti zvuk těch malých bassreflexů vyhovuje. Pokud jen hrají málo, je potřeba více kusů. Jestli se ti jejich zvuk vyloženě hnusí, pak nepomůže ani hromada takových basovek a chce to dívat se po jiné konstrukci nebo třeba hotové bedně z krámu. U basovek jsou znatelné i rozdíly pokud se vymění zesilovač za lepší. Nemůžeš čekat, že s jedním 15" bassreflexem na stranu zatlučeš návštěvníky do země, vážně to chce alespoň 2, spíše 3 kusy na stranu. A nakrmit!

v poho, určitě neotravuješ, možná ti radím dost primitivně, taky jezdím jen okresní ligu a peníze nejsou, takže než něco koupím nebo postavím, koumu to alespoň půl roku

Re: Aparatura

Díky. ty satelity asi opravdu dopadnou 2*12" +1,4". Stejně se mi tahle kombinace líbí nejvíc smile
ale z těch basaků jsem tumpachovej. Ty moje bassreflexy (L15P200AK, bedna od RCF) mě přijdou jako óda na vyplandanou membránu. Dle mýho usudku to ty RCF-áci laděj moc nízko, tušim že na 38Hz. Asi bych stejně skusil postavit něco jinýho, bud hornflex, nebo folded horn ale nevím co a jaký a pořád mám strach to tahat do sálu že by se to tam pak potlouklo, nemám s takovejma bednama ozvučovací zkušenost

Re: Aparatura

No, můžeš zkusit zvýšit naladění vložením široké přepážky do BR cesty (mám pocit, že ty BR bedny mají hranatý BR). Nehraješ HIFI, ale ozvučuješ, tak ti kmitočty pod 45 Hz žíly příliš trhat nemusí. Zvukově vnímané nejnižší mocné basy jsou prý ty mezi 60 až 70 Hz. Vyšší naladění zdůrazní právě tohle pásmo (zkus si to odsimulovat). Dál je asi potřeba dobře odříznout kmitočty pod naladěním BR, minimálně 18 dB/oktávu, raději ale více.
Samozřejmě, aby ti to zahrálo basy, tak se ta membrána musí sakra hýbat. Čím nižší kmitočet, tak více, se závislostí X/f na čtvrtou. Např. na 40 Hz to pak potřebuje 2,5 x větší výchylku než na 50 Hz na stejnou hlasitost.
Do výběru ber v úvahu transport a nechci opakovat předchozí rozumné rady účastníků téhle diskuse (např. zdvojení apod.).

(upravil Vojta1985 7. 1. 2009 16:15)

Re: Aparatura

Pánové, všem vám moc děkuju za rady!

Ještě bych se k tomuto tématu chtěl zeptat, zda li je možný ty moje L15P200AK zavřít do ozvučnice typu FOLDED HORN? Jak moc jsou pro to vhodný či nevhodný?

A ještě: mám možnost sehnat dost takový tý černý (hnědý) betonářský překližky (tušim 20 či 18mm )za lahev ferneta a napadlo mě z toho udělat bedny. Je to vhodnej materiál na bedny či ne? Nemáte s tím někdo zkušenost?

Děkuju, Vojta

Re: Aparatura

L15P200AK rozhodně do žádné horny vhodné nejsou, jsou dělané speciálně pro bassreflex. Pokud ti plandají, tak je něco špatně, nejspíš jak píše Oťas nevhodně nastavená HP. Další pravděpodobnou možností je mizerný zesilovač.