Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Paralelní výhybky?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Paralelní výhybky?

Přestavuju kamarádovi za lacino historické dvoupásmové reprobedýnky. Vzhledem k silně ekonomickému pojetí a k účelu požití jsem přesvědčený, že reproduktorům ARN 5604 a ARV161 postačí výhybky 6dB/okt. Vzpoměl jsem si, že kdysi v nějaké historické literatuře jsem se setkal se zapojením, kdy jsou hloubkový a výškový reproduktor zapojeny do série, s kondem paralelně k hloubkovému a tlumivkou paralelně k výškovému. To zapojení má mít krom jednoduchosti ještě nějaké výhody, ale nevzpomínám si jaké. Na NETU jsem nikde nic nenalezl, zkuste někdo zavzpomínat, případně přihodit odkaz. Díky moc.

(upravil Pepa 31. 12. 2008 13:33)

Re: Paralelní výhybky?

Kdysi v pravěku mýho hifi (před asi 30 lety) mi naši koupili reprobedýnky RK09 s osazením, které jsi uvedl (snad se nepletu, už je to dávno). V nich byl pouze jeden kondenzátor typu MP navěšený na výškáč. Basák omezen nebyl. Tenkrát se mi zvuk zdál nepřekonatelný...

Re: Paralelní výhybky?

To co popisuješ je "sériová výhybka", nikoliv paralelní, proto to asi nemůžeš najít. Takové ty klasické vzorečky pro odporovou zátěž jsou :

L = Imp_Repra / (2*PI*Dělicí_f)
C = 1 / (2*PI*Dělicí_f*Imp_Repra)

Vše v základních jednotkách.

Má to ale pár vad na kráse. Neřeší to rozdílné citlivosti repráků, nebo dokonce odišné impedance. Součástky to alespoň na počet neušetří a o tom, že reprák není odporová zátěž ani nemluvím. Navíc má sériová výhybka tu vlastnost, že změna kterékoliv součástky ji rozlaďuje celou, nikoliv pouze jedno pásmo jako u paralelní. Pokud má výhybka trochu slušně fungovat, tedy lépe než nahoře kapku utlumený fullrange doplněný nějakými výškami odkudsi kamsi, tak to prostě na dvě součástky nejde. No ale zkusit to můžeš. Nějaká specifika ohledně repráků ti snad poradí borci, co s nimi něco dělali, já tak maximálně tuším,že to ARV nebude zrovna přeborník v zatižitelnosti, tak bacha na něj. Obávám se, že v bedně s výhybkou prvního řádu nebude naživu dlouho.

Re: Paralelní výhybky?

Dík za opravu, s výpočtem bych si poradil, chtěl jsem si to jen pro zajímavost vyzkoušet jinak - pro menší příkony (10W) mám pro tuto kombinaci odzkoušenou klasickou výhybku 6dB/okt  na 3kHz s RC kompenzací u basu. Ale kdyby si někdo přeci vzpoměl, mám za to, že si kdysi kdesi kdosi liboval, že ta sériová výhybka má výhodnou fázovou charakteristiku, či co. Ten jeden kondenzátor, to se opravdu používalo, ale zvukově to je totální nouzovka (výška až od 10 kHz a ten basák má nad 4 kHz příšerný zvuk)... V levných soustavách od věží to najdete dodnes. Dík a ať se v novém roce daří.

Re: Paralelní výhybky?

Na tvojí kombinaci bych tu měl výhybku obšlehnutou z nějakého čísla AR. Jedná se o klasickou paralelní verzi výhybky. Výškáč je zapojený jen přes kund 6uF, středobas přes cívku 0,5mH a paralelně k basáku je jako kompenzace seriová kombinace odporu 3R9 a 20uF. Myslím že jsem to kdysi zkoušel ale spokojený jsem nebyl. Tyhle repra hrají daleko lépe s 12dB výhybkou. Vhodnou však po ruce nemám.

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Paralelní výhybky?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£